Nahle docasny zvyseny cukor

(Bramo) #1

Dobry den, mam 10 mesacnu dceru a manzelku diabeticku 1 stupna. Dcera jedneho dna chvilu omdlievala a po traseni sa prebrala a po zavolani zachranky jej zistili cukor v krvi v hodnote 14 (hoci nic sladke nezjedla), co automaticky bolo brane, ze ma cukrovku a isli do nemocnice. Stalo sa vsak to, ze do 15 min. prisli do nemocnice a cukor sa upravil na 7 a pri zatazovych testoch pocas 3 dni hospitalizacie reagovalo telicko spravne a cukor sa pohyboval medzi 4-6. Z toho sa usudilo, ze cukrovka to nie je. Bohuzial nedokazali diagnostikovat, co to teda bolo, preto sa chcem Vas spytat, ci neviete pri akych situaciach sa v krvi moze docasne zvysit cukor. Vdaka za kazdu odpoved, sme v tom trosku bezradni.

(janka) #2

Mi nehovor, ze lekari vam k tomuto nevedeli nic povedat, aj sice lekar nie som, ale aspon tusili snad, preco by sa to stalo nie? Co vam odporucili robit, keby sa to stalo na buduce?

(Ivana) #3

Ahoj, nedávno som pozerala dokument, kde bolo spomenuté, že ak človek zje v jednej dávke jedla veľa cukru alebo škrobov a tuku, môže to vyvolať problémy s cukrom. Napríklad žemlu v McDonalde v kombinácii so sladkým nápojom a zajesť zmrzlinou a kombinovať to s niečim vypraženým. Veľa tuku v krvi má zabraňovať inzulínu v jeho funkcii, lekári často tento fakt ignorujú, dietou, kde sa vylúčia nevhodné kombinácie jedál môže cukrovkár žiť bez inzulínu, ale je to náročné. Jedná sa o cukrovku typu II. Cukrovkári typu 1 si nevedia inzulín vyrábať sami, ale mali by pocítiť zlepšenie tiež, stačí obmedziť príjem cukrov na ovocie a minimalizovať príjem tuku. To isté platí pre škroby (zemiaky, ryža, pečivo… len to zapne niekedy až o 2 hodiny neskôr, ale ten istý problém a to isté riešenie, nepremastiť to a nekombinovať s tukom. ) Najlepšie dlhodobo nech príjem kalórií z tuku je pod 10-15% z celkového počtu kalórii jedla. Mlieko vynechať úplne.