Náhrada škody na zdraví - čo zahŕňa a ako ju vypočítať?

V porovnaní so škodou, ktorá vzniká na majetku občanov alebo právnických osôb, je škoda na zdraví špecifickým druhom škody.



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/4050-nahrada-skody-na-zdravi-co-zahrna-a-ako-ju-vypocitat

Chcel by som sa spýtať na vaše skúsenosti s preplácaním nákladov na návštevy rodinných príslušníkov v zdravotníckych zariadeniach. Je to niekde uvedené v zákone, príp. nejakej vyhláške? Počul som, že to poisťovne v rámci účelných nákladov spojených s liečením nechcú uznávať.

dobry den,
vie mi prosim niekto podat informaciu ohladom stanovenia vysky ujmy, ktora vznikla v dosledku zanedbania povinnosti zdravotnickeho zariadenia, na zaklade ktorej pacient umrel. Maju pozostali narok na nahradu ujmy majetkovej alebo nemajetkovej?ak ano v akej vyske a co zahrna? Vo veci sa zacalo trestne stihanie a vysetrovatel vyzval pozostalych, aby si uplatnili vysku ujmy, ktora im bola sposobena smrtou pacienta.
Dakujem

Najprv musí byť zistené, že došlo k nesprávnemu postupu zariadenia pri liečbe, resp. k zanedbaniu povinností. Na zistenie toho by ste mali požiadať predovšetkým Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Následne po zaobstaraní tohto dokumentu môžete žiadať od zariadenia zaplatenie primeraných nákladov spojených s pohrebom (na základe faktúry od spoločnosti zabezpečujúcej pohrebné služby), ďalej v prípade, že zomretá osoba mala v čase úmrtia vyživovaciu povinnosť (napr. všetky nezaopatrené deti), tieto majú nárok na pozostalostnú úrazovú rentu, až do skončenia vyživovacej povinnosti, t. j. najčastejšie do doby, kým neukončia školskú dochádzku. Tieto nároky v prípade nesúhlasu sú aj súdne vymáhateľné.

chcem len vediet ake papiere a odkial potrebujem na rocne zuctovanie.
od novembra 2007 do augusta 2008 som bol na pn-ke,ale vlastne som bol zamestnany a po pn-ke som do teraz nezamestnany…
poradte mi prosim vas.

p. Magister,
prosím o radu, či sa jedná o takéto riešenie ako uvádzate v 1. odstavci aj pri vyplácaní z poisťovne v rámci PZP, ak vznikol úraz pri autonehode. Som na PN a poisťovna páchateľa mi mesačne vypláca ušlú mzdu. Ale poisťovna vypočítava moju stratu na zárobku podľa §84 zák č. 461/2003 ako 25% z denného vymeriavacieho základu na deň.
Ďakujem Vám pekne za radu.
Haladík

Chcela by som sa opýtat, stal sa mi uraz pri nakupe v obch dome mi do oka pri pade streklo savo do oka ,znicilo mi to aj veci vsetko bolo spisane ,volali aj zachranku,ale isli sme autom,bola som vysetrena v nemocnici ,chodila som na ko,nemala by som mat ziadne nasledky ale co som si vytrpela, co mam robit, a teraz mi prisiel papier z ich poistovne ze mam poslat opis vzniku skody to by sa dalo a este chce pisomný narok na nahradu skody -co to a ako to riesit dalej.dakujem

Dobrý deň,
mal som autonehodu, ktorú zapríčinila druhá strana a utrpel som úraz (doba liečenia nad 42 dní), ktorý mi nedovoľuje vykonávať moje povolanie a preto som na PN. Pochopil som, ako sa to počíta, ale neviem ako si mám na to nárokovať od osoby ktorá autonehodu spôsobila. Pokiaľ mám dve zamestnania (úväzok 1,0 a 0,4), mám právo si nárokovať na obidve straty na zárobku? Ďakujem.

Dobrý deň prajem, obraciam sa na Vás s otázkou o pomoc,pretože mám podobný problém.

V novembri 2009 som utrpela pri dopravnej kolízii úraz. Ja som išla na bicykli a pri obchádzaní vozidla, ktoré stálo na hlavnej ceste , vodič v momente, keď som bola na jeho úrovni otvoril dvere, ktorými ma zrazil na zem. Bola som takmer 3 mesiace PN a vzhľadom na to, že som prišla o finančné prostriedky ušlé na mzde, chcem si uplatniť náhradu ušlej mzdy, bolestné na základe lekárskeho ohodnotenia a mám aj odložené bločky za injekcie a lieky, ktoré som si musela zakúpiť.

Vzhľadom na to ,že sa jedná pre mňa o neštandartnú situáciu, prosím o radu, či na to existuje nejaký formulár alebo je dostačujúce napísať si len žiadosť a odovzdať ju spolu s inými dokladmi v poisťovni.Neviem ako sa to počíta a ani ako si mám na to nárokovať.

Prípad rieši DI PZ SR, vodič je občanom Českej republiky a je na neho podané trestné oznámenie.



Ďakujem za odpoveď Marika


Dobry den,

pripajam sa k prosbe o pomoc, v mne vzniknutej situacii. Siel som po prechode a zrazil ma nepozorny vodic. Sposobil mi zlomenie pistaly a ihlice s dobou liecenia 6mesiacov.
Danu situaciu sme riesili sudnou cestou, avsak sa dohodol s prokuratorom na odobrany vodicaku. Dostal som odskodne ohladom zraneni. V tomto case- po 2rokoch- mi je vypracovavany posudok s trvalymi nasledkami. Netusim vsak ci si mam peniaze vyse 5000eur vymahat od vinika sudnou cestou, ci od mojej zdravotnej poistovne, alebo od poistovne jeho auta.

Za odpoved vopred dakujem.

Je potrebné uplatniť si nárok na náhradu škody - u škodcu (ešte lepšie priamo v poisťovni, v ktorej má škodca povinné zmluvné poistenie) - je potrebné uplatniť si nárok najneskôr do 2 rokov, odkedy ste sa dozvedeli kto za škodu zodpovedá! A súčasne najneskôr do 3 rokov, odkedy ku škode došlo, nečakajte na ukončenie trestného konania, lebo to by ste mohli tieto lehoty prešvihnúť! Odporúčam obrátiť sa na advokáta!

Ahoj Zuzka. Prosim ta o info ohladne tvojho urazu v obchode. Aj ja som po uraze, caka ma este operacia clenka. Mozes mi poradit teda ak vies o co vsetko si mozem narokovat? Dakujem. Jasmin

Ahoj Zuzka. Aj mne sa stal uraz v obchode, na znecistenej podlahe som sa poskmykla a spadla, cim som utrpela zlomeninu chrbtice. Prosim Ta o radu, ako mam postupovat a co si mozem narokovat. Dakujem.

Kedy mozem poziadat o nahradu poistovnu za trvale nasledky, mala som zlomenu ruku, a PN som od 01.03.2013 do teraz a mozno aj dalej, chodim na rehabilitacie, mozem po ukonceni PN o to poziadat, alebo az po roku. Poistku mam v slovenskej sporitelni, ale len na trvale nasledky urazu. Prosim o odpoved, dakujem.

Ja mam na toto positenie DAS. Moj bratranec mal nehodu a daska mu vymohla peniaze od vinnika nehody, po tejto skusenosti som si poistil vsetko v daske

Dobry deň dcerka ma po ťažkom pôrode po chybe lekarov dostať odškodne koľko stoji v sučastnosti jeden bod eur dakujem veľmi pekne za informaciu Martina

Dobry den, ak ma Vasa dcera dostat financne odskodne vo forme nemajetkovej ujmy nejestvuje pre to ziadna tabulka s bodovanim. Tu uz je vhodne obratit sa na pravnika a riesit pripad mimosudne a ked nepride k plneniu tak sudne. Nasa AK zastresuje tieto pripady. V pripade otazok ma kontaktujte 0910 902 700.

Dobry den, reagujem na vasu otazku ohladom vasho vymahania trvalych nasledkov po nehode. Stalo sa mi nieco podobne, aka bola odpoved pravnika? Dakujem

Mám nárok na bolestné a odškodnenie za stratu zamestnania ak vpichnutim injekcie mi bolo poškodené zdravie? Prestala som chodiť na jednu nohu

Aj ja mám podobný problém. Robila som si teraz PZP online a priznám sa že to bolo najlacnejšie pzp aké mi kedy vyšlo.