Nosne mandle

Chcem sa spytat, ci nemate niekto skusenost s vyoperovanim nosnych mandli u deti mladsich ako 2 roky. Synovi(rok a 10 mesiacov) ich maju vybrat, lebo ich ma zvacsene a casto ma sopliky. Vela ludi ma od toho odradza. Dakujem

Ahoj lenocka, bola som s malym minuly rok na mandliach nosnych, vyberali mu ich, lebo mal stale sopliky a v noci chrapal a zevraj ich mal trochu zvacsene, ale po vybrati maly stale chrapka a stale ma sopliky a zevraj nosne mandle stale dorastaju, takze tak, najhorsie je, ze malemu dali taku naladovku a ked mi ho doviezli, behom piatich minut, tak sa mu chcelo spat, ale museli sme vysiakat nostek, stale neviem asi nabuduce to uz nespravim, drzim palce moja, dufam, ze malinky vie smrkat.

Mam 6 r. dcerku, tiez bola velmi zahlienena a mavala caste zapaly uska a dr. mi doporucil vytiahnut nosne mandle. Ked mala 4 roky, tak jej vyberali nosne mandle, ale nie v celkovej narkoze, ale len jej pichli naladovku. Bola uplne mimo ako zdrogovana (strasny pohlad, zvlastne) odviedli ju a ja som v izbe trpla a cakala kedy ju donesu spat, pocula som ako krici a place (ja som s nou na izbe plakala) a nevedela sa dockat, kedy ju uz donesu a nebudu ju trapit. Uz nikdy viac. Sestricke sedi na kolenach, ta ju drzi doktor sa snazi vytiahnut mandle dietatu, ktore sa vrti, place … podla mna ich nevyberu dobre a nevycistia to tak, ked sa dieta mrvi, place, po roku kedze mala mala zapaly uska a bola nadalej zahlienena som presla k inemu doktorovi do inej nemocnice. Tam mi doporucili vybrat nosne mandle poriadne ich vycistit, lebo ze jej ich nevybrali dobre a zmensit krcne mandle nakolko ich mala velmi velke. A to robia laserom a v celkovej anesteze, kde dieta lezi sa nemyka, neplace a doktori mozu kludne robit zakrok. Sme rok a nieco po a nelutujem ozaj to pomohlo a navyse mi doporucuju na prirodnej baze lieciva, velmi dobra je Vincentka, ktora sa bud pije alebo strieka do nosa.

Ahojte, nosné mandle neexistujú, je to nosohltanová mandľa a ak ju má dieťa zväčšenú, treba ju dať vybrať, najlepšie v celkovej anestéze pod kontrolou zraku, vtedy je istota, že v nosohltane neostanú nejaké zvyšky, ktoré môžu neskôr dorásť. Nie je problém ani u detí pod 2 r., ale je potrebná hygiena nosa-odsávať, najlepšie ak vie fúkať nos. Držím palce.

Naša to tiež absolvovala v 4 rokoch - a ja s ňou, takžo to opíšem tiež: Pichli jej náladovku. Bola úplne mimo ako zdrogovaná (ale veď náladovka je v podstate to isté, ako droga, len nie je návyková). Nebolo to mič strašné, lebo sme na to boli pripravení. Sestričky ju odniesli a ona plakala, lebo bola pri vedomí a plakala, že ide od mamky a ocka. O chvíľu ju sestričky priniesli späť - nevideli sme, čo sa s ňou dialo, lebo rodičia nemajú prístup do operačky (nechápem, ako LIVA môže vedieť, že jej dcéra sa vrtela a mrvila sestričke na rukách). Potom si malá chvíľu poležala v postielke a poobede sme šli domov. Keď sme sa jej pýtali, či ju to bolelo, tak vravela, že nie - pritom bežne vrieska hneď, ako sa len trošku poškiabe. Odvtedy už nebola chorá (3 mesiace) a predtým bola chorá každý mesiac.

Súhlasím s uvedeným príspevkom. Rozhodne je lepšie vybrať nosohltanovú mandľu v celkovej anestézii. Synovi to 2x robili aj v lokálke, ale až po operácii v celkovej anestézii problémy prestali. A čo sa týka veku, dcére zas vyberali nosohltanovú mandľu ako 22 mesačnej a vôbec to nebol problém.

Lubos: Je prirodzene, ze dieta sa brani, nakolko je to velmi neprijemne, tak sestricka asistuje doktorovi. A dieta nie je celkom mimo, je pri zmysloch, pocula som ju plakat a kricat, bolo to pre mna hrozne.

Tak ja Vám môžem popísať tento zážitok z prvej ruky, teraz mám dvadsať aj niečo rokov, nosné mandle mi vyberali keď som mala asi 4-5 rokov - verte alebo nie - napriek náladovke si to všetko veľmi dobre pamätám. Vyzeralo to asi tak, že som prišla s rodičmi do nemocnice, pichli mi injekciu, potom som s nimi ešte chvíľu čakala na chodbe. Potom ma už samú odviedli do nejakej ambulancie, ruky mi zviazali koženným remeňom za chrbát, držal ma nejaký asistent (nie sestrička), pod bradu mi dali takú tú poloblúkovú misku a operácia sa mohla začať - všetko som videla a pamätám si to (krv, nechutné kliešte, …). Síce ma to nebolelo, ale potom mi ešte asi pol hodinu išla krv z nosa. Išla som domov ešte v ten deň. Len pre úplnosť informácie - mandle mi vyberali kvôli chrápaniu, aj tak mi dorástli a ešte ako dospelá sa vyhybám ORL lekárom, pretože mám od detstva zafixované, že od nich nič dobré čakať nemôžem. Asi toľko.

Mojej 4-ročnej dcére tiež vyberali nosnú mandlu v celkovej anestéze. Som spokojná, pretože dovtedy mávala každú chvíľu soplíky, ale také no hnus. Sme po operácii 6 mesiacov a zatiaľ sa drží a keď má nádchu, tak to trvá v podstate kratšie ako sme boli zvyknutí. Pred operáciou jej dali vypiť náladovku po ktorej sa iba smiala, zobrali ju na operačku a behom pol hodiny bola hotová. Na nič sa nepamätá, takže som rada, že to tak dopadlo.

Ahoj, mam 3-rocneho syna, ktory mal obrovsku nosovu mandlu, vraj tam nemal ani milimetrovy priestor na dychanie a tiez mal zvacsene aj krcne mandle. Dlho sme vahali, ci vybrat alebo nie a hlavne kde. Po dlhom hladani na internete sme sa rozhodli pre sukromnu kliniku Mediklinik Levice. Sice nas to stalo 120 eur, no napriek tomu vobec nelutujeme. Prebiehalo to asi takto: Prisli sme asi o 7.30, ale tak po 20 minutach dostal vypit sirup - naladovku a behom 10 min. prisli pre nas. Bola som s nim na sale az kym nezaspal, zhruba po pol hodinke ho priniesli na izbu, ziadna infuzka ani krv. Pobudli sme si asi 4 hodinky na pozorovani a isli domov. Asi po 2 hodinkach sa nam podarilo vypit trochu cajiku a bolo to stale lepsie, asi po 15 hodinach po operacii si maly vypytal krupicnu kasu a na pocudovanie ju bez problemov spapal. Takze z vlastnej skusenosti vam mozem vrele odporuci tuto kliniku - aj ked si zaplatite, tak to stoji za to. Skvely pristup sestriciek, anesteziologa a hlavne patri velke dakujem panovi primarovi Zoltanovi Csendesovi za vyborne odvedenu pracu. Takze z nasej strany 100% spokojnost!

Dobry den, zaujal ma vas clanok, chcem sa opytat, ci ste na tejto klinike absolvovali aj nejake predoperacne vysetrenia, alebo ci ste tam rovno prisli. Pripadne vas chcem poprosit o nejaky kontakt. Moj syn ma 7 a odporucili mi vybrat nosnu mandlu, on ma panicky strach z nemocnic, tak preto ma zaujal vas clanok.

Dobry den, predooperacne vysetrenia sme mali uz hotove so sebou. Od svojho pediatra. Ale ak sa s nimi dohodnete, tak vam tie vysetrenia urobia aj tam. Vraj to trva 45 minut, tak myslim, ze pre vasho syna to bude buper. My sme akurat dnes boli na kontrole a maly si to vobec nepamatal ten zakrok, velmi sa tam tesil a doktorovi povedal, ze je jeho kamarat. Ak by ste mali este nejake otazky, kludne mi napiste na moj mail.

Ahoj chcem sa opitat na nosne mandle moj mali ma 4 roky dneska nam kazali sa obiednat do Bojnic na mandle nosne lebo že ma strašne zvedšenu no chcela bi som vediet či vám detičky uspali alebo ako to prebieha a či ste spokojny lebo mna od toho odhovaraju

Dobri den vedel bi mi niekto poradit mama 3r syna maju mu vibrat nosne mandle nevjem cimam mu dat vibrat alebo nie vedel bimi niekto poradit kto ma stim skusenost dakujem