Obvodní lekári sú prekvapení z počtu ľudí, ktorí chcú lístky k špecialistom

Obvodní lekári sú prekvapení z veľkého množstva ľudí, ktorí sa dožadujú odporúčajúcich lístkov na vyšetrenie u špecialistov. “Miesto toho, aby sa venovali práci s pacientom, polovicu svojho pracovného času venujú ich vypisovaniu,” uviedol pre TASR prezident Slovenskej lekárskej únie špecialistov (SLÚŠ) Andrej Janco



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/3831-obvodni-lekari-su-prekvapeni-z-poctu-ludi-ktori-chcu-listky-k-specialistom

je to blbosť ,lekári vôbec nie sú prekvapení…Vždy dávali lístočky pre špecialistov.Mám doma lekárku prvého kontaktu pre dospelých a tá to hneď okomentovala ako blbosť,ktorú si zase novinári v rámci senzáciechtivosti vymysleli.Prečo sa na to nespýtajú priamo lekárov,ktorých sa to týka.Ako hovoril.MUDr.Husarovič na TA3,až 85% pacientov vedia lekári prvého kontaktu ošetriť a diagnostikovať.Sú to lekári z dlhoročnou praxou s dvomi atestáciami,pričom druhá atestácia je väčšinou z internej medicíny.Problém je v tom ,že na rozdiel od lekárov prvého kontaktu /majú tzv.kapitáciu,t.j.pevnú platbu za pacienta a to smiešnych 40 Sk/mes. a nezmenila sa za posledných 7 rokov,bezohľadu na infláciu a rapídny nárast nákladov na ambulanciu/,lekári špecialisti zarábajú tzv.bodovaním za výkon.A tu je kameň úrazu,na ktorý prišli na Min.zdravot.Pretože by si bez indikácie od lekára prvého kontaktu pozývali ľudí,ktorým dokopy nič nie a na nich bodovali a bodovali a bodovali na ľahkých prípadoch.Ťažké prípady/často aj s väčšími nákladmi/,radšej pošlu do špitála.Takže myšlienka bola,aby takto neutekali peniaze zo zdravotníctva na nesprávnom mieste a radšej išli tam kde ich nevyhnutne treba.Na to je ten filter lekárov prvého kontaktu,aby posúdili,či pacient potrebuje lekára “špecialistu” alebo nie.Potom média dajú priestor MUDr.Jancovi čo by hovorcovi komory špecialistov,že to je šikana pacientovSamozrejme ,že hájí záujmy a peniaze lekárov špecialistov.To je zaujimavé,že tých ,ktorých sa to to najviac týka t.j.lekárov prvého kontaktu sa nikto na ich názor nepýta a MUDr:Dragula ,hovorca lekárov prvého kontaku buď niekde chrápe,alebo sa na jeho názor nikto nepýta…Takže tu niekde je pravda,ale povie Vám to tu niekto ?

Ak nosím 30 rokov okuliare a potrebujem silnejšie, musím sa ísť poradiť so všeobecnou lekárkou, lebo ja neviem, či mám ísť k urológovi, alebo k očnému. Ak mám medzi prstami na nohe plieseň, tak ja sprostý pacient by som asi išiel ku chirurgovi. A takto by som mohol pokračovať.
Záverom strácam čas ja, oberám o čas všeobecného lekára, ktorý by za ten čas, čo mi vypisuje akýsi zbytočný papierik mohol liečiť iných ľudí. Odhliadnuc od toho, že v obdobiach chrípok je veľmi účelné pohybovať sa v čím viac čakárňach, aby som chrípku dôsledne rozniesol.
Takže pravda je aj takáto.
Prajem príjemný deň.