Oči a monitor - LCD, aké rozlíšenie?

Zdravím,

začal som mať problémy so zrakom, nevidím už do diaľky tak, ako kedysi - rozmazávajú sa mi písmenká a dostal som polky okuliare. Bolo mi povedané, že je to asi pozeraním sa do počítača - pracujem s počítačom minimálne 8 hodín denne.

Rád by som sa dozvedel, aký monitor si mám zadovážiť, aby sa mi upravil alebo aspoň naďalej nezhoršoval zrak. Má to byť radšej veľký monitor, alebo stačí väčšie rozlíšenie?

Možnosti sú také, že sa dá nastaviť väčšie rozlíšenie na monitore a písmenká tak budú menšie alebo si mám zakúpiť veľký monitor a nastaviť si väčšie písmenká? Hrá tam úlohu aj to, že keby som mal väčšie, tak by mi oči mohli ešte viac zlenivieť?

Napíšte aké máte skúsenosti, čo Vám poradili lekári resp. optici, ak máte aj nejaké cvičenia na oči, tak by som bol vďačný, ak by sa niekto podelil.

Velky prospech by mala mat uz len samotna kupa a pouzivanie LCD monitora, oproti CRT, myslim, ze dolezity je hlavne kontrast, velkost pozeraneho textu si viete lahko prisposobit podla potreby, to uvidite, ako vam to vyhovuje.