Očkovanie dospelých z pohľadu praktického lekára

Proti tetanu a záškrtu vás preočkujú po novom raz za pätnásť rokov. Proti chrípke sa môžete dať zaočkovať každoročne. Od januára tohto roku bola schválená vyhláška o prevencii a kontrole prenosných ochorení z dielne ministerstva zdravotníctva



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/6372-ockovanie-dospelych-z-pohladu-praktickeho-lekara

Nechapem, preco by ma niekto mal donutit sa zaockovat. Nie som ockovana na tetanus uz 25 rokov. Je to predsa ochorenie oslabenych ludi, ochorenie spiny v rane, Co mi chyba k tomu, aby som si ranu vedela ocistit? Ak aj budem mat ockovanie, nie som chranena a stale mozem ochorier, pokial si ranu neosetrim. Preco nerobit povinnu prevenciu imunity? Bolo by to logickejsie.

No, je to tvoja vec, ale tetanus končí z 98 % smrtou. Takže tak.

Ešte chcem dodať, smrť to nie je v tomto pripade príjemná a ako neočkovaná pri nákaze si istá.

ja viem velmi dobre co je tetanus, chces mi povedat, ze ked budes zaockavana teba to nemoze postihnut? moj otec je iny, da sa ockovat pravidelne, predstav si prekonal aj tetanus, ked ho koplol kohut a trafil mu zilu. ja mam doma cistu vodu, mam doma prostriedky prvej pomoci, a som dostatocne informovana, co robit. myslim si, ze nikto este nerobil studie, ake su nasledky ockovania. videl niekto vobec pribalovy letka u lekara od latky ktoru mu vpichol? nikdy nikto, teda pan doktor postarajte sa o mna, dajte mi co len chcete, ja zhltnem vsetko? takto by to nemalo byt.zodpovednost je na kazdom z nas.

aj ked som zdravoťak očkovat sa nedavam,ked očkujem ludi v ambulancii ponúknem im príbalový leták a vačšinou si ho zoberú a doma prečítajú.

doma?
to je uz vtedy, ked je po vsetkom. myslim si, ze hygiena, zdravy zivotny styl a prevencia prirodzena je viac. ale je to naozaj moj nazor, tak som si ho vyjadrila, kto chce, toho neodhovaram, ved kazdy si je zodpovedny za svoje zdravie sam, mam to aj v rodine, tak toto urcite nemoze byt vec, ktora by nas mala rozdelit.