Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde

Prosím o skúsenosti tých, čo už sú očkovaní, koľko ste platili za vakcínu proti kliešťovej encefalitíde, nedostali ste ju potom, alebo poznáte niekoho, komu to nefungovalo? Lebo počula som, že veľa vakcín je iba biznis a nefungujú, vraj sa farmaceutické firmy iba spoliehajú na štatistiky, ja veľa brigádujem v lete v lese a dve moje kolegyne už dostali boleriózu, tá encefalitída je taký strašiak, ak sa dá proti tomu zaočkovať a nemá to nejaké vedľajšie účinky, možná by som to zvážila, akékoľvek postrehy navyše uvítam. Ďakujem a s pozdravom Jarmila.

Ahoj, ja som mal FSME-IMMUN on firmy Baxter, cena bola vtedy okolo 20 euro, mal som uz dve ockovania, na tretie cakam, to sa robi po troch rokoch, ale uz po tych dvoch by som mal byt imunny. Kliestovu encefalitidu som nedostal, ale ani som nemal od vtedy kliesta, takze tak, na mna fungovala psychologia strachu a tak som sa dal zaockovat preventivne. Vedlajsie ucinky som nemal po ockovani ani neskor, poistovna mi to nepreplatila, prisiel som k obvodnej lekarke, ta mi to pichla a zapisala do zdravotnej karty.