Od cysty k zhubnemu nadoru

Dobry den,

Volam sa Monika Spuntova a mam otazky tykajuce sa zanedbania lekarskej starostlivosti.

Moju mamku, 50 rocnu mladu pani, trapili posledne dva mesiace ukrutne bolesti v podbrusku a chrbtici. Najprv si myslela, ze prechladla. Kedze preventivne prehliadky navstevovala pravidelne, nikto si nemyslel, ze by to bolo nieco vaznejsie. Pocas tych dvoch mesiacov sa viackrat obratila k obvodnej lekarke a ku gynekologovi, avsak vela pomoci (okrem beznych liekov na zapaly) sa nedockala. Az napokon ked zacala rapidne chudnut a stracat sily, ju 18. 10. 2016 na jej vlastnu prosbu doviezli na ambulanciu. Z RTG a brusneho sona sa usudilo, ze ide o zhubny nador na vajecnikoch s metastazami, a vysetrenia z CT a MRI to uz len potvrdili.

Tu sa zacali problemy este len zamotavat.

Gynekolog sa zriekol podavania lekarskej pomoci s vyjadrenim, ze on tam nic nevidel a ze diagnoza musi byt nespravna. Kedze uz tam moja mamka lezi tri tyzdne a nic sa s jej stavom nerobi, zaciname mat pocit, ze lekarsky tym nejak cudne spolupracuje. Nenasiel sa jediny lekar, ktory by nam bol schopny povedat inu informaciu ako “opytajte sa toho a toho lekara”, on bude vediet viac. Proste si ju len hadzu medzi sebou. Prvy tyzden nam bolo povedane, ze sa s nou nic neda robit, druhy tyzden sme mali my sami hladat onkologa, treti tyzden to bol uz gynekolog.

Dneska ju odniesli do BB na konzultaciu ku gynekologovi, ale ako vsak vysvitlo, ten ani nevedel, ze moja mamka sa tam ma dneska dostavit, lebo ziadne informacie neobdrzal. A kedze tri tyzdne hospitalizacie platene poistovnou uprsali, moja mamka bude musiet byt nutena prist domov v stave, v ktorom potrebuje neustale monitorovanie kedze jej od toho zavisi zivot.

Chcela by som tymto poprosit o radu; je toto podla Vas normalne? Je to jasny pripad zanedbania lekarskej starostlivosti a cela nemocnica sa zda zakryvat chybu gynekologa tym, ze moju nechavaju napospas rakovine bez poskytnutia akejkolvek odbornej pomoci, ked ju zjavne potrebuje. Kde alebo ako by sme ju mohli niekam dostat na hospitalizaciu a stanovenie liecby ak sa to este da vobec nejako liecit? Koho by sme mali kontaktovat v tomto pripade?

Budem vdacna pocut akekolvek informacie a rady.

S pozdravom,

Monika Spuntova