Odpudenie hmyzu - repelent

Aké metódy odporúčate na ochranu proti komárom a piagom (kliešťom) ? Ja používam Off spray, ale v poslednej dobe moc nefunguje, hlavne keď sa potím, tak stráca účinok, zaočkovaný som proti kliešťovej encefalitíde, ale stále mám v lese a v prírode strach z týchto príšer, lebo dvaja kamaráti v mojom okolí majú boleriózu a berú antibiotiká práve z kliešťov a trochu ma to straší, keď vidím, čím prechádzajú.

Uvítam akékoľvek rady, hlavne proti komárom, ovadom a kliešťom, ďakujem.

Ahoj, mne vždy mama hovorila, aby som si pred cestou do hory alebo do prírody zjedol jeden B-komplex, vraj to komáre a pijaky nemajú radi. Mne osobne sa to nezdá veľmi fungujúce, komáre na mňa sadajú, ale musím priznať, že aj keď som si viackrát na sebe našiel kliešta, tak sa nezahrizol.

Ten B-komplex je blbosť, aj ja som to počula, ale vôbec to nepomáha. Na západe používajú ako prirodzený repelent olej z citrónovej trávy (Citronella oil) , ale u nás to asi neraste, tak neviem, či to dostať. U nás babka používala sušený rozmarín, ale dávala to do k oblečeniu na zimu, tak to skôr proti moliam ako proti komárom.

Ja som čítala už aspoň sto tipov ako sa chrániť proti komárom a kliešťom, ale mne osobne nič nefungovalo. Ja som a asi aj budem závislá na repelente, inak to nevidím :smiley: Vyskúšala som všelijaké, teraz som natrafila na swiss protector a používam ten. Je cenovo výhodnejší a tiež dobre funguje.