Opatrovatelka v Rakusku a materska dovolenka

Ahojte chcela by som sa spytat, ako dlho je potrebne pracovat v Rakusku, aby mala zena narok na nejake peniazky z Rakuska v pripade materskej dovolenky? A ci sa mi oplati vybavovat zivnost do rakuska, ked som uz tehotna? Pytam sa, lebo tak ci tak tam chcem ist pracovat ako opatrovatelka. Za radu vam velmi dakujem. Anka

Ako zivnosttnicka platis len 150 eur mes. odvody, co je nic. Materska je tu 8 tyz. pred a po porode, musis tu chodit na gyn., kazde sono platis 30-42 eur, neni to zadarmo. Porod musis mat v Rakus. v tvojej situacii je na Slov. spravna volba. Ja tu pracujem oficilane, to je ine. Zamestnanec - zamestnavatel je ina situacia, ale aj platim 700 eur mescne odvody a matersku mi z platu vypocitaju, ale len ten cas, ako som pisala. Vsetko dobre.

Chcem sa spytat, mam narok na matersku ako zivnostnicka v Rakusku?Ale trvaly pobyt mam na SK, ak chcem matersku, musim si nieco priplatit?

Chcem sa spytat, som 2 roky na materskej a zacala som pracovat v Rakusku ako zivnostnicka. Matersku poberam aj rodinne pridavky s uradu prace na Slovensku. Ked sa dozvedeli, ze tam pracujem, okamzite mi vsetko pozastavili, aj ked nemam este vsetko vybavene. V agenture mi povedali, ze matersku poberat mozem na urade prace nie. Prosim o radu, ak ste mali niektora takuto situaciu. Velmi dakujem. Dcerka je 2. tyzdne doma zo svojim otcom, mojim priatelom. Na socialke povedali, ze na materskej on nemoze byt, dakujem za rychlu pomoc.

Dada, nemusis chodit ku gynekologovi v Rakusku a ani porod nemusis mat v Rakusku. Ja som zivnostnicka a gynekologa a aj porod som mala na Slovensku a wochengeld som dostala v pohode. Len potrebujes potvrdenie od lekarky a prelozit to.

Ahoj gatamata, tiež som si myslela, že to tak nejak je a treba si preto niečo k odvodom priplácať? Lebo pokiaľ ja viem, tak pre wochenged nie, ešte by som sa chcela opýtať, toto sa týka wochengeld a čo materská? Máme aj na tú ako opatrovateľky nárok? Tým som si nie istá.

Ahoj Katka, musiš si zavolať na finanč. úrad v tom meste, kde pracuješ a vypýtať si formuláre na prídavky. Vyplniť ich a poslať s rodinnou zmluvou, živnosťou, preloženým rod. listom dieťaťa. Sobášny list, prihlásenie v ktorom meste pracuješ, potvrď. zo slov. úradu, že nič nepoberáš. (Všetko preložené okrem rod. listu)

Ahoj, pracujem v Rakúsku ako opatrovateľka, v októbri to bude rok čo mám živnosť. Odvody v Rakúsku mi platí zamestnávateľ. Som v treťom mesiaci tehotenstva a bola by som rada, ak by mi niekto poradil, či budem mať nárok na materskú z Rakúska a na koho sa obrátiť pri vybavovaní. Ak nie, či mám nárok na materskú zo Slovenska. Na Slovensku nemám odpracované nič, hneď po strednej som chodila na nadstavbové štúdium a potom som 1, 5 roka pracovala v Írsku. Bojím sa, že nebudem mať nárok ani z jedného štátu. Za radu a pomoc zo srdca ďakujem. Janka

Dobry den, ja som sa len chcela informovat, ci to tak naozaj je, co sa tyka toho wochengeld, a kolko to asi priblizne je? A kedy ho mozem dostat, za akych podmienok? Skusam si pozistovat nejake veci ohladom materskej co a ako, ale nik mi nevie nic poradit. Dakujem. Pekny vecer. Janka

Ahoj, chcela som sa ta spytat, ci mi nevies poradit. Som presne v tvojej situacii a neviem ci mam narok na matersku tu ci doma a ci vobec. V Rakusku pracujem 1,5 roka ako opatrovatelka a odvody si platim. Mam narok na matersku doma ci nie? Pred tym som robila v Nemecku 3 roky. Ak sa mi ozves, budem moc rada, dakujem.

Dobry vecer mile opatrovatelky. Chcem sa s niekym poradit, kto sa tomu aspon trochu rozumie. Stala sa mi takato vec: Pracujem uz asi 1,5 roka na zivnost ako opatrovatelka a momentalne som v 4 mesiaci tehotenstva, zacala som tu chodit k lekarovi, mam uz aj mutter-kind pass, takze som si myslela, ze tu aj porodim. S rodinou, v ktorej pracujem som si rozumela vyborne. Spravne “rozumela”. Kedze moje dobre vztahy s rodinou sa skoncili, chcem ukoncit zivnost a odist domov na Slovensko samozrejme aj s priatelom. No neviem, ako dalej. Mozem pokracovat v gynekologic. prehliadkach doma? A co moja materska dovolenka, dostanem nejake peniaze zo Slovenska, alebo z Rakuska? Zivnost si chcem v Rakusku zrusit, lebo si ju nebudem moct dalej dovolit platit, takze asi nemam narok uz vobec na nic, co sa tyka Rakuska. Mam narok vobec na nieco doma na Slovensku? Prosim poradte mi niekto, neviem co mam dalej robit, som uz zufala. Velmi pekne dakujem.

Ahojte, chcem sa spýtať kto mi vie poradiť. V auguste som zacala pracovať na živnosť ako opatrovateľka. Dovtedy som pracovala iba na Slovensku. Ale teraz som zostala tehotná a neviem, či by som mala mať už nárok na materskú z AT aj ked gynekologa mám na Slovensku a aj tam by som chcela rodiť. Kto mi v takom prípade má vyplácať materskú? Mám na ňu na Slovensku nárok a ak áno, treba niečo vybavovať? Ak mi niekto vie poradiť, budem vám veľmi vďačná. Ďakujem

Musis byt poistena minimalne pol roka v AT. Info dostanes na zdravotnej poistovni, kde podavas ziadost na Kinderbetreungsgeld.

Ahoj, chcem sa opytat, opatrujem tu uz roky. ak by som planovala ist na matersku nemusim mat v at trvaly pobyt? platim si aj pripoistenie. ako to funguje? Rodina ma nesmie odhlasit od pobytu? Lebo nebudem moct byt dokonca tu v praci. Da sa tu ist aj na rizikove? Teda predcasne? Musim si pocas marodky rizikovej aj odvody az do konca porodu platit?

Ahoj, chcem sa opytat, opatrujem tu uz roky. ak by som planovala ist na matersku nemusim mat v at trvaly pobyt? platim si aj pripoistenie. ako to funguje? Rodina ma nesmie odhlasit od pobytu? Lebo nebudem moct byt dokonca tu v praci. Da sa tu ist aj na rizikove? Teda predcasne? Musim si pocas marodky rizikovej aj odvody az do konca porodu platit? Treba chodit tu v at na prehliadky? Porodit mozem aj na sk? Rodina mi moze zrusit prechodne a bude mi nadalej platit zivnost? Prepac, je to naraz vela otazok, ale potrebujem byt informovana, Dakujem.

Ponukam pomoc pri vybavovani wochengeld, pridavkov a rodičovského prispevku z Rakuska

Ahoj Katka,

chcem sa ta opytat, ci je tvoja ponuka ohladom pomoci pri vybavovani materskej este aktuálna? dakujem, Paula

Tak isto by som mala zaujem o pomoc pri vybavovani materskej, pridavkov a rodicovskeho prispevku z rakuska… je to este aktualne?.. dohoda mozna… vdaka za skoru odpoved

Mam aj ja zaujeme o pomoc pri vybavovani materskej pri rizikovom tehostnstve pre dcéru ak je ponuka ešte aktuálna

Ahoj Katka ,chcem sa spytat ci je tvoja ponuka este aktualna,dakujem