Ortorexia – posadnutosť kontrolou stravy

Ak sa kontrola vašej stravy stane jediným zmyslom vášho života, je na čase vyhľadať odbornú pomoc. Možno trpíte ortorexiou



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/3808-ortorexia-posadnutost-kontrolou-stravy

Moj priatel s manželkou su ortorexici.V spoločnosti sa nevedia oničom baviť len o jedle .Su doslova otravný svojimi teorami o zdravom jedle a stravovaní. Vsetci naokolo sme podla nich totalny blbci ,pretoze s nimi v niektorých veciach nesuhlasime . Svojou tvrdohlavostou a aroganciou odseba odhanaju priatelov a znamych. Kedze snimi nezdielame spolocne nazory na stravu a jedlo pomaly ale isto sa od seba vzdialujeme. Rano vstanu ,pomelu psenicu a upecu si chlieb vo vlastnej pekarni, nakolko v obchode predavaju iba nezdrave a umele jedlo a suroviny s umelym sladilami a konzervantmi .Niesu ochotny pripustit ,ze ich posadnutost zdravym jedlom je chorobna .Myslienky celeho dna sustreduju len na to co budu jest a z coho si mozu pripravit jedlo.Sa cudujem ze vobec pouzivaju vodu z vodovou.Dufam ,ze neskoncia tak ze si svoju … budu utierat do lopuchov ,pretoze toaletny papier je predsa chemicky bielený.

Jest treba chutne veci, neprejedat sa a dat na stare odporucania nasich predkov, stare osvedcene recepty a tradicnu kuchynu.
Obzvlast ma pobavil autor - znamy to Ortoretik p.Bukovsky :wink:
Fanatizmus v podani vegetarianov, veganov, makrobiotikokov a podobnych individui, vedie k spolocenskej izolacii a zit len preto aby som stale rozmyslal ci nahodou nejem zdravo a ci to nahodou neublizuje mojemu okoliu je len obycajna marnost. Myslim ze chudobni ludia kaslu na to ci jedia zdravo, hlavne nech sa naje.
Plne suhlasim s predchadzajucim prispevkom.

nedá mi nereagovať na takýchto, ktorí sú v mojom okolí.Od kedy sa nám narodilo dieťa, zmenili sme stravovanie, žiadny biely cukor, biela múka, mlieko. Bolo to z dôvodu, že máme alergika na mlieko a s touto potravinou bojujem pomaly už všade, ale tragédia to nie je a žiť bez toho sa dá.Nikdy som nenútila svojho manžela jesť to alebo to, keď navarím a nechce to zoberie si niečo iné. Ale máme známych a presne, to je nezddravé, kuracina ,lebo žerú trávu, ktorá je striekaná a pod. A stým a vy to jeto, a ty to dáš svojmu dieťaťu a pod.Jednoducho som s nimi musela prerušiť kontakt, lebo som mala pocit, že som najhoršia matka a manželka na svete. A pomohlo to predstavte si. Myslím si,že každí by si mal vybrať to čo mu chutí ale s mierou a už keď aj je niekto iní, nenútim to nasilu niekomu, len preto, že mne to tak vyhovuje.

Poznám takych ludí, ktorý si kontrolujú čo zjedia a majú problém isť normálne na obed do reštaurácie. Podľa mňa je to totálne choré. Chcem odkázať všetkým zástancom a propagátorom “zdravého” stravovania, že jedlo nieje veda ale pôžitok.

Takze podla vas vsetkych, co ste proti zdravej vyzive je normalne chodit po doktoroch, strkat do seba lieky, pit bylinky na rozne male neduhy, chodit na operacie, mat osteoporozu, krcove zily, alergie, nadchu, akne, zapchu, ekzemy, biely povlak na jazyku, bolestivu menstruaciu, bolesti hlavy, gynekologicke problemy, cysty, rakovinu, nadory, atd. vsak? Vsak je to normalne? Lebo zijeme v spolocnosti, ktora sa tvari, ze je to normalne. Ale je to naozaj tak? Vy ste zvyknuti, ze vam tecie vkuse sopel, ste zahlieneni, chudatka, nieco vas boli a vy sa pytate, z coho to asi mam?

Ale nenapadne vas, ze to mate z tej stravy, ktoru ako vravite jete pre pozitok. A uz vobec vas nenapadne, ze su na svete ludia, co jedia inak, a maju z toho pozitok rovnako ako vy, ale navyse su zdravi, nemusia chodit po lekaroch a jest tie jedy zvane lieky. Mnam, vsak?

Ja som surova veganka, moju stravu tvori z 90 percent ovocie (a predstavte si ti, co ste taki obmedzeni, vychutnavam si kazdy kusok ovocia co zjem), a listova zelenina, a trochu zeleniny. Je to uzasny pocit, byt zdrava, citit sa skvele, bez akychkolvek zdravotnych problemov. Ale to si vy neviete ani predstavit, ale to je, lebo vase tela a mysle su zanesene toxinmi.

Musim sa smiat, ked ma odcudzuje clovek, co sa naje, potom je z toho travenia tak unaveny, ze si musi dat na povzbudenie kavicku (dalsi jed) a potom si spokojne grga a prdi smrady. A tvari sa ze je zdravy a ja som ta chora. Hahaha.

Je mi len luto, ze tato spolocnost nam veganom nedovoli ani dychat, sme zli, lebo nie sme ako chora vacsina. Lebo robime nieco pre nase zdravie a nejeme zdochliny a ich vylucky z etickych dovodov. Je hrozne, ze nemozme ist ani do restauracie lebo na salatoch je tolko nezdravych veci - majoneza, ocot, sol… Zo vsetkych stran sme odcudzovani, viete si predstavit, ake to je? Ja vas neodsudzujem, jedzte si co chcete, ked ste stastni, ale nechajte nas jest co chceme. My vam tym neublizujeme. A navyse co je pre nas dolezite, neublizujeme ani zvieratam.

Lalia, jedavas vsetko ovocie, aj exoticke? Nemas problem s ubytkom vahy? Jana.

Ano jedavam hlavne exoticke ovocie, teraz v lete jem aj co sa tu urodi v Europe, ale ludia povodne jedli iba exoticke, kedze pochadzame z tropov, a dakedy som sa bala, vsetci ma strasili, ze exoticke ovocie nie je pre ludi z inych podnebi, ale nie je to pravda, citim sa ovela lepsie ako kedykolvek predtym.

Neviem posudit to s tou vahou, lebo ano schudla som, ale to len preto lebo som zo zaciatku velmi malo jedla, skratka nevedela som ako sa spravne ako vitarianka stravovat. Ale odkedy mam dostatocny prisun kalorii, mam pocit ze nechudnem - nemam vahu, ale nemam ako schudnut. V podstate som si na nete nasla kolko mam denne prijimat kalorii pre moju vahu. Tak prijim este pre istotu o nejakych 200 az 500 viac.

Samozrejme že tučný človek by schudol na takejto strave, chudý nie. Táto strava skrátka lieči. Čiže napraví u každého to, čo treba. Príliš chudý človek by kľudne vedel pribrať.

Skus si odpovedat na otazku: “Som plnohodnotnym, slobodnym clovekom?” Toto su zavislosti, ochorenia ktore cloveka zvazuju, a pomaly nicia vsetky stranky jeho zivota. Uz len jednu, myslim pravdivu myslienku: “Zivot je tak narocny, ze si vyzaduje slobodneho cloveka, inak clovek neobstoji. A zaroven tak vzacny a krasny, ze je skoda, zit ho inak.” Vsetkym zo srdca prajem skore vyslobodenie z tohto nestastia.

Lalia, nehnevajte sa, ale mne Vaša reakcia pripadá ako že trafená hus zagága. Rád by som sa mýlil. Odporúčam všetkým prečítať si ešte raz tieto nosné vety článku: “Vyberajte si tie dobré a vyhýbajte sa tým zlým. Mali by sme zdravo jesť, aby sme zdravo žili. Ak však budete žiť preto, aby ste jedli, bude z toho ortorexia, anorexia alebo obezita a všetky ich dôsledky.” Doktor Bukovský to už jasnejšie povedať hádam ani nemohol.

Lalia, je posadnutá a pravdepodobné trpí, preto všetkym dáva vedieť aká je dobrá strava ktorú konzumuje. Človek je všežravec a preto je potrebné aby nie zjedol ale zožral zo všetkého trocha. Môže argumentovať slonom a neviem kým ešte, ale človek jednoznačne je zaradený do skupiny všežravca a preto jej argument neobstojí. Skôr si myslím, že niekto sa snaží aby človek prestal kontrolovať kvalitu potravin.