Pamäť

Nevie mi niekto poradiť, ako si zlepšiť pamätať? Chodím na VŠ a čoskoro je tu skúškové obdobie, a aj keď sa učím takmer každý deň, na druhý deň si z toho skoro nič nepamätám. Skúšala som Guaranu od Walmarku, ale to mi veľmi nepomohlo.

Jeden pán - majster v pamätaní si vysvetluje svoje techniky v dvoch dieloch videa - skúšal som a naozaj to funguje, treba sa tomu venovať, skúšať si to - každý z nás má iné rozmýšlanie, treba si techniku prispôsobiť. Tu je prvá časť http://www.youtube.com/watch?v=X-xl7_hdWZo a tu je druhá časť http://www.youtube.com/watch?v=9NROegsMqNc .
Čo sa týka liekov, nepomôžu z hodiny na hodinu, prekrvenie mozgu je dôležité, ale pamäť funguje úplne inak.

Tu je jedno video o pamätaní si čísiel http://www.youtube.com/watch?v=mCuQ_14R4bI - mne to pomohlo spraviť si kľúč k pamätaní si PIN kódov a tak - ku každému páru čísiel mám paralelu - príbeh - napr. 89 = revolúcia.

Pri učení sa dôležité to, čo sa človek učí. Ak je to anatómia je to úplne niečo iné, ako matematika alebo niečo, čo sa nedá memorovať, ale len pochopiť. (dá sa to aj memorovať, ale potom človek musí byť naozaj majster v horeuvedenom :)) Ak si dokážem v hlave z niečoho spraviť príbeh, paralelu, tak si to zapamätám skôr - taký je mozog, nie je to úložisko ale veľmi dôkladne prepojený systém - vždý si treba priradiť k jednej veci aspoň dve iné, vtedy sa to rýchlejšie pripomenie a samostatne rekapituluje v podvedomí pri pomyslení si na niečo úplne iné.

Tu je ešte nejaký iný príklad http://www.youtube.com/watch?v=KBCIBLzlvrQ ale bol by som rád, keby tu niekto ešte pridal nejaké zaujímavé zdroje na túto tému.

Niečo po slovensky: http://www.martinus.sk/?uItem=18187 toto je kniha, ktorú som držal v ruke, celkom dobrá, ale takisto to nie je návod na učenie sa ale skôr memorovanie. Systematicky sa učiť je kombinácia memorovania a pochopenia problematiky.

Zdravim Ta Matka. Mam podobny problem, studujem externe Medzinarodne Vztahy. Po dohode s 2 prof. mam este v auguste 2 skusky, ale vobec neviem, co sa so mnou deje v poslednej dobe stavom letargie sa to neda nazvat. O pamati ani nehovorim. Z domu odchadzam 4:30 a prichadzam 19:30 a to sa ucim max. 1h inak uz neberiem ani myslienky. Neviem ako to zlepsit velmi chcem, ale to nestaci. Vsetkym studentom nad 30 rokov drzim palce, zvlast externistom. Mata

Ja som mala tiez problém so zapamätaním hlavne textov, s číslami nie. Myslím si, že sa v škole zbytočne veľa učíme, potrebovali by sme aj viac praxe na strednej aj vysokej škole … menej textu.

Na pamätanie sú rozne techniky, hlavne režim systematického opakovania napr. učiva. Treba opakovane čitať, vyvolávať učivo z pamäte, sú na túto tému napísané knihy, sú rôzne techniky, ktoré sa môžete naučiť ovládať, tak ako sa dá vybudovať svalstvo, tak sa dá vybudovať a vylepšiť chopnosť mozgu si pamätať. Chémia a prípravky od Wallmarku a iných “farmaceutických” firiem ťa akurát pripravia o peniaze a zničia ti pečeň, never zázrakom, šak si na VŠ, nie na ZŠ.