Paragraf - darovanie krvi

Na akú dobu platí paragraf za darovanie krvi. Keď pôjdem ráno darovať krv a večer 22:00 mám nočnú, bude mi platiť paragraf? Ďakujem.

Čo presne myslíte pod pojmom paragraf?

Citujem potvrdenie ktoré sa dáva po odbere

Potvrdenie darcovi krvi pre zamestnávateľa. Podľa paragrafu 138, bod 2(zakonníka práce) má nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas a to za účasť na darovaní krvi, za čas cesty na odber a späť a za čas na zotavenie po odbere. Aky je čas potrebný na zotavenie?

Môj muž sa na toto informoval u svojho šéfa, voľno po darovaní krvi platí do polnoci toho dňa. Potom už nie! PS: Jozef - správna pripomienka, niekto potrebuje aj 2 dni na zotavenie, poznám ľudí, ktorí boli mimo 2 dni, slabí, malátni. Ale oni to myslia max. do polnoci. Asi by mali darovať a sami si odskúšať, čo to robí s ľudským telom. Každý reaguje inak.

§ 138: (2)

Zamestnávateľ ďalej poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi, aferéze a darovaní ďalších biologickýchmateriálov. Pracovné voľno patrí na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty na odber a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty na odber. Ak nedôjde k odberu, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas neprítomnosti v práci.

Mám také skúsenosti, že keď darca potrebuje sa zotaviť po odbere a požiada doktora, tak mu vyhovie a využije ten paragraf 138 a tých 96 hodín to pokrýva v plnej miere.

Prosim Vas pracujem vo firme, ktora vobec nechce preplacat paragrafi, ci som bol darovat krv, alebo len tak u lekara, co mam podla vas robit?

Záleží od konkrétnej organizácie, koľko voľna uzná, manžel daroval ráno a na nočnú ísť nemusel.

Bol som v januari dva dni na paragrafe, zamestnavatel mi tvrdi, ze mozem mesacne len jeden paragraf dat, ako je to vlastne? Ja tak vie, ze mozem, poprosim o radu, diky pekne.

V zákone je písané asi takto: zamestnávateľ je povinný ospravedlniť neprítomnosť zamestnanca na dobu darovania krvi plus čas nevyhnutný na zotavenie po darovaní. Ale to musí potvrdiť lekár, že to zotavenie je nutné. Takto som to z toho zákona pochopila ja, ale ja si myslím, že na jeden deň, tak to znamená na 24 hodín, nie?

Asi hlasit inspektoratu prace alebo kto to ma na starosti, tymto porusuje tvoj zamestnavatel zakon.

Prediskutuj to najprv s tvojim zamestnavatelom, mozna sa normalne dohodnete, nebonzuj ho ako prve, co ta napadne. Mozna ma dovod, preco ta nemoze uvolnit a dohodnete sa na inych vyhodach, ak pojdes namiesto cez pracovny den darovat krv cez vikend.

Bol som darovat krv mam potrdenie za krv aie zamestnavatel my tvrdy ze mam absenciu lebo som neprisiel do prace ale v jtorok som to hlasyl v pracy a vo strtok chcely aby som v piatok robyl ale som isol na krv mozu my dat absenciu zdeno

Dobrý deň prosím vás mám jednú otázku na objesnenie…
Pracujem 7, 5 hodiny týždenne keď si vyberiem paragraf na návštevu lekára koľko hodín my zamestnávateľ prepláca… je to cely deň ako keby som robila?