Paragraf - darovanie krvi

(Jozef) #1

Na akú dobu platí paragraf za darovanie krvi. Keď pôjdem ráno darovať krv a večer 22:00 mám nočnú, bude mi platiť paragraf? Ďakujem.

(Juraj) #2

Čo presne myslíte pod pojmom paragraf?

(Jozef) #3

Citujem potvrdenie ktoré sa dáva po odbere

Potvrdenie darcovi krvi pre zamestnávateľa. Podľa paragrafu 138, bod 2(zakonníka práce) má nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas a to za účasť na darovaní krvi, za čas cesty na odber a späť a za čas na zotavenie po odbere. Aky je čas potrebný na zotavenie?

(majka) #4

Môj muž sa na toto informoval u svojho šéfa, voľno po darovaní krvi platí do polnoci toho dňa. Potom už nie! PS: Jozef - správna pripomienka, niekto potrebuje aj 2 dni na zotavenie, poznám ľudí, ktorí boli mimo 2 dni, slabí, malátni. Ale oni to myslia max. do polnoci. Asi by mali darovať a sami si odskúšať, čo to robí s ľudským telom. Každý reaguje inak.

(Proffesor) #5

§ 138: (2)

Zamestnávateľ ďalej poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi, aferéze a darovaní ďalších biologickýchmateriálov. Pracovné voľno patrí na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty na odber a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty na odber. Ak nedôjde k odberu, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas neprítomnosti v práci.

(Jozef Antl) #6

Mám také skúsenosti, že keď darca potrebuje sa zotaviť po odbere a požiada doktora, tak mu vyhovie a využije ten paragraf 138 a tých 96 hodín to pokrýva v plnej miere.

(Jano) #7

Prosim Vas pracujem vo firme, ktora vobec nechce preplacat paragrafi, ci som bol darovat krv, alebo len tak u lekara, co mam podla vas robit?

(leika) #8

Záleží od konkrétnej organizácie, koľko voľna uzná, manžel daroval ráno a na nočnú ísť nemusel.

(miki) #9

Bol som v januari dva dni na paragrafe, zamestnavatel mi tvrdi, ze mozem mesacne len jeden paragraf dat, ako je to vlastne? Ja tak vie, ze mozem, poprosim o radu, diky pekne.

(ZUZANA z NR) #10

V zákone je písané asi takto: zamestnávateľ je povinný ospravedlniť neprítomnosť zamestnanca na dobu darovania krvi plus čas nevyhnutný na zotavenie po darovaní. Ale to musí potvrdiť lekár, že to zotavenie je nutné. Takto som to z toho zákona pochopila ja, ale ja si myslím, že na jeden deň, tak to znamená na 24 hodín, nie?

(ZUZANA z NR) #11

Asi hlasit inspektoratu prace alebo kto to ma na starosti, tymto porusuje tvoj zamestnavatel zakon.

(Ivan) #12

Prediskutuj to najprv s tvojim zamestnavatelom, mozna sa normalne dohodnete, nebonzuj ho ako prve, co ta napadne. Mozna ma dovod, preco ta nemoze uvolnit a dohodnete sa na inych vyhodach, ak pojdes namiesto cez pracovny den darovat krv cez vikend.

(zdeno simandel) #13

Bol som darovat krv mam potrdenie za krv aie zamestnavatel my tvrdy ze mam absenciu lebo som neprisiel do prace ale v jtorok som to hlasyl v pracy a vo strtok chcely aby som v piatok robyl ale som isol na krv mozu my dat absenciu zdeno

(Peta) #14

Dobrý deň prosím vás mám jednú otázku na objesnenie…
Pracujem 7, 5 hodiny týždenne keď si vyberiem paragraf na návštevu lekára koľko hodín my zamestnávateľ prepláca… je to cely deň ako keby som robila?