Paranoidná schizofrenia

Dobrý večer, prosím vie mi niekto poradiť?
Môjmu synovi diagnostikovali paranoidnú schizofreniu, sme len na začiatku liečby, po hospitalizacii a nastavení na liečbu. V nemocnici sme si PN nedali vystaviť, je vysokoškolák a predpokladala som, že ho v nemocnici vyliečia a bude žiť životom ako pred ochorením. T. j. pred 3 mesiacmi ale dosť vecí sa výrazne zmenilo k zlému a horšiemu. Má 23 rokov, po maturite 1 rok bol evidovaný na úrade práce, potom nastúpil na VŠ. Skúšame znova študovať, jeho sústredenie je mizerné. Doteraz nepracoval. Je možné, že sa mu vráti sústredenosť a bude môcť normálne žiť? Stále sa bojí, o moc menej ako pred liečbou, ale trvá to a bojí sa i večer chodiť von - stačí ked sa zotmie. Čo predchádza vzniku nároku na invalidný dôchodok? Vie mi niekto poradiť? Ďakujem, mama

Moj brat ma paraniodnu schyzofreniu us 5 rokov a zatial sa nemeni nic sustredit sa nevie. ta choroba je dozivotna s lekamy ju len potlacaju.

Treba sa zial zmierit s chorobou. Caka ta dlha a trnista cesta. Moj brat na schizofreniu a je to tazke. Poradim: pravidelny spanok cislo jedna, ziadne ponocovanie, treba brat predpisane lieky pravidelne. Vylucit kazdy mozny stres. Choroba je dedicna, prejavi sa postupne menenim charakteru:vybusnost, agresivita. Lieky utlmuju, nezaujem o pracu atd.
Rok musi byt na PN a potom treba poziadat o invalidny dochodok, ten dostane urcite, pretoze to je zial na cely zivot. Pracu do buducna iba taku, kde nie je zatazena mysel, zial skolu asi uz nedokonci / pravdepodobne /. Boji sa tmy, to je tou chorobou, pokial neustupi strach, nie je prelieceny. Ked ustupi strach a upodozrievanie, ze mu chcete ublizit, potom liecba zabrala. Dolezite raz do roka liecba v liecebnom zariadeni cca na 2 tyzdne. Brat podstupil aj elektrosoky, co vymazavaju pamat. ale veeeelmi ucinne. Zelam vela, vela sil, nevzdavajte to i ked ja som pri bratovi vzdala, nakolko sa odmietal liecit, napadal ma fyzicky, ale nemoze za to, to je ta choroba. Neliecena vyustuje do obrovskych problemov. Drzim, drzim palce.

Iva, prosím, mohla by si mi napísať niečo bližšie o elektrošokoch? pomáhajú? pamäť sa po vygumovaní vráti? skrátka čo o tom vieš, ďakujem

Mam paranoidnu schizofreniu asi uz pat rokov… beriem pravidelne lieky… som zaradena do normalneho zivota… pracujem… jedine co ma obmedzuje je sprievodny jav a to tras ruk… inak vsetko v poho… akurat sa neviem zmierit s tym co som dokazovala pod vplyvmi bludov pred liecbou… pozdravujem pisatelku a zelam jej vela trpezlivosti a ako radu by som jej poslala… aby vo zvysenej miere prejavovala synovi lasku… to mi od mojej maminy pomohlo asi najviac… laska a pocit bezpecia…

Mam podobne problemy a mrzi ma to, lebo prichadzaju situacie, v ktorych neviem, ako sa mam zachovat. Tesim sa, ze som nasla toto forum. Som s vami. E.

Zuzka, som milo prekvapená, môžeš mi napísať kde ťa liečia a akými liekmi? môj syn je tiež chorý už 6r. lieči sa, ale občas má relaps, je to vtedy zlé, prestal aj šoferovať, aj do roboty chodiť. napíš mi, prosím ťa ako ťa liečia, ďakujem

Pre liečbu schizofrénie treba nájsť dobrého psychiatra

Ahojte som romana a mam tiez paranoidnu schyzofreniu. Prejavuje sa mi strachom ze mi niekto ublizi… uz dva roky sa liecim bola som aj v nemocnici dva krat. navyse akoby sa to neskoncilo skodi mi jedna zena… vysmieva sa mi a nadava… je mozne ze ked som takto chora nebudu verit mne ale tej zene ? Trapi ma to lebo aj napriek ochoreniu si uvedomujem co je realita

Test

Ahojte :slight_smile: :slight_smile: len velmy tazky zivot je s tejtom chorobom…ale zato este velmy drzim sa…a silne bojujem… !!! :slight_smile: :slight_smile:
pár krát bola som v nemocnici…ale uz dostala som tam zázracné liek a odvtedy vsetko poriadku.
len preto je tazké zivot viete…lebo osud je také obcas sú také neprijemné situácie…ale vzdy sa snaziim aby vsetko bolo poriadku.
Zatial tolko staci o mne napiiisat…
Kazdy aby mali velmy pekné chvyle a dni…a drzte sa aj vy kazdy.

Erika

Hlavne sa nemôžeš vzdať, dôležité je bojovať!!!

Tiež mám schizofréniu, ale je to problém. Celkom sa dá s tým žiť, ale limitujú ma depresívne príznaky ochorenia (nechuť do činností), žiadne sústredenie (nedokážem s takýmto sústredením ani čítať knihy nieto pracovať), slabá odolnosť voči stresu, menšie problémy so sociálnou fóbiou v určitých situáciách. Pokiaľ však snažím sa to žiť jednoduchšie tak problémy nie sú. Tak snažím sa byť v kľude a venovať sa svojim koníčkom, aby som mal aspoň niečo…

1 Like

Dobrý den
chcel by som sa opýtať, či psychóza ako schizofrénia poškodztuje mozog chorého?
ďakujem