Parkovací preukaz, ZŤP

poprosila by som keby mi niekto vedel poradiť, na čo všetko sa dá využiť parkovací preukaz?Moja matka ho dostala teraz na žiadosť, poberá aj príspevok na kompenzáciu na vedenie motorového vozidla-neviem teraz ako presne sa to volá.No ale ide mi proste o to,že nemám celkom jasno v tom na čo sa dá tento preukaz využiť okrem parkovania na vyhradených miestach dá sa ísť napríklad na diaľnicu?Ďakujem…

fakt nik nič nevie? :frowning:

Milá pupa,môj manžel je ZTP,pokiaľ dostala mama príspevok na kúpu auta,tak nemusí kupovať dialničnú známku ale musí mať v aute kópiu o príspevku na auto.

príspevok na kúpu auta síce nedostala ale dostáva “príspevok na kompenzácie zvýšených výdavkov súvisiacich so zabezpečením prevádzky auta” takže to je tiež tak nejak? Ďakujem za odpoveď.

Ak dostava prispevok na prevadzku osob.auta (na benzin)tak staci nosit so sebou v aute toto rozhodnutie a znamku mat nemusi.

V r. 2007 mi bolo vydané rozhodnutie občana ZŤP.
/ Dg koxatróza oboch bedrových kĺbov / V oblasti mobility som odkázaná na individuálnu prepravu mot. vozidlom. Chcela by som vedieť či mám nárok na parkovací preukaz, / pretože veľa krát sa stáva-parkovanie pred nemocnicou príp. inými inštitúciami býva plné iba vyhradené parkoviská pre ZŤP sú voľné. / Bývam v okrese Pezinok. Ďakujem.

Dostal som preukaz ZTP, som po operacii srdca 3jity bypass, mam vysoky tlak III. st. WHO, pri chodzi sa zadychavam, musim kazdu chvilu odpocivat. Urcili mi mieru funkcnej poruchy na 70 percent a povedali mi, ze nemam narok na parkovaci preukaz. Neviem podla coho davaju tieto rozhodnutia, ale znamy ma funkcnost poruchy na 50 percent a je na plnom dochode a ma parkovaci preukaz. Asi ta miera nie je rovnaka na vsetkych. Dakujem za odpoved.

Dobrý deň! Ja som na jeseň 2009 požiadal na ÚPSVAR o peňažný príspevok na auto, keďže mi na jar 2009 poslali rozhodnutie, že som osoba ZŤP / S / s mierou funkčnej poruchy 50% / podľa Sociálnej poistovne 75% invalid / , odkázaný na individuálnu prepravu s OMV, mal som parkovací preukaz neobmedzene a poberal peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov na prevádzku OMV - / na benzín /. A v novembri som dostal odpoveď: vrátiť peniaze za benzín, odovzdať parkovací preukaz, vymeniť preukaz ZŤP / S za ZŤP, lebo som zrazu nebol odkázaný na individuálnu prepravu, napísali, že nie som slepý. Toto je naša slovenská legislatíva. Opovážil som sa podať žiadosť o 6 600 EUR na auto! Zrazu som zdravý, len to mi zabudli napísať. Nestačí, že som 3 x operovaný na chrbticu, keď mám bolesti, chodím s pomocou barly, do zamestnania - chránenej dielne mi nechodí autobus, ani vlak a od domu je to cca. 2 km, mám 25 ročné auto, viac pokazené ako dobré. Takže ak nemáte známosť na ÚPSVAR, dobre si rozmyslite o čo ich požiadate, aby ste nepochodili ako ja, darmo som sa odvolával. Rozhodujú, ako keby zo svojej peňaženky dávali. Radšej všetko zoberú, ako by mi čo len 2000 eur poskytli, ktorým by som sa tešil ako malé dieťa novej hračke.

Dobry, mne tiez dali tu istu odpoved, kedze syn nie je slepy nema narok na parkovaci preukaz, aj ked je porucha 50 percent a zdokladovala som lekarskou spravou, ze sa neudrzi na nozickach, neuspeli sme, nemame znamosti, tak je to na Slovensku !

Ak bývate v paneláku môžete požiadať o zriadenie parkovacieho miesta, toto parkovacie miesto budete užívať bezplatne, len zaplatíte náklady na jeho zriadenie (mňa to vyšlo na cca. 120 EUR). Paradox je, že rozhodnutie o ZŤP / / S aj parkovací preukaz je obmedzený na 5 r. (lebo ide o maloletého), parkovacie miesto mi však zriadili na 2 r., lebo tak si to mestská časť odsúhlasila. Tak tam teraz pôjdem s tým papierom s ktorým som tam bola pred dvoma rokmi, že tá 5-ročná lehota platnosti uznania ZŤP / / S a parkovacieho preukazu stále trvá a kým uplynie, tak tam pôjdem ešte raz.

Buď rada, že preukaz máš. Mne nepomohlo ani doporučenie od lekára. Odpoveď bola nie ste nevidiaci alebo slabovidiaci, tak nemáte nárok.

Kto kontroluje parkovacie preukazy ZTP. Na Jakubovom namesti v Starom meste castejsie vidim vychadzat z nizkych športových aut mladych chlapcov, ktorí majú v aute strčenú prenosnu kartu. Som presvedčený, že ju tam majú nepravom a skutocni ZTP nemaju kde parkovat. Bolo by dobre sa venovat aj kontrole tychto preukazov. Viem o par ludoch, ktori maju taketo prenosne karty bez toho aby boli minimalne postihnutí (myslim telesne).

Prosím vás. nenašiel som odpoved na toto: ked nechcem kupovať dialničnú znamku, musim mať komkenzaciu na vydavky na auto,… platí to aj vtedy, ked mam kompenzaciu na vydavky na dietu?.. je to pod tym istym č. zakona. t. j. 447 / 2008. dakujem za odpoved

Musí byť príspevok na kompenzáciu na prevádzku osobného motorového vozidla.

ďakujem za odpoveď… kamil

Chcela by som sa spytat, ci mi niekto vie poradit ak mam kamarata a je slepy ci ma narok na davku na auto stym ze by ho vozil jeho asistent. Dakujem

Presne tak. Ja už 2 roky vybavujem PP, ale zas zamietli. Mám vyše 80 ročných chorých rodičov, o ktorých sa starám a naozaj sú odkázaní na pomoc iného človeka ako aj na ind. dopravu. Neschválili mi ani kompen. príspevok, hoci otec má mieru postihnutia 6 a mamka 4. Na prázdno som odišla aj z Krajského súdu. Videla som chalana, asi 30 ročný, vystúpil z audi, luxusne oblečený invalid s PP. Tu spravodlivosť neexistuje. Všetko je len pre známych a tých, čo majú na podplatenie.

Mini, nárok má, ale musí spĺňať aj podmienku navštevovať minimálne 2x do týždňa školu, alebo zamestnanie.

Dobri den aja dalsom 2 krad zadost na parkovaci peukaz a nedali som 70- p neskopny a napisali nesom slepi nem narok na preukaz ked som slepi nepotrebujem outu