Peňažné príspevky pre zdravotne ťažko postihnutých sa poskytujú po novom

Pre občanov s ťažkým zdravotným postihnutím platí od Nového roka nový systém poskytovania peňažných príspevkov. Vyplýva to z novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, ktorá vstúpila do platnosti 1. januára 2009



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/5520-penazne-prispevky-pre-zdravotne-tazko-postihnutych-sa-poskytuju-po-novom

V roku 2007 som bol uznaný ako čiastočný invalidný dôchodca, Ale vzhľadom na na to, že som nedokázal preukázať odpracovaných 5 rokov za obdobie 10-tich rokov, nepoberám invalidný dôchodok. Zmenilo sa aj v tomto niečo? Kto vlastne spadá do kategórie s ťažkým zdravotným postihnutím ?
Ďakujem

Invalidita sa posudzuje podľa Zákona o sociálnom poistení a či ste ťažko zdravotne postihnutý sa posudzuje podľa Zákona o sociálnej pomoci, hranica je 50% a to či do nej spadáte posúdia na príslušnom Sociálnom úrade v mieste Vášho trvalého bydliska.

V roku 2005 mi bol uznaný ZTP na základe mojej diagnozy.epi,záchvat som nemala 3roky ale sa veľmi zle cítim,pracujem na plný úväzok,invalidný dôchodok nepoberám.Na túto diagnozu sa liečim 25,rokov prosím poradte mi na čo mám nárok a ako mám pokračovať dalej,

Nič nové, áno mám priznané 55% poškodenie, ale som presvedčený že zákon ktorý to posudzuje je zlý a diskriminačný. Nikto na svete si invaliditu neplánuje. To nie je odchod do dôchodku ani do predčasného. O čo by mi bolo lepšie byť zdravý a môcť sa o seba a rodinu postarať ako sa na chlapa patrí. Viem že niesom sám - je nás veľa čo niesme schopný sa zo zdravotných dôvodov o seba postarať. Chcete mi naznačuť, že to j v poriadku? Ono sa to vľmi ľahko posudzuje od stola, keď sa to človeka priamo netýka. Ak sa dokážete zamestnať máte vyhraté, ale nie všetci majú to šťastie. Čo zo zákonom ktorý potláča základné ľudské právo - právo na život! Ďakujem

Dobrý deň, uz 9 rokov som držiteľkou preukazu obcana s ťažkým zdravotným postihnutím vydaného v Slovenskej Repupblike. Ako mam postupovat ak by som chcela využiť zlavy na cestovnom v Ceskej Republike? Za pomoc veľmi ďakujem.

Mamina ma 56rokov je invalidna dochodkyna ma preukaz ztp ,ohodnotena na70percent,je na vozičku,chcem sa spytat mam auto ci by som mala narok na benzin pretoze autobusom nemoze ist,ma problemy a casto navstevujeme doktora dakujem,

Dobrý den, chcem sa opýtať aké podmienky musím spĺňať na žiadosť o benzínový príspevok? Mám preukaz ZŤP, s doprovodom. Nie je mi nič platný doprovod, pretože mám ťažko poškodenú chrbticu, urobím pár krokov a nepustí ma ďalej, bývam na konci mesta, kde nepremáva MHD. Hoci mám novo v operovaný kardiostimulátor som slabá. Mám 74 rokov trpím viacerými vážnymi chorobami ako hyperfunkcia štítnej žlazy, operácia podla lekárky je pre mňa nebezpečná. Navštevujem odborných lekárov mimo môjho mesta pravidelne na sociálnom odbore mi povedali, že musím 2 krát do týždňa vykázať nejakú kultúrnu a inú činnosť. To sa nepočítajú ani časté návštevy lekára?, vykazujem aj súkromné činnosti, plávanie, masáže, na tento čas však nemôžem, pretože stehy mám čerstvé. prosím poraď te mi vidím velkú zaujatosť voči mojej osobe. nemá mi kto s čím pomôcť dcéry pracujú v ČR, v minulosti pracovníčka klamala, že mi chodí pomáhať najbližšia rodina, čo nebola pravda. žijem v spoločnej domácnosti s manželom penzie nám nepresahujú daný limit. Ďakujem za radu.

Dopocula som sa, ze ak je niekto zdravotne tazko postihnuty, ma narok na auto s 50% zlavou podla zak. 82 odst. 3. je to naozaj tak?

Pracovníčka Vám dala s prepáčením hlúpu odpoveď. Peňažný príspevok vo výške neviem presne asi 35€ môžete dostávať na základe toho, že Ste držiteľka preukazu ZTP, alebo ZTP-S. Dajte si žiadosť na príslušný odbor, ktorú doložíte preukazom. Vaša diagnóza Vás oprávňuje ku tomuto peňažnému príspevku. Na spôsobe na akú činnosť peniaze využijete je na Vás (k lekárovi, návštevy, nákupy) nik Vám to nemôže určovať. Podmienka ja však Váš príjem spolu z manželom neprekročil určitú hranicu. Je aj druhá možnosť finančného príspevku priamo na dopravu asi vo výške 100€, ale to ba Vám preplácali len na základe dokladov že Ste využívali služby taxislužby v mesiaci ináč nie.

Vy nemáte nárok, ale Vaša mamina, pretože invalidná je ona. Na príslušnom úrade si vypýtajte tlačivo a informujte sa o ďalšom postupe, ktoré doklady budete potrebovať. Na základe vašej informácii o zdravotnom stave Vašej matky by to nemal byť žiadny problém. Následne si žiadajte pre svoju matku o označenie auta ako vozíčkár, uľahčí Vám to pohyb auta a máte aj určité výhody, ktoré však môžete využívať len v prítomnosti matky vo vozidle.

Dobrý deň, mojej starkej nepriznali peňažný príspevok na zvýšenie výdavkov súvisiacich so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla. Odôvodnením bolo, že na základe komplexného posudku, podľa ktorého sa považuje za fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, s mierou funkčnej poruchy 60% nieje odkázaná na individuálnu prepravu osobným autom. Chceli by sme s proti tomuto rozhodnutiu odvolať! Ako na to? Ďakujem

Pekný večer prajem. Chcela by som informovať o príspevok na benzín a parkovací preukaz. Som ZTP zo spriev. na 70%. Už dvakrát odmietali, ale odvtedy operovali na jedno oko aj druhý treba ešte-na sivý zákaľ, a operovali na štítnu žľazu, čo nepodariloim, na jednu stranu zasekli nerv a neviem dobre rozprávať mám aj doklad sčím potvrdili lekári v Bratislave. či mám šancu na to ked ešte ráz podávam žiadosť? Nato som zvedavá. Vopred dakujem a ostávam s pozdravom. Almásiová.

Keby som nebol s nejakým rozhodnutím spokojný, asi by som si najprv zistil ako to riešia v inom okrese, prípadne to naštudoval na internete, a následne sa odvolal. V prípade potreby by som zažiadal o nové prehodnotenie zdravotného stavu (znovuposúdenie).

Snad zakony platia pre vsetkych rovnako, nie? ! Z akych dovodov by som mal studovat ine okresy a sledovat internet? ! Vsak mame zakony predsa a tie maju mat jediny vyklad. Skor by som to videl na vsimne nejake. Ale to, ze tento stat ignoruje pocet odpracovanych rokov je zrejme a sumy, ktore vyplyvaju z tabuliek su smiesne. Ine su pri ludoch, ktorym ich pocitaju z priemerneho zarobku v republike. Nie je horsie pre svedomiteho cloveka, ktoreho choroba zakerne odstavi od prace a nema moznost nijako zabezpecit si prijem. Ci uz z dovodov choroby alebo suvisiacich s vekom a obmedzenim. Ked niekto odpracoval maximum rokov, ked bol zdravy, tak by to malo byt aj vidiet na jeho prijme, ked je bezradny. Zijem tuto skutocnost, viem, o com to je. Teoretici by mali viacej pocuvat a hlavne chapat a byt trosku viacej empaticki. Ja som si diagnozu nevymyslel a ani nikto s pracovnymi navykmi. Neprajem nikomu nic zle, ale niekedy mam pocit, ze by bolo dobre, keby to mal moznost zazit kazdy kompetentny a zodpovedny za sucasny stav. Ked sa behom mesiaca stane to, ze nemozte uz normalne chodit, robit nic fyzicky a to ani v domacnosti, nemoct vziat na ruky ani vnuca! To je realita. Skus sa mily clovece zamysliet aj tymto smerom, prosim.
Dakujem.