Podmienky preventívnej prehliadky chrupu

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či sú určené podmienky na vykonanie preventívnej prehliadky chrupu, nakoľko moja stomatologička mi odmietla vykonať prev. prehliadku. Zlomil sa mi zub a reakcia zubárky “pokiaľ si ho nedám do poriadku PP nevykonám”. Postupovala správne? Ďakujem.

Zubárka nepostupovala podľa zákona 577/2004 Z.z.o rozsahu zdravotnej starostlivosti, keď v prílohe č.2"Preventívne prehliadky" k stomatologickej PP sa uvádza, že sa vykonáva “U poistencov, ktorí dosiahli 18 r. veku, 1x v kalendárnom roku, najskôr však po ulynutí 4 mesiacov od ukončenej konzervatívno-chirurgickej sanácie”. Nikde sa nepíše, že sanácia nemôže uskutočniť pred PP. Doporučujem obrátiť sa na Vašu ZP.

Bola som na preventívnej prehliadke a po skončení mi povedala, že si musím spraviť rontgen chrupu, tam mi zistila, že sa mi kazí zub z vnútra. Mám si ho opraviť, a keď som bola kvôli vytrhnutiu zuba inokedy, zahlásila mi, že nie je preventívna prehliadka ukončená! Radšej tam ani nejdem, keď nemusím!

Pacient ma narok na preventivnu prehliadku 1x rocne po dovrseni 18 roku zivota, deti do 18 rokov 2x rocne, najneskor 4-6 mesiacov po sanovani z predchadzajucej prehliadky. Dokonca aj jeden nedokonceny kaz, ci akutne osetrenie sposobi to, ze vam preventivna prehliadka tento rok nevyjde, lebo sa musi dodrzat minim 4 mesacny odstup od posledneho vykonu po najblizsiu navstevu. Dokonca Apollo trva na 6 mesiacoch! V buducom roku by to vraj malo padnut, uvidime. Magda, ak sa ti zlomil zub a tento rok si nebola na prehliadke alebo ten zub je oznaceny este z minulej ako kaz, doktorka konala spravne, (bohuzial) najprv sa muusi dokoncit zub, potom spominane 4 mes. az potom mas narok na preventivku. Sanacia sa musi vykonat pred zhotovenim novej preventivnej prehliadky, nakolko to laicky znamena dokoncenie vsetkych veci, co sa nasli v predchadzajucej prehliadke.

Dobry den prajem, ja mam takyto problem, mal som sa objednat v oktobri na odstranenie zubneho kamena, zabudol som na to. Dnes som dosiel k stomatologovi na preventivnu prehliadku a nechcel mi ju spravit, nakolko som nebol na odstraneni kamena. Chcel mi odstranit kamen, ale jasom odmietol, nakolko som sa ponahlal spat do prace. Na to ma vyradila z evidencie. Presiel som vedla k druhemu stomatologovi, aby ma zobral, chcem chodit k nemu a aby mi spravil preventivnu prehliadku. Odmietol. Co teraz? Rok sa konci a ja nemam prehliadku.

Frantisek, zubarka konala spravne, najprv treba odstranit kamen, potom tie 4 mes. az potom prehliadka. Akurat nema pravo Vas vyradit, to sa mozte stazovat. Ten druhy lekar konal spravne, nakolko mu Vasa doktorka do vypisu napisala, ze nemate ukoncenu sanaciu. Tak jej povedzte, ze kamen si uhradite na priamu platbu, to nebude figurovat v poistovni, prehliadku by vam mohla vykazat, to zalezi od ochoty doktora.

Ak neabsolvujem v jednom kalendárnom roku preventívnu prehliadku, druhý rok budem musieť u zubára platiť všetko z vlastného vrecka. Čo ak som na to minulý rok zabudol a tento rok to chcem napraviť - musím si aj tú preventívnu prehliadku zaplatiť?

Poradi mi niekto? Dnes sme boli na prevetivnej prehliadke u zubarky. Za to, ze pozrela zrkadielkom do pusy mne, manzelovi a trojrocnej dcerke sme zacvakali 1500 Sk? Zubarka je sukromna, ale ma zmluvu s nasou poistovnou, je to v poriadku? Nemame narok raz rocne a dcerka 2x do roka na preventivku zadarmo?

Andrea, urcite uz Vam niekto povedal, ze za preventivnu prehliadku sa neplati vobec! Ja chodim na preventivky 20 rokov a nikdy som nezaplatila a ani nezaplatim ani korunu a naviac ak ma zmluvu aj s vasou poistovnou, ziadajte peniaze spat aj cez dohlad, ak by vam lekarka nechcela vratit.

Dobri den bola som u zubara bolel ma zub aj sa mi zlomil tak mi ho umrtvil ledva mi ho vytiahol na dvarazy preslo tyzden a znova ma bolia vsetky zuby dasna sa mi zda ze som trosku napuchnuta a co teraz mam robit len teraz je pre mna zle ze som si neurobila preventivnu prehladku neviem kolko budem platit dakujem

Ahoj platiť budeš tak či tak aj keby si bola na prevent. prehliadke. Ja som neplatila ani cent, a to len preto, že mám chrup v poriadku a samo, že chodím pravidelne na prehliadky.

Čo sa týka preventívnej prehliadky - z vlastnej skúsenosti odporúčam všetkým, aby si pri preventívke pýtali RTG zubov. Mne tiež bývalá zubárka roky hovorila, že mám zuby v poriadku, že nemám žiadny kaz a potom keď som zmenila zubárku, urobili mi rontgen a našli mi 6 kazov. 2 medzizubné kazy boli veľké, že mi museli odvŕtať pol zuba, takže asi toľko k “odbornému oku” mojej predchádzajúcej zubárky, ktorej preventívka trvala asi minútu a pohľadom zhodnotila, že nemám nijaký kaz. Keby mi bola urobila zubný RTG už vtedy, mohli sa tie kazy zachytiť keď boli menšie.