Poplatky u obvodného lekára

Slobodna volba lekara je, ale na oboch stranach. Lekar je povinny zobrat pacientov zo svojho rajonu, ak si mimo rajonna, vezme ta za urcitych podmienok. Ta podmienka bola zjavne 30 euro.

Dnes som platil za potvrdenie, ospravedlnenie dcere do ziackej knizky u neurologa po vysetreni 1 eur bez vydania potvrdenky o zaplateni. Je to OK?

1 euro je OK, ale potvrdenie si si mal vypýtať.

Je to normálne, aby sa človek pre takú vec ako pečiatka na priepustku bol nútený strácať čas chodením po Úrade pre dohľad nad zdr. starostlivosťou? U jedného platím a u druhého neplatím, obaja majú cenníky na dverách, ale je to o charaktere lekára. Som z toho znechutená, ako sa máme brániť my pracujúci ľudia s deťmi. Potvrdenie do žiackej knižky za poplatok, to je už vrchol, nech mi niekto povie, ako sa mám v takom prípade brániť. Tým, že podám na lekára sťažnosť. A čo ak mi dá doklad o zaplatení, ktorý nemá číslo a je to len zdrap papiera.

Podľa školského zákona, ktorý poslali zdravotné poistovne lekárom, aby odôvodnili, že prestávajú preplácať potvrdenky /1997/ je napísane, že za neprítomnosť žiaka v škole je zodpovedný jeho zákonný zástupca. V prípade, že žiak chýba dlhšie ako 5 dní, lekár môže dať potvrdenku. Doslova. Takže bránte sa v škole, oni požadujú niečo, čo podľa zákona požadovať nemajú. Lekár má právo zaučtovať pacientovi všetko, čo za neho neplatí zdravotná poistovna, čiže aj potvrdenia.

Chcela by som vediet, aku “pravnu zodpovednost” lekar prebera - ved je to len potvrdenie, kde je vyslovene uvedene, ze pacient bol na vysetreni, co sa da v pripade sporov dokazat aj zdravotnou dokumentaciou. Okrem toho velmi pochybujem, ze ide o prijem, z ktoreho odvedie dan, kedze nevystavi riadny prijmovy doklad a nema ani takyto poplatok uvedeny v cenniku na viditelnom mieste.

Prečo si nevypýtaš cenník? A doklad o zaplatení? Nesťažuj sa tu na fóre, ale pýtaj sa priamo lekára, keď Ti ukáže cenník, a dá doklad o zaplatení je to OK.

Idem si vybavovat Invalidny dochodok. Je to spravne ked ziadam od odbornych lekarov posudok pytaju si 15 eur zaplatit?

Ahoj, za vypisanie tlaciva “400” by si obvodný lekar nemal davat preplacat od pacientov, pretoze to ma hradene od socialnej poistovne za vypísanie. Daj si na to pozor, ja za to preto neuctujem ak moj zamestnávatel vypisuje tieto tlaciva!

Cennik ma byt s peciatkou “z kraja”, ked nie je, tak je neplatny, ale v realite je to tak, ze ked zaplatis, a aj ked mas potvrdenie, a ides sa potom stazovat, je to tvoja nevedomost, nemal si platit a nic nevybojujes. To je moja skusenost, to sa lekarom toleruje, tam hore, lebo by inak chceli vyssie platy. Staci pozriet cenniky v cakarnach, mali by lekarom davat za to pokuty, pripadne tvrdsie postihy, zijeme v kocurkove.

Čo s tým má kraj? Lekári su sukromní podnikatelia a nie sú povinní dať žiadny cenník schvaľovať nikomu. Len prednostné vyšetrenie povoľuje VUC, nič iné.

Ma pravo odomna lekarka pytat poplatok 2 eura za vypisanie 4 dnovej PN?

Dobrý deň Braňo. Neviem, či Vám už niekto odpovedal, ale za vypísanie PN-ky má právo lekár podľa zákona pýtať poplatok 0, 80 Eur len od evidovaných na úrade práce, pretože tieto výkony im sociálna poisťovňa neprepláca. Sociálna poisťovňa prepláca len za zamestnancov a SZČO

Dobrý deň, ortopéd vyinkasoval od mojej mamy - dôchodkyne - za vypísanie a potvrdenie tlačiva “Hlásenie poistnej udalosti” pre poisťovňu honorár vo výške 50,- €, že veď jej to poisťovňa preplatí. Poisťovňa jej preplatila 4,98 €. Čo k tomu dodať?

Má vyjsť nový zákon o poplatkoch. Poplatky platiť budeme, ale že vraj musí sa vedieť prečo a začo.
Napadá ma prečo vláda R. Fica zrušila 20-korunáčky-zajacovky, keď teraz platíme oveľa viac. Je naše zdravotníctvo bezplatné, asi nie. Už aj tým že človek si platí zdravotné poistenie a navyše musí doplácať nehorázne sumy a zvlášť u zubárov. Dúfam že tie registračné pokladnice budú u lekárov, a pacienti nadobudnú odvahu si pýtať bloček.

Je to ozaj nehorázne, také poplatky pýtať za jedno tlačivo. To nebolo ani za Dzurindovej vlády a táto vláda Smer si hovorí sociálna. Ľudia majú nízke platy, je veľká nezamestnanosť a zdieračov máme na každom kroku dosť. Aspoň lekári by samohli správať eticky a Hippokratovou prísahou. Poplatky, za prenájom ordinácie, poplatky za vybavenie ordinácie, prístrojové, za rôzne tlačivá, všetko si dajú do nákladov a zaťažia tým pacienta, preto treba registračné pokladnice. Zmenili sa na podnikateľov, napr. vlastnia optiku, alebo kozmetické prístroje, tak nech pôsobia ako ostatní podnikatelia a živnostníci.