Poplatky u obvodného lekára

Aké poplatky u lekára poisťovňa neprepláca a koľko si Váš lekár účtoval?

Lekár má právo nechať si pacientom zaplatiť každú službu, za ktorú mu nezaplatí poisťovňa.

Všeobecní lekári majú bežné výkony (medzi ktoré patrí aj odber krvi súvisiaci s vyšetrením chorého pacienta) platené paušálne. Ak si chcú účtovať poplatky za iné služby, tieto poplatky musia mať zverejnené a niektoré z nich aj schválené samosprávnym krajom.

Každopádne sa odporúčam obrátiť s podnetom na prešetrenie na príslušný samosprávny kraj (na lekára samosprávneho kraja).

Tiež mám tie skúsenosti, že moja praktická lekárka má na dverách vyvesený cenník, ktorý je podľa mňa bezcenný papier (nemá razítko, nie je uvedené, kto ho schválil a pod.) a slúži len na zavádzanie ľudí. Bez hanby tam má uvedené ceny za vystavenie PN, za preventívne prehliadky, potvrdenie OČR, vystavenie rôznych potvrdení a dokonca prosí pacientov o príspevok 20.-Sk na chod ambulancie. Od pacientov žiada aj zakúpenie zdravotného materiálu. Toto všetko jej samozrejme prepláca aj zdravotná poisťovňa. Čiže dobrý biznis. Raz zaplatí poisťovňa a pacient zaplatí p. doktorke do vrecka. Kedy sa už konečne pacienti zobudia a prestanú týmto podvodníkom platiť za to, čo nemusia? A čo robia nadriadení a kompetentní? Hrajú sa na mŕtvych chrobákov! Všetko je postavené na ľudskej blbosti - a p.doktorka sa teší, jak jej dá nejaká babička posledných 100.-SK a nezaujíma ju, či má chuderka babička na chlieb. Je to hnus! Pokiaľ si pacient nebude hájiť svoje práva, niektorých doktorov nič nezastaví v neoprávnenom vyberaní poplatkov.

Dobry deň, podľa informácii zo stranky VsZP sú tieto poplatky neoprávnené. Podobný problém som mala aj ja a preto som si dala mailom dotaz na VsZP. V mojom pripade lekárka žiadala poplatok za zdravot. materiál (ihly, skumavky, striekačky) na odber krvi. Zo zdrav. poisťovne mi odpísali, že na tento materiál prispieva poisťovňa zmluvnému lekárovi a v prípade, že lekár trvá na platbe mám možnosť sa sťažovať na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Som ale veľmi rada, že si pacienti začínajú konečne chrániť svoje peniaze a neplatia za všetko, čo si lekár povie. Lekári totiž začali zneužívať svoje postavenie a od pacientov budú za chvíľu žiadať platby aj za vzduch, čo dýchame v ich ambulanciach. Prajem veľa úspechov v obhajovaní si svojich práv! V mojom prípade, keď som sestričke ukázala mail s odpoveďou ohľadom platby najskôr sa začala rozčuľovať a odvolávať na doktorku a keď som jej povedala, že sa budem sťažovať a že môže prisť o robotu, tak skrotla a viacej nežiadala odo mňa peniaze na zdrav. materiál. Lekári dávajú tieto príkazy sestrám a tie sa odvolávajú na lekárov, začarovaní kruh. Je asi len na nás pacientoch, pokiaľ im dovolíme až ísť. Čím viacej ľudí sa bude domáhať svojich práv, tým skôr ich zastavíme v okrádaní pacientov. Je to len na nás všetkých!

Neviem ako je to v súlade so zákonom o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ale moj odborny lekar pri kazdej navsteve zinkasuje odo mna poplatok 300 Sk a to si ma objednava kazdy mesiac. Na prijmovy doklad napise “vyziadanie terminu”. Nikdy som si ziaden termin nevyziadala, dokonca si myslim, ze si ma objednava tak casto, aby mohol inkasovat a nielen odo mna ale aj od poistovne, ale tu to vobec netrapi, isto plati aj ona a urcite viac.

Na tejto stranke si kliknite vlavo na poplatky a tam je to všetko napisane. Podla mna od Vas berie lekar neopravnene platby. Mam osobnu skusenost, kazdy mesiac chodim na kontrolu odbornemu lekarovi a neplatim ani za odbery krvi a ani za vysetrenie. Pokusy vsak boli po zavedeni 20 korunoveho poplatku, ale ked som sa ohradila, ze som v dispenzariu, tak som viacej neplatila. Drzim palce a bojujte za svoje prava. Je to v nasich rukach kolko dovolime, aby nas okradali.

Je pravda, že od 1.5.2007 sú lekári oprávnení žiadať 40,- Sk za potvrdenie priepustky do práce?

Ale odkiaľ mám ja ako obyčajný pacient vedieť čo poisťovňa hradí a čo nie? A už vôbec netuším, čo im platí paušálne alebo inak.

Výkony, ktoré poisťovňa nehradí, má mať lekár uvedené v Cenníku na viditeľnom mieste v čakárni. Cenník si tvorí každá ambulancia sama podľa vypočítaných nákladov, nemusí ich nikto schvaľovať ani podpisovať, jedine platbu za prednostné objednanie na vyšetrenie, ktoré schvaľuje lekár samosprávneho kraja na žiadosť lekára.

Iba ak ti vystavil tlačivo on, ak si si priniesla tlačivo ty, za pečiatku neplatíš

Pozor, rozlišujeme objednanie na termín v riadnom pracovnom čase, ambulantných hodinách, toto objednanie je bezplatné a robia to lekári, ktorý chcú mať na pacienta a vyšetrenie potrebný čas, aby sa teda vedeli na neho a jeho dg. sústrediť, nie sa rušiť vyklepkávaním nervóznych pacientov, no a objednanie termínu, hodiny po jeho ambulantných hodinách sa platí. Neviem kedy objednáva teba. Robím sestričku, taktiež objednávam, ale neinkasujem, pretože je to v riadnom pracovnom čase, ak by som kvôli tebe mala ostať po pracovnom čase, vtedy by si mi musela zaplatiť. Myslím, že som to zrozumiteľnejšie napísať ani nemohla. Sťažuj sa, aj súkromný lekár má svojho nadriadeného. Daj tichý bonz na MZSR, a mimochodom my inkasujeme 180, - Sk.

Cenník je platný, za PN sa naozaj platí, platíš za tlačivo, pretože aj lekár si ho musí kúpiť, jedno PN tlačivo stojí 19,-Sk a nadštandartné služby na vlastnú žiadosť čo nesúvisí s tvojou dg. naozaj za to sa platí, to nie je v rámci liečby. Ale aj tak si dávaj pozor na korunky a nenechajte sa zdierať.

Nie je to žiadna hanba, treba sa vždy spýtať, za čo platíte. Napr. poplatok za vypísanie PN platí len nezamestnaný, ktorý je vedená na urade práce, pretože urad práce neprepláca vystravenie PN len sociálna poisťovňa, keď je je zamestnaný. Potvrdenia o zdravotnom stave a pod. žiadna zdravotná poisťovňa neprepláca, len pre účely súdu. Takže pohužial. Preventívne vyšetrenia ľudia často žiadaju aj častejšie ako prepláca zdravotná poisťovňa, takže to si tiež musia platiť. Odbery na vlastnú žiadosť tiež, pretože je presne stanovené, ktoré odbery sa v rámci prev. vyšetrenia môžu robiť. Takže takéto ohovárania ľudia robia len preto, že sa nepýtajú,za čo vlastne platia. A tie “strašné” peniaze zo zdravotnej poisťovne - sú obyčajná almužná, ktorú keby ste si porovnali s platbami v ostatných krajinách EU? Veď keď sa niečo Vám stane v zahraničí, kolko platíte u lekára? A mnoho ostatného, to by nestačili stránky.

Lekár tlačivo PN nekupuje, ale dostáva zo sociálnej poisťovne zadarmo a za to, že PN vypíše mu zaplatia tiež.

Chcela by som sa spýťať, či sa Vám zdá normálne, ak si lekár pýta za vyšetrenie na potvrdenie zdravotnej spôsobilosti na VP od dôchodcov nad 70 rokov 900, Sk (bohužial je to mimo Bratislavu a nie je možné ísť k inéhu lekárovi, tak ako v Blave) a či neviete poradiť, čo sa s tým dá robiť. Prehliadka pozostáva z čítania písmen a zmerania TK.

Normálne to nie je. Ale za potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla sa lekárovi platí v hotovosti. Táto činnosť nie je poskytovanie zdravotnej starostlivosti podľa zákona. Niektorí lekári vydajú potvrdenie bez toho, aby sa na vás pozreli. Cenu si stanovil lekár. Ja chodím k lekárovi pre takéto potvrdenie za 320,- Sk. Keď Vás to irituje, oznámte cenu tohoto výkonu na úrad Vyššieho územného celku. Pošlite to ako sťažnosť na neprimerané stanovenie ceny, lebo ináč sa svaším podnetom nebude nikto zaoberať.

Pravdu treba hľadať správnym rozlíšením poskytnutej zdravotnej starostlivosti. Je nazáklade žiadosti pacienta alebo ako výsledok vyšetrenia a stanovenia diagnózy lekárom. Teda ak odber na KO iniciuje ošetrujúci lekár, nesmie tento odber spoplatňovať - plne je hradený zdravotnou poisťovňou. Keď ste museli zaplatiť za odber, pošlite sťažnosť na príslušnú pobočku Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ak odber na KO iniciuje pacient z akýchkoľvek dôvodov, musí si výkon uhradiť sám v cene, akú má ošetrujúci lekár vyvesenú na nástenke v ambulancii. Ak lekár tento výkon nemá v cenníku, nemôže zaň ani pýtať platbu. Keď sa to stalo, pošlite sťažnosť na úrad Vyššieho územného celku.

To nie je oprávnenie, ale nie je to hradené ZP, ani sociálnou poisťovňou, potrebuješ to Ty alebo Tvoj zamestnávateľom, tak si to musíš bohužiaľ zaplatiť. Aj u notára platíš za podpis. Sorry, ale je to tak.

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, v prípade, že navštevujem lekára, ktorý nie je v rajóne môjho bydliska, vypýtal si odo mňa jednorázový poplatok 30€. Ako to vlastne je? Je voľná voľba lekára, alebo nie? Prečo som musela platiť? Ďakujem za odpoveď.

Ano, je slobodna volba, ale lekar je povinny prijat len pacienta zo svojho obvodu, ostatne je jeho dobra vola. Zavisi to tiez od jeho podla kapacitnych moznosti.