Poplatok za pohotovost

Dobry den Vam zelam! Chcel by som vediet, preco sa nezrusil aj poplatok za nocnu pohotovost. Ved nie kazdy vie o tom, ze sa plati na pohotovosti a nie kazdy ma pri sebe peniaze. Zda sa mi to ako statna uzera, ved kazdy si plati socialnu a zdravotnu. Tak teda nechapem, preco sa to vybera. Sluzby zdravotnictva (Kramare Bratislava) su ubohe a dost nedostacujuce. Uvediem priklad: mal som odrezane z prsta a prijimaci osetrujuci lekar zobral pacienta na kontrolu alebo tak nejak. Ten clovek, ktory mal byt osetreny mi povedal, aby som isiel dnu, lebo to zle vyzera. Vsade inde vo svete su sluzby na urovni a za ne sa aj plati. Preco teda platime za neochotu (cest vynimkam) lekarskej starostlivosti? Nemusite mi pisat tie zvasty, ze vyberanie poplatkov posluzi na kupu novych strojov alebo nieco podobne. Dakujem, nespokojny obcan. A ak treba tak sa aj mozme osobne stretnut a pokecat si, ako to chodi a funguje.

Pohotovosť nemá nič spoločné so sociálkou ani štátom. Pohotovosti, resp. LSPP sú na Slovensku neštátne ambulancie, ktoré žijú zo 60 Sk od pacienta a zopár mizerných korún, ktoré im za zákroky preplatí poisťovňa. V podstate štát sa tejto povinnosti zbavil a robia to teraz ambulancie, pozadie nepoznám, ale je to bieda. Verte mi, že tí, ktorí prevádzkujú LSPP za to nemôžu a nie je to pre nich zasa taký veľký kšeft, ako by sa zdalo. Niektoré okresné mestá už nemajú zubnú LSPP, pomaly sa všetko premiestňuje do väčších miest, pretože nerentabilné ambulancie sa neuživia, to je pravidlo kapitalizmu, nikto tu už dnes nebude živiť stovky zamestnancov, ktorí večer kávičkujú a nemajú čo robiť. Pre niekoho kruté, pre iných lacnejšie. Treba si dávať pozor a starať sa o seba viac.

Čo sa týka akútnych prípadov, tie majú vždy prednosť, len sa treba ozvať. Kto za seba nebojuje, ten prehrá. Lekár nemá od kiaľ vedieť, že ste boli s porezaným prstom, treba zaklopať a zakričať, že máte akútny prípad. Mimochodom, ak to bolo vážne, tak môžete ísť aj na centrálny príjem do nemocnice, nemusíte sa prechádzať po pohotovostiach, tie sú vlastne náhrada praktického lekára po jeho ordinačných hodinách - zdroj: http://www.zzz.sk/?page=pohotovost

Dobry den. mna by zaujimalo preco sa zacal vyberat na pohotivosti konkretne u zubneho lekara poplatok 10+2 € za vstup do ambulancie+ ukony ktore tam vykona, pokial nemate trvaly pobyt v danom meste. Podotykam za trvaly pobyt mame na uzemi SR

Viete, mňa by ani tak nemrzel ten poplatok 2€ na pohotovosti, ale skôr tie ktoré si lekári začali vyberať za objednanie akože na určitú hodinu a ešte rôzne iné čo si sami navymýšľajú. Najradšej by boli aby každý pacient pri vstupe do ordinácie zaplatil poplatok od 6- 10€, týka sa to väčšinou špecialistov. Vyhovárajú sa na samosprávny kraj, ale keď sa človek pozrie na tabuľu a vidí že samosprávny kraj im určil čas napr. od 9-10 hod. -platiaci pacienti a potom čas od 13-13:30 hod. Zdá sa my to nezmysel. Pretože tých ktorí zaplatili je už podstatne viacej (veď napr. sestra sa pri objednaní vždy pýta či chcete za poplatok alebo iba približnú hod). Nuž a tí čo by nezaplatili, nechcú aby sa cítili odstrčení, musia čakáááááť… aj do záverčnej.
Škoda tých tradičných “zajacoviek”, teraz chcú lekári viac, dokonca dostali akúsi cestovnú horúčku. Zriaďujú si ambulancie aj v iných mestách, robia výkony a platia poisťovne aj pacient. Veď nich netrápi že vyštudovali za peniaze daňových poplatníkov, že všetci sme si platili alebo platíme zdravotné odvody. A o prístupe niektorých milučkých sestričiek, ktoré sa robia dôležitejšie než samotní lekári radšej pomlčím.

Napíšem svoju “pravdu”, že v poslednom čase keď vidím ako funguje zdravotníctvo, ako sa lekári naháňajú za peniazmi, ťahajú ich z ľudí, z poisťovní si nechávajú uhradiť čo sa dá, a ešte navyše si aj tí, ktorých som poznal dlhé roky pôsobili na našej poliklinike, zrazu si porobili aj iné ambulancie mimo nášho mesta. A stále sa nevie za čo majú presne lekári pýtať poplatky, nevie sa správne posúdiť nadštandardné vyšetrenie, nevie sa určiť presne čas vyšetrení. Ľúto mi je akurát detských lekárov a sestričiek, tí na rozdiel od niektorých špecialistov nepýtajú peniaze za objednanie. A ich láska k deťom by im nedovolila štrajkovať. Veď predsa kto chce byť rýchlo vyšetrený, sám sa objedná na čas kedy potrebuje, ale niektorí lekári by zrejme chceli aby všetci pacienti boli platiaci. Asociácia súkromných lekárov, by si to dokonca chcela riadiť sama, čo sa týka poplatkov. Dnes som v rádiu počul že chcú už konečne urobiť poriadok v poplatkoch. Ale to už robia najmenej rok, sú to len sľuby, už to malo byť od viacerých dátumov, od mája 2014, od septembra 2014 teraz sa chystajú že od budúceho roka. A čo registračné pokladne? Politika je politika, blížia komunálne voľby, treba sľubovať a ty občan plať nie 20Sk, ale 8-10€. Alebo novotou je že niektorí lekári nútia ľudí meniť poisťovňu, Všeobecnú, pretože tá im nechce preplácať určité výkony za odber krvi. Chce im platiť pri odbere len výkon, doteraz platili za každú skúmavku. Nabádanie zmeniť poisťovňu je v záujme pacienta alebo v záujme lekárov aby neprišli o peniažky? Podotýkam že sú iste aj poctiví lekári, nechcem sa tých dotknúť, ale podľa toho ako reagujú ľudia na lekárov, veľmi ružové to nie je. A pani ministerka -tá mala byť už dávno odvolaná. Asi nezvláda tlaky zo strany lekárov, nemocnice sú zadĺžené, tak im asi celkom vyhovuje aby občan platil a tým zvýši životnú úroveň lekárov na úkor biedy pacientov.

To ešte môžete byť rada že zubnú pohotovosť máte. Niektoré samosprávne kraje nemajú široko ďaleko zubnú pohotovsť žiadnu.