Porušovanie práv pacienta a rodičky

A ustipacne poznamky gynekologov na “hamblive” pacientky pocut stale, chcelo by sa povedat kazdy den. Zena ma pravo na vysetrenie gynekologickou, ak je na oddeleni k dispozicii, avsak preco by sme jej ho priznali, ked mame vnutorny spor s protistranou. Pan Jankech nastavuje zrkadlo aj mne. A to je dobre. Nastastie este netrpim pocitom ohrozenia. Stale nejako spametavam, hambim a hovorim si … co sa to s Tebou deje, ako sa to spravas? V com su snad priciny takehoto stavu? To by vyzadovalo hlbsiu analyzu, preto skusim ponuknut len niekolko mojich vlastnych dojmov, viac vseobecne znamych, ako novych a urcite nie dost komplexnych. Totalitne myslenie vpecatene predchadzajucim rezimom vsadepritomne (a to zdaleka nie len v medicine), a hlboke neakceptovanie rovnocennosti lekara a pacienta tak lahko implantovatelne aj sucasnym absolventom lekarskych fakult hned v priebehu prvych mesiacov skutocnej praxe. Lekarova nadradenost predstavuje mnoho vyhod - 1. psych. obrana (nespravna) pred mnozstvom utrpenia s ktorym sa lekar stretava, 2. skratkovite (nespravne), ale pritazlive riesenie nedostatku casu nakolko vysvetlit a dosiahnut racionalny suhlas pacienta trva dlhsie ako direktiva, toto zjednodusenie pouzivane v zalahe vseliakej tiez prace administrativnej a inej organizacnej (ako ad hoc riesenie neustalych problemov, ze chyba toto alebo tamto), 3. strach zo zmeny systemu a z toho, ze v novom systeme neobstojime, ze uz mame dost odsluzene a preto mozeme byt aky chceme, 4. financne nedocenenie (zarobit na rodinu vratane byvania predstavuje u mladych lekarov hrdlacenie s do 10 nocnymi sluzbami mesacne takmer 15-20 rokov), ktore nam naseptava “ja sa na to vsetko mozem vy…”, svoju vyplatu dostanem tak ci tak 5. ten stastie prinasajuci pocit moci nad niekym a ostatne zle ludske vlastnosti, ktorymi trpime 5. a syndrom vyhorenia? Vyspele aj “zaostale” zahranicie ukazuje, ze to tak nemusi byt. Konfrontacia pomaha system zmenit a ja som jej zastancom. System sa “spolocenskou objednavkou” a dalsimi reformami postupne zmeni, tomu ako mlady lekar verim. Ja myslim, ze p. Jankech je milujuci clovek (manzel …) a prajem mu vela zivotneho stastia.

Milka, naozaj sa volám Jano, nie je to moja prezývka. Pojak je niekto iný s rovnakým názorom ako mám ja. Ešte k tomu mlaskaniu s kolegyňami: Urážať, by si mohla, ak poznáš podrobnosti prípadu. Mňa v mojom okolí poznajú všetci tak, že som otvorený človek, ktorý žije zo svojou manželkou už vyše tridsať rokov. Od toho času, čo som ju spoznal som inú ženu nemal a ani chvíľkové zaváhanie nebolo. Toto vedia aj tie moje podriadené a preto tá dôvera. Pôvodne som na tvoj komentár ani nechcel reagovať. S pozdravom Jan.

Jano moj, vyzerá to tak, že kto má rovnaký názor je podozrivý, ale to platí aj o opozičných, ja si tiež myslím, že niekto používa viacej nikov. Mňa tiež okolie pozná a veľa ľudí vie o čo sa snažím. A kým som sa do tohto pustil, porozprával som sa aj s rodičkami. A všetky by chceli niečo zmeniť to alebo ono, chcem iba ohľaduplnosť, je to veľa a to ešte nie pre seba. Na začiatok by my stačilo, keby sa maximálne ohľady brali na rodičky tieto sú najzraniteľnejšie, keď som sa pýtal, skoro každá si pre niečo poplakala. Ak toto budú čítať nejaké baby, prosím Vás spomeňte si, či Vám pre niečo nevypadla slza, keď ste boli v porodnici. Pokiaľ ide o moje meno je z rozprávky Mrázik. Samozrejme nevolám sa Nastenka. Chcelo by to ženské názory. Prajem pekný deň.

1.2008 | TASR

Brusel - Každé desiate lekárske ošetrenie v Európskej únii je chybné, vyplýva to zo zistení Komisie EÚ.

Až v desiatich percentách prípadov vznikajú pri lekárskych zákrokoch v EÚ škody, uviedla eurokomisárka pre zdravie Androulla Vassiliouová v dnešnom vydaní denníka Die Welt.

“Medicínske omyly sú skutočnou výzvou pre európske zdravotnícke systémy,” konštatovala.

Zároveň vyzvala členské krajiny na zlepšenie bezpečnosti a práv pacientov. “Očakávame, že členské štáty presadia radu odporúčaní, aby sa zlepšila bezpečnosť pacientov. K tomu patrí aj to, že v prípade medicínskych chýb sa uľahčí cesta na podanie sťažností a zabezpečí sa odškodnenie,” vyhlásila eurokomisárka s tým, že v stredu plánuje predložiť konkrétne návrhy.

Podľa Komisie EÚ sa vyskytnú chyby ročne iba pri lekárskych ošetreniach v nemocniciach až v 15 miliónoch prípadoch.

Najčastejšie omyly robia chirurgovia, za nimi nasledujú ortopédi, internisti a gynekológovia, vyplýva z údajov Spolkovej komory lekárov v Nemecku.