Porušovanie práv pacienta a rodičky

V prípade, že boli porušené vaše práva, ozvite sa.

Prosim Vas, pomozte zastavit porusovanie prav rodiciek takzvanymi hromadnymi vizitami, ktore este stale prevadzkuju niektore porodnice,ide o kontrolovanie rodidiel skupinou lekarov na izbach, je to hrube porusenie c.6. Charty prav pacienta.

Mna porod caka cca. o dva mesiace. Mala by som rodit v bratislavskom Ruzinove, ale neviem ako je to tam. Mozem odmietnut hromadnu kontrolu, alebo mi nic ine neostava, iba si to pretrpiet? Pripadne co mam robit, ak sa mi to nepaci, na koho sa mam obratit? Dakujem za odpovede.

Ano mozeš odmietnuť. Si slobodný občan Slovenskej republiky. Preštuduj si prosím Ťa Chartu práv pacienta, hlavne č. 6. - potom Z.z. starostlivosti 576/2004 § 11 písmeno(a). Klikni si Daniel Jankech. Alebo Slovenské porodnice potrebujú odvážne klientky. V prípade, že niekto poruší tvoje práva, rieš to s právnikom. Ešte si klikni: Nedá sa nič robiť proti hromadným vizitám v porodnici. V prípade, že budeš v nemocnici spokojná, hovor o tom všade, Tí ľudia si to zaslúžia.

Toto ma hneva na celom systeme, co tu je v G odbore. "Chcela by som reagovat na knihu 7 dni v bielom koncentraku. Som studentka mediciny JLFUK. Navstevujem gynekologicke oddelenie ako sucast cviceni, ktore su povinne. Som velmi pohorsena tym, ako sa v dnesnej dobe spravaju lekari k pacientom. Slovnik, ktory pouzivaju, sa moze porovnat so slovnikom robotnikov na stavbe. Maximalne nehumanny pristup k pacientkam. Celkova atmosfera zavana tazkym socializmom. Velmi mi je luto kazdej jednej pacientky. Absolvovala som pobyt v zahranici. Tam je takyto pristup lekara k pacientke okamzite vedeny na sud a media maju o com pisat resp. kariera doktora je znicena. Moja otazka je, pre co sa spolocnost nepostavi k takemuto pristupu? Pre co je vacsina studentov ticho?

Na základe Vášho mailu, s ktorým ste sa na nás obrátili v súvislosti s porušovaním práv rodičiek na súkromie, Vás informujeme nasledovne: Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ďalej len „úrad“) v zmysle zákona č. 581/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov vykonáva dohľad nad verejným zdravotným poistením a dohľad nad správnym poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Dohľad nad správnym poskytovaním zdravotnej starostlivosti úrad vykonáva v prípade konkrétneho podnetu s uvedením identifikačných údajov pacienta, zdravotníckeho zariadenia, popísaním problému a podpisom, a to na základe vyžiadania si zdravotnej dokumentácie.

Právo na humánny, etický a dôstojný prístup zdravotníckych pracovníkov legislatívne upravuje zákon č. 576/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov. V prípade, ak sa pacient domnieva, že boli porušené jeho práva v súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, má možnosť požiadať poskytovateľa (zdravotnícke zariadenie) o nápravu. Ak poskytovateľ jeho žiadosti nevyhovie, môže sa obrátiť na orgán príslušný na výkon dozoru, ktorým je v závislosti od typu zdravotníckeho zariadenia príslušný samosprávny kraj alebo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Úrad sa stotožňuje s Vaším podnetom vo veci dodržania práv pacientiek na súkromie, intimitu a dôstojnosť aj pri vizitách na gynekologicko- pôrodníckom oddelení. Váš mail sme z dôvodu vecnej príslušnosti odstúpili Slovenskej gynekologicko- pôrodníckej spoločnosti, Slovenskej lekárskej spoločnosti a Ministerstvu zdravotníctva SR, odkiaľ budete priamo informovaný.

Filia, dúfam, že ti to zatiaľ stačí je tam aj stanovisko UDZS. Držím Ti palce aj bábätku hodne zdravia. Ja lekárom fandím aj v mojej rodine možno niekto bol lekár, možno niekto je lekár alebo možno niekto bude lekár. Ale tak isto fandím aj rodičkám, nikto nemá právo vám kaziť najkrajšie chvíle života. Ak robíš niečo, čo nechceš, páchaš proti sebe zločin. Zapoj do toho aj manžela.

Pojak, opäť Ti poviem na toto jeden názor. Jedna pracovníčka mala gyn. problémy, pre ktoré bola v poslednom čase viac doma ako na úrade. Jej mamička umrela pred rokmi z podobných dôvodov, tak sa rozhodla pre operačný zákrok. Bola na operácii a včera sa prišla pozrieť prvý krát na úrad a kolegyne zvedavé, no ako bolo? Bola v jednej malej vidieckej nemocnici a svojim kolegyniam, ktoré boli zvedavé rozprávala svoj príbeh: “Mala som všetky predoperačné vyšetrenia, ale keď som tam prišla, tak každý doktor prvé čo bolo, len vyšetrovať a vyšetrovať. Medzi nimi aj jeden v dôchodkovom veku. Neviem načo to bolo dobré, aby ma pred operáciou vyšetroval každý jeden doktor, ktorý sa na oddelení ukázal, ja som mala svojho gynekológa, ktorý ma aj operoval a do nemocnice len dochádzal a pracoval tu dva krát do týždňa. Aj toto nám dal pán primár pocítiť, že nie sme jeho pacientky. Mne osobne nenechal šitie ani do najbližšieho dňa, keď mal prísť môj lekár a prišiel, že mi vyberie stehy. Ja mu vravím, ale to sa ešte tá rana na bruchu môže roztrhnúť. Odpoveď znela, nevadí, ak treba, tak to opäť zašijeme, čo sa aj stalo”. Tak som sa jej spýtal, že a prečo sa neohradila a jej odpoveď znela a čo som mala robiť, veď je to “pán primár”. Potom ešte pokračovala o kadečom a záver bol najlepší. Ja ako jej nadriadený sa jej pýtam, že kedy sa vráti na úrad do práce? Odpoveď: “Neviem vo štvrtok idem na kontrolu a potom uvidím, lebo doktor povedal, že ak sa to dobre zhojí, tak nám tu zatancujete striptíz”. Všetci sme z nemým úžasom počúvali a jej záver bol, že už mám skoro 50 rokov, čo ich na mne zaujíma? Pojak, potom sa to roztrhlo a každá žena tam začala preberať svoje skúsenosti z gyn. pôr. oddelenia a to človek nechápe. Naj, čo som postrehol je, že keď vidím tie slizké a úlisné pohľady, pokrytecký úsmev keď idem na kozu, tak mám z toho dosť. Preto radšej tam ani nechodím, kým nemám problém, povedala jedna zo žien, čo diskutovali. Toto je celkový problém, nakoľko sa jedná o najintímnejšie veci v živote ženy. Ženy, ktorým tento systém vadí a hambia sa pred iními mužmi vyzliecť, sa boja ohlásiť, aby im to lekár "nedal pocítiť ". Tak si to radšej pretrpia a potom tam idú najbližšie, len keď je opäť problém a niekedy môže byť aj neskoro. Toto sa podľa štatistík týka asi 80% žien.

Janko, klikni si prosím Ťa daniel Jankech. Je tam Slovenská medicína v kontexte L.P. Ja viem, že to tak, funguje ako píšeš. Vyšetrenie na prijíme je len informačné alebo výukové a nenasleduje po ňom žiadny konkrétny úkon, čiže zbytočné traumatizovanie naších žien. Nezabudni na Daniela, on sa v tomto smere dostal najďalej.

Jan, tvoje dristy nemaju obdobu. Vazne si myslis, ze ti tu okrem pojaka niekto uveri, ze zeny svoje problemy zacali rozpitvavat pred tebou - chlapom? Mozno pojak ti uveri, ale okrem neho nik iny. To, ze jej v prvy pooperacny den vybrali stehy, jednoducho neverim, vacsimi pismenami sa to napisat nedalo. Aj ked sa tu rolejes na kolomaz mily Jan, tak ti poviem, ze si sakramentsky vymyslas a zbytocne o tom dalej polemizovat. Pises, ze zalezitost sa stala vo vidieckej nemocnici. Mily Jan, vymyslanie si najprv domysli do detailov. Vidiecke nemocnice su uz vsetky sukromne a to, co pises, v sukromnej je vylucene. Vo svojich fantazmagoriach robis zasadne chyby, ktore su prehladnutelne iba laikovi. Takze vrat sa zo svojich snov naspat do reality na urad a zacni vykazovat cinnost vyplyvajucu z pracovnej naplne a nie vymyslaj historky pocas pracovnej doby na nete. Fabulaciam daj cervenu alebo radsej napis z nich roman - budes konkurovat D. Steelovej.

Ak sú všetky súkromné, tak potom vieš presne, ktorá to je, o ktorej píšem, lebo táto ešte nie je. Ešte o ňu prebieha boj, že kto si ju sprivatizuje, alebo ju zrušia.

Dobry den, takouto diskusiou sa zacina nieco hybat, podstatne je, ze vnimate co Vam vadi a co je vam neprijemne, ak s vami zaobchadzaju inak ako si zelate.

Dalsie kroky budu v odvahe, co stym, ako si zastat svoje prava, svoje nazory, ako sa chranit a ziadat nejaku uctu od druhych. Zaciname u seba, ako si samu seba vazim, co prre seba robim a pod. … Moznosti je vela. Dokonca aj po tom, ked uz ste doma z porodnice a menej ubolene a ustrachane. Cast problemov patri bolesti a normalnym veciam ohladne porodu a cast patri personalu a jeho spravaniu voci pacientovi a rodinnym prislusnikom. Ked som pred 22 rokmi rodila, povazovali ma za hystericku, lebo som si krikom domahala klud na izbe, nocny klud, bola som vycerpana a unavena. Alebo donesenie dietata, ked je hladne a nie ked je termin - po 3 hodinach … vtedy nam deticky nosili podla personalom stanovenych 3 hod. intervalov a boli oddelene od mamiciek a bolo jedno, ze mate plno mlieka, alebo, ze dieta je dokrmene a uz spinka, more veci proti prirode a dodnes som rada, napriek prezyvke “hystericka,” ze som aspon nieco pre seba spravila, aby som dala najavo svoju nespokojnost a je mi luto mnohych situacii zo zivota, kedy som zbytocne mlcala. Dnes sa mi to uz chvalabohu stava minimalne. My zeny mame casto tendenciu sa stazovat a byt v pozicii obete, ocakavat zmenu v okoli, v ludoch, manzeloch, priateloch … ale von z tejto role stazovateliek a obeti sa mozeme dostat aj tak len same. Ako? To je otazka na vas, kazda z vas moze zacat od seba samej. Psychoterapeutka a psychologicka Rita Svihranova.

Zdravotník, som rád, že konečne niekto z fachu, ale ja naozaj nemám problém sa o tomto porozprávať aj s nežným pohlavím. Keď si zdravotník povedz. Koľko krát a ako si porušil práva pacientov alebo rodičiek? Alebo si konal vždy LÉGE ARTIS? Alebo sa máš problém o tom porozprávať. Možeš ma urážať koľko chceš. A neznížim sa k hrubému alebo nevhodnému vystupovaniu voči Tebe. A vyhnem sa konania, ktoré by ma uvrhlo do podozrenia z bezprávia. Ozaj, zaujímalo by ma, koľko krát si oznámil kolegov s porušovania platných právnych noriem. Zdravotnícky pracovník nepoužíva slovo drísty, asi si sa nechal uniesť. Rád si s Tebou pokecám, samozrejme ak máš záujem? Prajem Ti pekný deň.

Pojak, ale ja nemam zaujem sa s tebou o tejto veci rozpravat. Zial … moje rozhodnutie vyplyva z toho, ze ked som si precital diskusiu, ci uz v tejto teme, ci uz v teme vedla o gynekologii, tak cely diskurz ako aj sam mozes vidiet nevedie absolutne k nicomu. Prezentujes nazor jednej strany, a akonahle si napise nazor strana druha, tak je tercom utokov. S vami (rozumej pojak a Jan) sa diskutovat neda, lebo neviete prijat nazor, ktory je iny od vasho. Nebudem sa vracat do davnejsie napisanych prispevkov, staci ak poukazem na cerstvy tvoj z 15.10. o 19:33 hod: V prvom rade si zareagoval na prispevok, ktory ani nebol adresovany tebe (ale samozrejme vobec nie je vylucene, ze Jan je aj pojak) a to utokom, ze kolko x som ja nahlasil svojich kolegov a ze ta mozem urazat, ale ty sa neznizis k hrubemu vystupovaniu,… prosim ta o com tocis? Kedy som hrubo vystupoval voci tebe alebo ty si snad vizionar, ze vies, ze tak urobim? Vkladas do ust cloveku slova ktore nepovedal, resp. lepis naplast mrchy bez toho, aby sme si boli pred tym o danej veci popisali toho viac. Si skalopevne presvedceny o nemravnosti v nemocniciach celoplosne, ale samozrejme osobnu skusenost z kazdej nemocnice nemas, ale hodnotis na zaklade 1-2 skusenosti mozno v 2 nemocniciach. Preco si myslis, ze mam nahlasit svojich kolegov? Lebo denno denne zachranuju zivoty, liecia pacientov a snazia sa im pomoct stabilizovat ich stav bez vacsich nasledkov na zdravi a urychluju tym navrat do bezneho fungovania? A ze sposob jednania s pacientom? Prosim ta, co myslis, ako sa jedna s osobou dospelou a svojpravnou, ktora ak ma pocit, ze komunikacia s nim je nedostojna, ci nemiestna, tak nic mu v tom nebrani, aby sa ohradil hned na mieste, ci podal staznost primarovi oddelenia, riaditelovi nemocnice, ci na urad pre dohlad nad ZS? Co myslis, ako sa jedna s pacientom, ktory ci sa to paci, ci nie, ale aj zdravotnictvo je biznis, tak teda ako sa s nim jedna, ked je prakticky zdrojom prijmu nemocnice? Jedna sa tak, aby v zivote uz nechcel sa tam vratit a dokonca urobi nemocnici vo svojom okoli negat. reklamu? A tym aj zamestnanci prichadzaju o zdroj financii na svoj plat. Aj tu posobi trhova ekonomika. Ano, samozrejme aj zdravotnici su len ludia a moze sa stat, ze dojde ku konfliktu, ale ze by to bolo vylucne zamerom toho pracovnika, tak o tom pochybujem. Nechapem, co vobec by si rad v prispevku odo mna precital? Resp. som si isty, ze nie to co pisem, lebo tym neprilievam olej do tvojho ohna. A ze slovo dristy nepouziva zdravotnik? No to som sa pobavil naramne. Ja som nevedel, ze slengovo sa mozu vyjadrovat ludia, ktori maju tu cest, ze si im na to dal svoj cteny suhlas. Takze prajem ti prispevky, ktore ti vyhovia, ale mam obavy, ze hlavne ked si ich tu budes sam pisat, tak k nejakym konstruktivnym zaverom nedojde. Pekny vikend.

…nakolko to nevoslo do jedneho prispevku, tak pokracovanie:

ano, samozrejme aj zdravotnici su len ludia a moze sa stat ze dojde ku konfliktu, ale ze by to bolo vylucne zamerom toho pracovnika, tak o tom pochybujem.nechapem co vobec by si rad v prispevku odo mna precital? resp. som si isty ze nie to co pisem, lebo tym neprilievam olej do tvojho ohna…
a ze slovo dristy nepouziva zdravotnik? no to som sa pobavil naramne. ja som nevedel, ze slengovo sa mozu vyjadrovat ludia ktori maju tu cest, ze si im na to dal svoj cteny suhlas.
takze prajem ti prispevky, ktore ti vyhovia ale mam obavy, ze hlavne ked si ich tu budes sam pisat, tak k nejakym konstruktivnym zaverom nedojde.
pekny vikend

Sama som zena a v prevazne zenskom kolektive pracujem uz pomaly 30 rokov. Nemam vedomie o tom, ze by sme my zeny bezne rozpitvavali svoje gynekologicke problemy pred svojimi kolegami a uz toboz nie pred sefom.ine je samozrejme, ze ked ma sef doverny vztah k inkriminovanej casti tela svojej podriadenej, tak mozno padaju urcite hranice a nema problem ani jedna ani druha strana “mlaskat” o jej prirodzeni. A tak to je aj opacne. Kolegami nie sme informovane o ich problemoch s prostatou, ci vekom slabnucou erekciou. Takze Jan, podla mna vymyslas si jedna radost.

Ďakujem za reakciu. Zásadne píšem pod jedným nikom. A nestojím len o negatívne odpovede, pýtal som sa, či si niekedy porušil práva pacienta. Neodpovedal si. Tak že máš problém o tom hovoriť. A ak si sa niekedy zúčastnil H.V. na porodnici, tak mi je to jasné, lebo porušovať práva rodiacej ženy je zločin proti ľudskosti. A tí páni, čo to prevádzkujú sú zločinci, treba im vyzliesť biely plášť, lebo si ho nezaslúžia nosiť. Lebo každý, podotýkam každý, kto porušuje práva ma byť potrestaný. č. 23.6 /KBSE/ Ďakujem Ti za tvoj čas, cením si to. Pekný víkend.

Zdravotník, myslím si, že si žena. A tie slová a neznížim sa … sú z etického kódexu Z.P. A ďalšie z L. prísahy, chcel som zistiť ako na to zareaguješ. Ak si Ty zdravotník, tak ja som minister zdravotníctva. Okrem toho si myslím, že niekto tu na obidvoch témach používa viac nikov, ale nemám dokazy a ani ich mať nebudem, tieto témy by mali byť pomocou a radou, ale zvrhlo sa to na kto z koho, hnusí sa to aj mne. Nie som zadubený blb, ktorý ide aj cez mŕtvoly. Jasné, že aj zdravotníctvo má problémy ako všetci, ale pár vecí sa dá zlepšiť aj bez nákladov. Pokiaľ tu používa niekto aj viacej nikov, možno, že tu potom točíme traja. Ja idem pod jedným, inak to nemá zmysel. Pekný víkend.

Emili. Ja Ti poviem niečo iné, sedel som s kolegami a kolegyňami v reštike a dozvedel som sa, kto má myóm a kto cistu, kto kde ležal. Tak že či sa niekde o tom rozpráva je individuálne. A záleží aj na povahe, to vraví moja manželka. Aj u nich sa o tom hovorí bežne, samozrejme niekto s tým problém má a niekto nie. A či Jankov príbeh pravdivý, je alebo nie to neposúdim ja som tam nebol. Ale ak by bol pravdivý, to by bola profesionalita.

Moje povolanie je lekar, negynekolog, z generacie mladsich, v praxi ale viac ako 10 rokov, a rad zostanem na internete pod anonymnym nickom. V druhej polovici 90-tych rokov som zazil “vyuku” gynekologie - porodnictva na jednej z klinik LF, hromadne vizity, vaginalne vysetrovanie zien, z ktoreho nemoze mat ziadny prizerajuci sa student ziadny osoh. Zazil som pristup personalu k manzelke pocas porodu a poporodneho obdobia uz v “novom” veku slovenskeho zdravotnictva, ktory najme v oblasti gynekologie ma vyrazne rezervy bez dalsich financnych narokov. Pricom velke vizity s iks studentami prebiehaju stale. Vidim pristup kolegov (a sebakriticky musim povedat, ze neraz aj svoj) k utrpeniu pacientov, ktore si neraz nevsimame (ved nie je nase). Neraz sa nevyuzivaju vsetky moznosti na jeho zmiernenie (vid napriklad okamzite tisenie bolesti ucinnymi liekmi - napr. opiaty pri osetreni zlomenin, napravania vyklbenia, pocas cakania na “vysledky vysetreni” u pacientov s krutymi kolikami oblickovymi, zlcnikovymi …, co mnohi zahranicni pacienti lahko oznacia ako stredovek). Neraz s pacientom neprediskutujeme alternativy liecby, nezohladnime jeho nazor, a ked ho vyslovi, oborime sa na neho, preto ze bez jeho namietok mozeme robit svoju pracu rychlejsie, a samozrejme “najlepsie ako sa da”. Vzdy sa najde nieco, co pacient porusil, a co mu mozeme lahko vytknut ak ma pocit, ze mu nepomahame dostatocne. A pravo na sukromie u “hanblivych” (kto taky nie je, vsakze, ked aj ja s pocitom ostychu odhalujem svoj obycajny pupok pri RTG vysetreni) … kto na to pravo na sukromie dnes hladi. A pritom staci len zatiahnut obycajny zaves pri EKG vysetreni, ktory uz je namontovany (a veru nie viac ako 5 rokov), ci obycajny igelitovy nepriehladny plast za par centov pouzitelny pri RTG vysetreni (atd, atd).