Potrebujem radu myslím si, že mám Aspengera

Dobrý deň chcel by som sa poradiť. Predovšetkým prosím nevšímajte si gramatické chyby. Ako začať tak volám sa Paťo mám 22 rokov študujem na vysokej škole Elektrotechnickú fakultu odbor digitálne technológie toľko k predstavovaniu.

Ak chcem písať v súvislostiach musím zájsť mierne do minulosti už od malička ma považovali za čudáka deti sa my v škole smialy a vlastne som nikdy neprišiel na dôvod prečo to pretrváva do dnes.

Musím ale priznať, že trocha som im na to aj dával dôvod nakoľko ma ako dieťa strašne zaujali počítače venoval som sa im aj 6-8 hodín denne ešte počas základnej školy. Ak sme mali v škole na telesnej výchove hrali aj nejaký šport hlavne skupinový ako futbal alebo basketbal nikdy som nevedel spolupracovať s týmom ale tak objetívne musí sa mi uznať, že sledovať 10 ľudí ako okolo teba behajú a pritom sa sústrediť na chytanie alebo kopanie do lopty nieje prave jednoduche teda aspon ja som nikdy nevedel a ani neviem čo pri takejto hre skôr.

Ďalej bol pre mňa celkom problém sa rozprávať s ľudmi s iných tried jednoducho ľudí ktorých som nepoznal, nikdy som nevedel o čom sa s nimio baviť ak som aj vyvinul snahu zvečša to skončilo tak, že na mňa v lepšiom prípade pozerali akokeby som povedal neviem čo v horšom si začali zo mňa robiť srandu možno im vadilo, že som sa im nedokázal pozrieť do očí neviem nakoľko ma už nato dosť ľudí upozornilo nielen s rodiny ale aj tých pár kamošov čo som si dokázal za základnú a strednú školu nájsť.

K škole nebol som bohvie aký študent tak učil som sa naspamäť ak som už musel. Chodil som po psychológoch počaš ZŠ a SŠ diagnostikovali mi ADHD - to je porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou bral som nejaké tabletky pretože podľa vyšetrení s EEG mi hrozili epileptické záchvaty nijake som nedostal nikdy.

Ďalej od malička mám problém ako to napísať so “šikovnosťou” v škôlke som nevedel robiť veci ktoré moji vrstvovníci bezproblémov zvládali. Dodnes si pamätám ako ešte keď som bol v škôlke som sa dva mesiace učil voziť na bycikli a vtedy chlapci s našej ulice nechípali ako to, že každý deň to skúšam a aj tak mi to trvalo celé leto. Alebo keď som šiel do školy mama ma učila si viazať šnúrky a po 20 neuspešných minútach ma to začala učiť “ručne stručne” a po každom neuspešnom pokuse som dostal aj tak mi to trvalo ešte vyše pol hodiny. Napríklad hodiny geometrie boli pre mňa utrpenie napríklad nikdy som nedokázal urobiť skutočne rovnostranný trojuholník a bolo jedno koľko krát som sa o to pokúsil.

Alebo keď som mal 14 som bol na prazdninach u krsného boli sme na nákupe potom šli po dialnici a krsny chcel odomňa aby som zaviazal uška na taške nevedel som po 5 minútach zastavil a daľších 15 minút na mňa vrieskal kým som to nedokázal sám.

Po mature som skúšal aj pracovať ale nakoľko šlo o prácu v automobilke a mal som konrétne nasadzovať dvere do stroja ktorý následne za mojou pozíciou ich prizváral k inej časti auta a nakoľko mi bolo ukazované ako na to asi na 7 dverách pričom na jedne dvere bolo cca 30 sekúnd som v časovom strese tie dvere nasadil zle ale napriek tomu som vždy dokázal najsť na všetkých umiestnenie ktoré bolo síce zle ale stroj to zobral ďalej a zle nasadené dvere prizváral čiže za 5 minút som spravil škodu takmer 4000 eur. Čiže asi toľko k mojej technickej zručnosti. Podľa môjho oca je to všetko preto, že som lajdák a na ničom si nedám záležať ja si však stojím za tým, že som urobil všetko preto aby som to spravil správne ale ako vždy aj tak som tú prácu pokazil.

Pred nejakým časom som si našiel náhodne článok o AS a zistil som, že veľa vecí na mňa sedí. Na stránke som si spravil test a vyšlo mi 37 bodov. Ďalej som sa dočítal, že je to dedičné s ocovej strany a potom mi došlo, že v Česku mám bratranca s ocovej strany a môj oco o ňom vždy vravel ako o “autistovi” musím potvrdiť, že jeho správanie sa vzdalo čudné aj mne. Napríklad nepozerá ľuďom do očí, nerozpráva sa vôbec s nikým, raz keď som u neho v izbe spal mi pol hodiny rozprával o vikingských kmeňoch o Džingischanovi a inych pre mňa somarinách. K tomu stále kreslí ale treba uznať, že pekne ja napríklad kreslím ako 5 ročný aj tí niektorý vedia krajšie. Tiež musím uznať, že mi kamoši vždy vraveli, že tiež dokážem o PC, mobiloch a rôznych iných technických vymoženostiach rozprávať tiež aj neprimerane dlho a pritom nevidím, že sa o to nikto nezaujíma.

Ďalej napríklad mi každý vraví, že stále kričím napríklad mi to dosť robí problém na skúškach učitelia si myslia, že kričím priamo na nich a pritom ja to vôbec neregistrujem. Neviem si nájsť nových kamošov a už vôbec nie nejakú frajerku. Dievčatá o mne hovoria, že som čudný. Ja napríklad nechápem ako môj najlepší kamoš keď sme niekde na pive si sadne a dokáže rozprávať s cudzími dievčatami bezproblémovo. Pritom mne pri rovnakých situáciach dochádzajú slová večšinou som naučený, že sa opýtam aspoň ako sa volaju, na vek, na školu a potom nemám šajnu o čom sa s nimi mám rozprávať ale to platí aj pre chlapov tiež neviem o čom sa mám s nimi baviť. Paradoxom je, že ak komunikujem s dobrým kamošom - mám ich len 5 tak sa s nimi dokážem rozprávať aj dlhšie a dokážem sa im pozrieť aj do očí.

Takmer ku koncu ešte napíšem, že na IQ testoch som bol 2x v živote keď som nastúpil na strednú tam sa o mne psychológ vyjadril, že s takým ako ja sa ešte nestretol. Druhý krát som bol po nástupe na vysokú školu celkove IQ síce bolo nadpriemerne ale s veľkými rozdielami napr. matematicke IQ ktore sa skladalo s 2 subtestov my vyšlo priemer 125 ale subtesty priestorova a plošná predstavivosť mi v priemere vyšlo len 83.

Nakoniec sa chcem pozastaviť nad mojím podozrením, že trpím AS nakoľko som bol u asi 5 psychológoch a pri 1 psychiatrovi som zaskočený tým, že nikto s nich študovaných ľudí na práve túto problematiku si nevšimol, že možno mám AS len ťažko sa mi verí, že ho mám ale po prečítaní článkov na túto problemtiku a vzhľadom na mojho bratranca s Česka mám silné podozrenie, že napriek tomu by to tak mohlo byť.

Chcel by som vás poprosiť o názor čo si o mne myslíte chcem sa ospravedlniť za gramatické chyby a tiež za dĺžku textu ale tento môj problém je príliš rozsiahly nato aby šiel rozpísať na 3 riadky.

Tak vitaj v klube. Si rodeny asparger. Manualne nic moc ale hlavu v urcitych smeroch vyuzivas dobre a vysoke Iq. pRECITAJ SI www.apla.cz Ja mam talent tiez na vela uzitocných veci, no prakticky mi to v beznom svete nejde a som podivin. Este k tomu mam aj ochrnutie polovice tela. Ciastocne. Na tie ruky skus varenie bez rukavic. A potom s nimi cvic jemnu motoriku. Kup si aj mumio ciste. Pomaha aj po psychickej stranke.

Ale nikdy som nebol na riadnom vyšetrení preferujem jednoznačné odpovede buď trpím AS alebo nie preto hľadám odborníka na túto problematiku niekedy vrámci východného Slovevnska ak niekto o nejakom vie prosím o kontakt