Povinné gynekologické vyšetrenie

Ahojte! Ja by som sa chcela spýtať, či je povinná návšteva gynekology ročne / určite, že je dôležité /. Pýtam sa na to preto, lebo keď nejdeš ročne na prehliadku k zubárovi, tak budúci rok všetko si hradíš sám. Totiž ja som u gynekológa bola asi pred dvoma rokmi a teraz neviem, či sa mám poponáhľať ešte pred sviatkami, lebo keby som mala na budúci rok nedajbože nejaké problémy / nehovoriac nemocničný pobyt, operačný zákrok, tak by som všetko v plnej výške hradila? Za skorú odpoveď veľmi pekne ďakujem. Vlasta.

Nie, povinné to nie je, ale máš na to raz do roka nárok. Preventívne vyšetrenie na gynekologii hradí v plnom rozsahu poisťovňa. A dobrá rada, aj keď to neni povinné je dobré to absolvovať, lebo ako sa hovorí čert nikdy nespí.

Článok 5
Všeobecné pravidlá

Zásah v oblasti zdravia sa môže vykonať iba vtedy, ak osoba, ktorej sa týka, bola informovaná a so zásahom vyjadrila súhlas. Pred zákrokom musí byť osoba primerane informovaná o jeho účele a povahe, ako aj o následkoch a rizikách zákroku. Príslušná osoba môže svoj súhlas kedykoľvek slobodne zrušiť. A aj pri tích zubných povinných štát porušuje ľudské práva a šikovný právnik na medzinárodnom sude by tento zákon rozniesol na kopytách. Aj keď pripúšťam že prevencia je veľmi dôležitá a doporučujem ju nezanedbávať, je slobodná voľba lekára vyber si toho komu dôveruješ a staraj sa o svoje zdravie lebo nik iný sa oň starať nebude.