Práva ZŤP

Dobrý deň, chcela by som sa informovať, ak som 50% ZŤP, mám obmedzenia, ale invaliditu mi zamietli, či za mňa zamestnávateľ dostane nejaké peniaze, keď ma zamestná. Súkromník, ktorý ma chcel zamestnať tvrdí, že nič za mňa nedostane, žiadne peniaze, že iba firma ktorá zamestnáva viac ako 30 ľudí. Takto sa neviem nikde zamestnať. Prosím poraďťe mi. Ďakujem!

Dobrý večer, možno neskôr, ale predsa reagujeme na vašu otázočku. Váš zamestnávateľ nepozná zákony a je to škoda. Vy, ako občan ZŤP môžete získať aj nenávratnú dotáciu od štátu (vybavuje UPSVaR) ako samostatne zzárobkovo činná osoba (SZČO) alebo váš zamestnávateľ, ak pre vás vytvorí chránené pracovisko, resp. chránenú dielňu. Problematika je pomerne rozsiahla a tak viac info získate na www.upsvar.sk - odporúčte túto stránku svojmu zamestnávateľovi - dozvie sa, že za vás bude platiť nižšie odvody, že môže získať dotáciu od štátu až do výšky 8000,- € a podobne. Ak váš zamestnávateľ toto nedokáže realizovať, staňte sa súkromným podnikateľom a túto dotáciu získajte pre svoje podnikanie - podmienky sa dozviete na svojom príslušnom UPSVaR. Je to smutné, že podnikatelia nepoznajú zákony a nevyužívajú možností, ktoré im ponúka štát.

Volám sa Zdenka, mám 31 rokov a mám tento problém. Liečim sa na epiliepsiu, ale 3 roky ju nemám. Nie som zbavená svojprávnosti - a zaráža ma ako sa so mnou zaobchádza. Mám síce preukaz Zťp, ťažko zdravotne postihnutej, ale zaobchádza sa so mnou ako s naozaj postihnutým človekom čo nevie čo robí a ako s 15 ročnou puberťáčkou. Je to normálne, mám preukaz Zťp, každý mi tvrdí, že môžem žiť plnohodnotný život, mať priatela, sex, lásku - že môžem byť samostatná, ale nechovajú sa tak ku mne. Napríklad mamina mi pohrozila, že ak neukončím vzťah, tak ma dá do ústavu? Môže ma dať na takom základe do ústavnej liečby? Tak isto mi pohrozila, že ak odídem, zdôrazňujem neutečiem ale odídem z domu, zavolá na mňa policajtov. A však ja mám priatela a je to zamotané, jeho rodina ma prijala krásne, no moja mamka si myslí, že budem celý život pri nej a že ak sa jej niečo stane, tak pôjdem do ústavu, ale bratia zas vravia, že do ústavu ma nedajú. Môžu ma dať do ustavu lekári ak by sa mamke niečo stalo, a moji bratia by nesúhlasili? Viem je toho dosť, ale potrebovala by som to vedieť. Napíšte mi prosím. Ďakujem za pochopenie. S pozdravom, Zdenka

Zdenka, máte síce epilepsiu a s vysokou pravdepodobnosťou pre ňu aj preukaz ŤZP, ale Váš najväčší problém je Vaša matka.Podľa toho, čo ste napísala neviem, kto z vás dvoch je viac chorejší. Vy asi stabilizovane neurologicky s odporučeniami normálneho života s minimálnymi obmedzeniami, ale Vaša príbuzná a jej vyhrážky zaváňajú psychiatriou. Ak máte pocit, že Vás obmedzuje, tak to riešte. Ste človek, ktorého nezbavili spôsobilosti na právne úkony, ako píšete. Takže vo svojich 31 rokoch máte nárok na svoj názor aj svoj život. Preukaz ŤZP neznamená, že ste neschopná samostatného úsudku.

Zdenka, dostala som Váš mail aj na súkromnú mailovú adresu. Nemajte mi to za zlé, ale všeobecne som sa k Vášmu problému vyjadrila a viac sa do toho “montovať” nebudem. Ak to chcete riešiť plnohodnotne, obráťte sa na na právnika a riešte svoje problémy v zmysle občiansko - právneho poriadku. Ak ste sa potrebovali len vyžalovať, tak diskusné fórum na zzz. sk je to pravé miesto.

Súhlasím s p. Muránskou, tu nájdeš odhodlanie, ale niekto z diskusného fóra si tvoje problémy nezoberie na svoje plecia, prvý krok už musíš spraviť sama, ešte skús http://www.legalaid.sk/ je to Centrum právnej pomoci, ktoré slúži ľuďom v hmotnej núdzi a ľuďom, ktorí sa nemajú ako dostať k bežnej právnej pomoci.

Dostala som od vas dosť pozitívne reakcie, aspoň na viac ako 70%. Ale chcem vedieť, informovať sa, či mám narok, právo osmostatniť sa aj tak, že po nejakom čase si priatela vezmem za muža, či sa môžem vydať poči nie som pozbavená svojích práv. Ďakujem. Zdenka

Zdenka, zbaviť “svojprávnosti” môže len súd. Oficiálne sa to volá - zbavenie spôsobilosti na právne úkony. Aj manželstvo je právny úkon. V akom právnom stave ste Vy, to ja neviem, ale z toho vyplýva všetko. Konajte tak, ako Vám odporučil Juraj 06.06.2011. Opakujem, tu to neporiešite.

Dobrý deň, chcem sa opýtať či osoba, ktorá vlastní ZŤP preukaz musí čakať napr. v rade na kúpalisku. Ďakujem.

Dobry den. Chcem sa opytat, ci drzitel preukazu ZTP ma vyhodu-prednost pri cakani na lekara, alebo pri cakani na uradoch - byt zobrany prednostne. Dakujem velmi za Vasu odpoved a prajem pekny den.

Nemá žiadne uprednostnenie, pretože v súčasnosti má ZŤP už každý druhý človek v republike.

Dobrý deň. som invalidný dôchodca 80%a som držiťelom ťzp-S
mám prednosť u lekára alebo si musim počkať ako zdravý človek?

Samozrejme, že musíte čakať. V ambulancii sestra vie, ktorý pacient má aké závažné ochorenie. Nie na každom človeku je vidieť postih, môže sa jednať o ťažko chorého pacienta, ktorý vôbec nemusí mať ZŤP / S. A na druhej strane v dnešnej dobe má ZŤP preukaz každý druhý človek, aké by bolo potom poradie?

Zdá sa, že pani Dana má držiteľov preukazov ZŤP pekne v zuboch.

Milý Karol, som zdravotná sestra a navyše mám ZŤP 21 rokov. :slight_smile: Takže to veľmi dobre viem posúdiť z jednej aj druhej strany.

Posúdiť to možno viete, ale len boh - alebo podobná inštitúcia vie či objektívne.

Samozrejme, že oprávnene, stačila nato len a len jediná diagnóza, ktorá má hodí na vozík, spokojný?

Toto vase generalizovanie vyznie trochu cynicky.
Podla Vaseho prispevku viete o com pisete, ale nie kazdy ma z Vasej vety moznost pochopit celu problematiku.
Civilizacne choroby zaplavili uplne ludstvo a z toho vyplyva aj zvyseny pocet preukazov ZTP.
Korupcia zaplavila urady a to vidno na pocte aut s parkovacim preukazom pre ZTPS.
Mam preukaz ZTP asi 3 roky a tento rok som ho prvy krat vyuzil pri zlavnenej cene na vstupe do akvaparku. Inak su zlavy na ZTP mensie ako akciove ceny na zlavomate (sorry za reklamu).

Zuzana: ZTP mozete vyuzit tam, kde ste medzi uplne zdravymi ludmi. Nie u lekara. Doprajem Vam este dobre zdravotne sestry - manazerky cakarni u lekarov.

Viem, ale bol by to siahodlhý príspevok. Generalizovanie? V minulosti dostali ZŤP len nepočujúci, nevidiaci, ťažkí kardiaci, diabetici a ľudia s telesným postihnutím a vtedy to bolo možné v ambulancii aj rešpektovať možno. Dnes príde so zťp preukazom okrem iného celiatik, pacient s ťažkým akné (acne conglobata) , astmatik bez záchvatu, psoriatik a ďalšie rôzne ochorenia a popritom rôzne akútne stavy. Tak koho by ste uprednostnili?

Pani Dana si asi myslí, že ona je najviac postihnutá, som mladá baba a mám VEĽKÉ problémy a predstavte si som podľa Vás, iba, , celiatik. Ale nikoho netrápi, že vďaka tomuto zdravotníctvu mám xy ďalších diagnóz a niekedy si predstavte sa mi čakať nedá, tak sa nad sebou trochu zamyslite p. Dana. Ľudia sa to asi pre niečo pýtajú a nie sú všetci taký, že sa chcú len predbehnúť!