Prevenar - škodlivosť očkovania

Dobry den, casto sa mi dostava do usi, ake su velmi, velmi skodlive ockovania pre najmensich, kedysi tolko nebolo, a co je vsetko o nich pisane na internete, najma na strankach nie pristupnych obycajnej verejnosti, moj nazor je ten, ze ak by sa ukazalo, ze je nieco extra skodlive, kedze dnes je skodlivy aj len vzduch, ministerstvo by predsa stiahlo ockovanie, dotacie, napr. u prevenaru, dnes je avsak aj ina doba ako kedysi, i ked su zname u niektorych aj negativa po ockovaniach. Velmi ma desia aj v uvodzovkach premudrele rady hlupuckych magistier v lekarnach. Tie starsie tetusky, magistry, su predsa len rozumnejsie. Rada by som aj ine nazory, pokial mozno odborne. Dakujem pekne za info.

No, môj názor až taký odborný nebude, hoci som mikrobiológ. O chorobách, proti ktorým sa povinne očkuje, sme sa učili. Úmrtnosť na ne je taká vysoká, že lepšie je očkovanie a zvládnutie jeho negatívnych vedľajších účinkov, ako mať mŕtve dieťa. Treba samozrejme zvážiť nutnosť očkovať nepovinnými vakcínami (kliešťová encefalitída, ovčie kiahne, bakteriálna meningitída, hepatitída A, pneumokok, chrípka a iné). Pokiaľ je riziko ochorenia veľké, rozhodne dať zaočkovať. Moja babka ako mladá prekonala vírusovú hepatitídu A. Nejak sa to potom utriaslo, ale teraz má 77 rokov a už asi 6 rokov problémy s pečeňou. Jej lekár jej povedal, že ju má ako alkoholik a moja babka pritom pije iba “na zdravie”. Preto som syna dala zaočkovať, hoci ma v lekárni odhovárali. Rovnako som ho dala zaočkovať proti kliešťovej encefalitíde, lebo žijeme v endemickej oblasti. Nemyslím, že by normálnemu zdravému dieťaťu s normálne fungujúcim imunitným systémom malo očkovanie škodiť. Aj ja som počula hlasy typu: Však sa záškrt už ani nevyskytuje a pod. Ale prečo sa nevyskytuje? Lebo sa povinným očkovaním jeho výskyt obmedzil. Skôr by som schvaľovala moderné (acelulárne) typy vakcín, ktorých nežiadúce vedľajšie účinky sú minimálne a pre imunitný systém nie sú až tak záťažové.