Preventívka za poplatok

Minulý týždeň som sa vybrala na preventívnu prehliadku ku svojej gynekologičke. Musela som sa objednať, za čo som zaplatila 70 Sk. Urobila mi cytológiu, zmerala krvný tlak a urobila ultrazvuk za ktorý si vypýtal 250 Sk. Takže som tam nechala 320 Sk. Je to v poriadku? Asi nie. Bohužiaľ, urobila som jednu chybu a nevypýtala som si doklad, takže sa nemôžem asi nikde ani sťažovať, alebo áno? Poraďte. Ďakujem.

Vždy je potrebné si nechať vystaviť doklad, či je to oprávnené alebo nie, také niečo ako “bez dokladu” alebo “to je dobré” by malo z modernej spoločnosti byť vylúčené.

Za odborné vyšetrenia sa väčšinou platí, keby som bola ja na preventívke, asi sa radšej informujem o tom, čo patrí pod preventívnu prehliadku alebo čo nie, lebo teraz sa mi stalo u zubárky, že som prišla na preventívku a potom som vyzerala ako úplna chudera, lebo mi vyučtovala 800 Sk a nemala som peniaze so sebou, ani som netušila, že mám niečo platiť, ale potom mi to vysvetlila a spravila mi zákroky, ktoré boli potrebné, no to, že mám za ne budem platiť “zabudla” pripomenúť.

Jedna vec je opravár, druhá vec je fakt, že každy pracujúci občan si odvádza nie malé peniaze do zdravotníctva, platí si zdravotné poistenie. Mohli by sme prejsť na americký model, nepovinné odvody na ZP a potom by som tento problém v platbách vedel akcpetovať, ale jedno aj druhé naraz ako vidíte pre pacienta nefunguje. Lekári sa na jednej strane robia veľkí chudáci, že ako oni s Vami súcitia, ale na druhej strane im to vyhovuje rovnako ako poisťovni.

Ja som platila 200 Sk. Vraj cytologicke odbery posielaju do sukromneho laboratoria. Za ultrazvuk som neplatila.

Za objednanie je normálne, že sa platí, to nemáš hradené ZP, môžeš sa ísť objednať osobne, zadarmo. Ultrazvuk by mal byť v preventívnom vyšetreni, ale lekár, ktorý nemá certifikát - môže účtovať cash. Ale určite Ti ponúkol, či chceš zaplatiť, alebo zadarmo ísť sa objednať k lekárovi, ktorý certifikát má.

Aj súkromné labor. majú zmluvy so ZP, platia len nepoistené pacientky. Lekár môže pýtať poplatok len za materiál /sklíčka, fix, roztok, PaP. brusch/ kt. si kupuje sám, alebo mu ho dodáva labora., materiál ZP nehradí. Za cytológiu v rámci prevencie nemôže žiadať poplatok. Prevencia je plne hradená ZP aj ultrazvuk /pozri nový zákon o preven pehliadkach na gynek./.

Ano, cytologia je hradena zo ZP, ale uz asi rok plati novy zakon, ze ak ju mas 2x po sebe negativnu, potom sa berie raz za 3 roky. Ale kolkorazy si ju zeny chcu dat zobrat aj tak, tak potom si za nu zaplatia. Samozrejme, ze kazdy kabak a gynekolog ma svoje poplatky. A ultrazvuk tak isto. Pisala som Ti, ze lekar, ktory nema certifikat a robi sono, tak vtedy sa u neho plati, ale len ak suhlasis, ak nie, tak potom ta odosle na pracovisko, ktore ten certifikat ma a tam je to potom na uhradu ZP.