Preventívne gynekologické vyšetrenie

Podľa vás čo všetko zahŕňa gynekologická preventívna prehliadka?Aké máte s tým skúsenosti, mne sa zdá, že každý lekár to robí ináč. Okrem vyšetrenia pohmatom aj ultrazvukom, čo všetko vám spraví váš lekár? Keď neberiete HAK aj vtedy vám robí odbery? Vyšetrenie cez pošvu aj stery sú samozrejmosť to viem, okrem toho? Ďakujem za odpovede. Robí sa niečo ináč, keď ste mladšia, či už nad 40?

Hedviga, ja chodim pravidelne na preventivnu gynekolog. prehliadku raz v roku a moj gynekolog ma vysetri palpacne, urobi mi cytoster a posle ma na ultrazvuk vaginalny, a ultrazvuk prsnikov a este na mamomgrafiu prsnikov, nakolko mam uz po 40-tke. Toto absolvujem stale raz rocne po menzese a vysledok je skvely som zdrava a spokojna, ze je vse v poriadku, to je asi vsetko, co sa tyka preventivy.

Pri preventívnom vyšetreni ak neberieš antikoncepciu, sa krv neberie. Je to vag. vyšetrenie, sono prsníkov do 41 rokov, potom mamografia každé 2 roky, ultrazbuk vaginálny, cytologia - ak je 2 roky po sebe negatívna. Tak zar za 3 roky. Ak berieš antikoncepciu, tak aj krvné odbery.

V prvom rade dakujem kazdej jednej za prispevok. Biba bola som na preventivke, palpacne vys., cytologia, ultrazvuk vaginalny to vsetko bolo, vysetrila mi aj prsniky, dala papier aj na sono aj na mamo, tiez som nad 40. V januari idem 3. krat na mamo, sono este som nemala nikdy. Antikoncepciu som nebrala, takze krv mi len jediny raz zobrala doktorka. Na zistenie hormonov. Aj teraz, ked som sa s nou dohodla kedy ku nej pojdem mi hovorila, ze asi zoberie na tie hormony a potom si to rozmyslela. Niektora platite za vaginalny ultrazvuk, ked vam robi preventivku? Ja aspon nie. Susedka mi hovorila, ze jej ked lekar spravi stale si pyta peniaze, aj za kondom.

Treba si zvyknúť na to, že každý lekár má s poisťovňou inú zmluvu a iný limit. Čiže je možné, že niekedy platíš, inokedy nie. Alebo nemá zmluvu s poisťovňou na ultrazvuk.

Biba prepac, ale ta musim opravit, netreba si na nic zvykat! Jednoznacne sa za ziadnu preventivnu prehliadku neplati nikde a u nikoho a ten lekar, ktory si dovoli vyberat peniaze za nu robi protizakonne a za kazdu prevent. prehliadku ma zaplatene a ked uz tak, treba sa pytat priamo na poistovni, a ktory lekar ti povie, ze unho sa neplati? Ja teda neplatim nikde a za nic, co sa tyka prev. prehl.

Hedviga, lekar si pyta peniaze za kondom? To hadam nie! Ved ten pouziva na ochranu pred prenosom moznych chorob zo zeny na zenu, z hyg. dovodov atd. - navlecenym na vysetr. pristroj! Ved to sa musi pri vaginalnom ultrazvuku! Ja by som na mieste tej susedy, ak teda pyta od nej peniaze za ten kondom doniesla svoj vlastny!

Za preventívne vyšetrenie sa samozrejme neplatí, ale prečátaj si ešte raz, niektorý lekár má zmluvu s poisťovňou na ultrazvuk a iný limit, niektorý nie. Ktorý nemá - pacientka si zaplatí, alebo lekár ponukne UZV vyšetrenie u iného lekára, ktorý zmluvu má - zadarmo. Ďalej je to odber cytológie, cytológia sa berie - ak je 2 roky po sebe negatívna, tak potom len raz za 3 roky - ak pacientka chce každý rok, zaplatí si. Takisto aj odbery - ak neberie antikoncepciu, gynekológ neberie žiadne krvné odbery.

Biba práveže mne stery robí každý rok zatiaľ, peniaze si nepýta. Hovorí všetko je v norme. Krv mi jediný raz brala na hormony pred 3-ma rokmi. Teraz som sa pýtala, netreba, krvný obraz tiež nie, ani mi o tom nehovorila, že za peniaze by sa dal zobrať. Len toľko mi hovorila, že sa nemusí už ako voľakedy. No nič v zlom, ináč som spokojná s nou len som bola zvedavá, ako sa to robí u inej či iného.

Praveze sa cudovala ta suseda, ze ja za to neplatim u svojej. Ona za to plati alebo jej povedali, ze ma ist najprv si kupit a potom do ordinacie prist. Ona je takej povahy, boji sa aj nieco sa spytat aj ked nieco nechape je ticho. Pritom uz ma 30, aj rodila aj lezala v nemocnici. V tom dnesnom svete ja sa uz necudujem nad nicim. No parada, ze aspon za rukavice si nepytaju peniaze. Pomaly to bude ako u zubara, prekrocis prah a uz aj mozes chystat penazenku.

No vieš,podľa zákona 661/2007 je to nariadené tak. Cytologia sa berie od dovršenia 23. roka do 64, citujem: screening rakoviny krčka maternice - čiže cytologia: prvé dva odbery v ročnom intervale, v príp. negativity týchto cyto sterov pokračovať v 3-ročnom intervale do veku 34 rokov. Screening sa vo veku 64 rokov ukončí, ak budú posl. 3 cytologické nálezy negat.

Opravujem: v 3-ročnom intervale do veku 64 rokov.

Biba ty robíš v zdravotníctve? Voľajak sa veľmi v tom vyznáš. Aj tak vďaka, že si sem prispela.

Tak biba predstav si, ze moj gynekolog mi berie cytoster kazdy rok a nikdy nic neplatim a stale ho mam negativny, myslis, ze je to tym, ze som zdrav. sestra? A isteze ak lekar nema zmluvu s poistovnou aku ma pac., tak si to musi bohuzial platit, to viem.

Chcela by som sa oyptat, ci je vaginalne sono bolestive, ak ma zena uzku posvu a aj styk je mierne bolestivy.

Tm, nemusis sa vobec obavat, vaginalne sono je absolutne nebolestive, mam ho za sebou uz par krat.

Prave som prisla z preventivky a o ultrazvuku sa len zmienil, ze pred 2 rokmi, ked mi robil, bolo vsetko OK. Ako sa da skontrolovat, ci si ho nevykaze u poistovne? Vseobecna. Dik

Ako píše zdravotníčka každá žena má nárok na bezplatnú gynekolog. prehliadku raz ročne. Ja som v tomto smere zodpovedná a na preventívky si potrpím, už mám poznačenú gyndu o 2 týždne. mne môj gynek. spraví odber krvi na ALT (užívam hormonálnu liečbu) , potom palpačné vyšetrenie, odber cytologie. A ešte mi pohmatom vyšetrí prsníčky a odošle ma na mamo. Výsledok z cyto som mala minulý rok PAP II tj. normálny nález. dúfam, že aj teraz bude všetko ok.