Preventívne prehliadky u gynekologa

Teda, myslela som, ze je to zart a uz som sa aj prebudila, to ani ked mam vnutromaternicove teliesko, tak nemam narok na cytologiu?Ak predchadzajuce boli v poriadku? Najprv na preventivky nahanaju a potom ich stornuju, cudna politika.

Od 11.2008 vysla novela zakona, ktora umoznuje cytologiu 1 x za 3 roky, ale zalezi ako sa k tomu postavia zdravotne poistovne, takze od 1.4.2008 sa to moze zmenit. /ale pokial viem, Union uhradza cytologiu do 1.4.2008/

Preventívne gynekologické vyšetrenie je hradené ZP 1x za 12 mesiacov od 18. roku ženy. Po novom cytologické stery sa robia od 23. roku do 63. roku. Pokiaľ sú cyto stery 2x po sebe negatívné, berú sa potom už len raz za 3 roky. Samozrejme, keď je nález na krčku zlý alebo kolposkopický nález nie je dobrý, berie sa cytológia tak často, ako je to potrebné. Odber cytológie žiadna poisťovňa zvlášť neprepláca, je to súčasť preventívneho vyšetrenia. Pokial žena chce odber cytologie na vlastnú žiadosť - uhradí si to sama. Cena každého laboratória je rôzna.

Je to zarazajuce, nakolko nadorove ochorenie krcka maternice ma stupajuci trend. a tiez je paradoxom, ze prave tento rok je na Slovensku rokom boja proti rakovine krcka maternice a ministerstvo zdravotnictva uz bojovat zacalo, hlupou novelou.

Podla mna je toto rozhodnutie nelogicke a poistovne sa predbiehat v plateni tiez nebudu. Vedia, ze take citlive vysetrenie si pacientky radsej zacvakaju, aspon tie, ktorym na svojom zdravi zalezi. A prave preto je to svinstvo!

Ja by som sa chcela opytat, co su to vlastne cytologicke stery.