Problemy s mliekom

(joni) #1

Po mlieku mi je vzdy zle od zaludka - hned po poziti, alebo aj po jogurte, smotane a dalsich mliecnych vyrobkoch, alebo som si vsimla, ze ak par dni uzivam lieky s obsahom laktozy (Coxtral, Bekomplex forte…), tak ma zacne prehanat. Ma s tym niekto skusenosti, kde by som ziskala viac informacii? Je rozdiel ked sa v zlozeni pise o laktoze, monohydrate laktozy alebo srvatke?

(Andrea) #2

Podľa mňa ide určite o alergiu na mliečne bielkoviny a tu pomôže len ich vylúčenie zo stravy. Vápnik sa dá nahradiť v pohode aj inými zdrojmi. Bol by vhodný test na alergológii.

(joni) #3

Dik, len mi nie je jasne, na co presne dat pozor, ked citam zlozenie liekov a potravin. Mliecne bielkoviny to je ta laktoza, srvatka atd.? Na alergologii som bola, ale nemali zrovna testovacie latky, je rozdiel medzi laktozovou intoleranciou a alergiou?

(Andrea) #4

Myslím, že alergia na mlieko spočíva práve v intolerancii laktózy, telo ju nedokáže spracovať a preto spôsobuje problémy. keď sa táto alergia objaví u malých detí, tak pediater odporučí vylúčiť laktózu zo stravy na napr. pol roka a potom sa skúsi, či sa alergia nestratila, ale neviem ako je to u dospelých. Treba sledovať všetko, čo kupuješ, ale bude lepšie ak sa spýtaš nejakého odborníka. Ja som len mamina dvoch detí, ktorá veľa čítala, aby sme podobným veciam predišli.

(Tinus) #5

Skus nahradit klasicke mlieko sojovym alebo existuje Gravimilk - bezlaktozove mlieko. A skus laktozu vylucit zo stravy. Lekari nie vzdy pomozu, ty sama najlepsie vies, ako sa citis a co tvoje telo ako znasa.

(joni) #6

Skusam, len laktoza je skoro vsade: pecivo, napolitanky, kolace, rozne polotovary, teraz naposledy som zistila, ze aj v Rame, ktoru si natieram na chleba je srvatka. Ozaj srvatka sa moze, alebo je to tiez problem? A kde nie je laktoza tam su vajcia, na ktore mam tiez alergiu, nakup v potravinach mi trva nekonecne dlho, lebo na vsetkom citam zlozenie.

(Andrea) #7

Na to ti, bohužiaľ, neviem odpovedať.

(ASTARTÉ) #8

Toto isté mám aj ja, mne dokonca telo dá najavo, aby som to mliečne nejedla už len keď to ovoniam, je mi zle, napríklad už len z vône mlieka, smotany, acidka, jogurtu, tak viem, čo nemám jesť - ja mám intoleranciu laktózy, ale miernu - avšak záleží na momentálnom stave organizmu, niekedy mám problém s mliekom v káve, niekdy nie.