Psychiatria

Dobrý deň, chcem Vás touto cestou poprosiť o pomoc. Moja stará mama má psychické problémy. Niekedy je v poriadku, ako by jej nič nebolo a niekedy má stavy, pri ktorých napáda moju mamu a otca (jej zaťa), ktorého stále vyháňa z domu. Do nedávna to bolo len prostredníctvom nadávok a vyhrážiek, ale nedávno ich napadla fyzicky v noci, keď spali. Odmieta všetky vyšetrenia a upodozrieva mojich rodičov, že ju chcú obrať o dom, ktorý im kedysi darovala s doživotným narokom bývať v ňom. Radi by sme jej pomohli, mama by sa veľmi rada o ňu starala v domácom prostredí, ale tieto neliečené stavy sú nezvládnuteľné a už aj životu nebezpečné pre obe strany. Chcem Vás touto cestou poprosiť o kontakt a radu, ako by sa dalo v takomto prípade postupovať, aby prišlo k prípadnému liečeniu mojej starkej alebo do akého ústavu, zariadenia by bolo možné ju umiestniť a za akých podmienok. Veľmi pekne ďakujem, ide už o život, prosím chcem predísť katastrofe v našej rodine.

Lucinka, najlepsie je konat cez obvodnu lekarku a obvodneho psychiatra, nutnu psychiatricku liecbu - mozno aj hospitalizaciu na uvod, odbor socialnych veci na miestnom - obvodnom urade a podobne vam poradi, co sa tyka ustavov. Rita Svihranova, psychologicka, psychoterapeutka.