Psychologicka pomoc pre deti

Prosim poradte mi, ako mam pomoct dvom detom, ktore su na sebe zavisle, az chorobne. Dievca ma 12, chlapec 10. Dievca chlapca ovlada, rozkazuje mu, chlapec jej vacsinou vyhovie, pre pokoj. dievca je velmi vybusne, v noci ma problemy so spanim, zaspava neskoro v noci, nema kamaratky. Vsetko riesi cez brata. Chlapec ma dobrosrdecnu povahu a uz dlho sa zajakava. Ma zvlastne predstavy, je velmi vnimavy a citlivy. Rodicia su rozvedení, u psychologa s nimi neboli, kvoli spolocenskemu postaveniu. Hlavne matka, ktora je na vyznamnej pozicii, prosim o radu ako takuto situaciu riesit a pomoct detom. Uvitala by som nazor aj odbornikov. Dakujem.

Prevdepodobne je dievca nespokojne, nie celkom stastne a mozno napodobnuje nejake rodinne vzorce a vzory spravania. Spravanie deti ma svoju logiku a casto doplna a nahradza neprimerana forma spravania nieco, co je dolezite a v rodine chyba. Kontrola moze umoznovat a poskytovat bezpecie dievcatu, ktore jej inak chyba od rodicov alebo tych, co ju vychovavaju. Ak by rodicia boli ochotni spolupracovat bolo by to idealne, pretoze spravanie deti zavisi najma od atmosfery a klimy v rodine. Nech skusia aspon mailom a anonymne zacat sa kontaktovat s odbornikom a casom mozno dospeju k nazoru, ze odbornik je viazany etickym kodexom a nemoze informacie nijako pouzit, to by malo byt predmetom diskusie, aby mohli zacat verit, ze informacie a problemy su diskretne a je povinnostou zachovat mlcanlivost. Mail nevyriesi problemy, ale moze byt dobrym zaciatkom na spolopracu a vytvorenie dovery, ohladne mlcanlivosti. Verim, ze zodpovednemu rodicovi bude prednejsie zdravie a vyvoj deti a ze po posunuti tychto informacii zacnu, co najsor konat, Psychologicka, psychoterapeutka, Rita Svihranova.

Dakujem pekne za odpoved, myslim, ze mate pravdu. Porozpravam sa o tom s ich otcom. Este vam napisem, pekny den.

Dobry den, prosim o odpoved na otazku: Mam vnuka, ma dva roky. Je hyperaktivny, neposedi, nevie sa zahrat, neposlucha atd. Rodicia ho zatvaraju do izby do postielky za trest. On sa boji a place. Ja tento trest neuznavam, som babka a prosim o odpoved ako na takeho deti vplyvat, resp. co robit ako vychovavat taketo dieta. S pozdravom, Svelanova.

Emilia, ja osobne tiez taketo tresty neuznavam, nakolko neriesia samotny problem. Ak by bol vnucik naozaj hyperaktivny, bolo by vhodne s nim navstivit detskych psychologov, alebo centra pre deti, kde maju viac skusenosti s vychovou takehoto dietata. Otazkou ostava, ci sa dieta nestalo neposlusne nevhodnym pristupm dospelych. Male dieta sa koncentruje kratko, na zaciatku materskej skoly od 3 r. robia cvicenia cca. 15 min a do predskolskeho veku asi 45 min na sustredenie, to sa vyvija pomalicky. Ak bol napr. skor trestany a nevhodne, moze to v nom vyvolavat rozne pocity, najcastejsie hnev, ktory vplyva na celkove spravanie a aj hrovu cinnost, najma vtedy, ak je hnev ako zivotodarna energia neprimenrane blokovany a nespravne usmernovany. Doporucujem terapiu hrou a navstevu rodicov ohladne vychovneho poradenstva, nakolko tresty zanechavaju na dusi dietata tien a po case prestanu fungovat. Budete aj s rodicmi potrebovat velku trpezlivost na odstranenie dosledkov trestov a pripadne riesenie hypeaktivity. Dieta je najslabsi clanok v rodinnom systeme a casto stahuje rozne celorodinne dianie a atmosferu nevedome na seba. Taketo suvislosti sa objasnuju a odhaluju pri systemickej rodinnej terapii. Vplyvy na rodinu a deti su aj viacgeneracne z roznych traum v historii rodiny. Rita Svihranova, poradensky psycholog, psychoterapeut, www.psychoterapeut.zzz.sk