Ráčkovanie

Dobrý deň. Mám 14 rokov a taký “menší” problém. Neviem správne vysloviť písmeno “R”. Keď som bola menšia, chodila som k logopedičke, ale vôbec mi nepomohla. Veľmi mi to vadí a chcem sa to naučiť. Veľmi sa za to hanbím. Ináč som velmi komunikatívna, ale len medzi známymi. Medzi cudzími sa hanbím hovoriť. Kvôli môjmu “hendikepu”. Velmi vás prosím o radu! Ako sa mám sama naučiť správne vyslovovať hlásku “r”, ak nechcem chodiť k logopedičke?

Moja skúsenosť. Tiež som račkovala a začalo mi to vadiť v 15-stich. Bola som na vyšetrení u krčného a ten povedal, že som v poriadku, že len logoped pomôže. (zisťoval, či mám správny vývin ustnej dutiny, jazyk atd…) Tak vybrať treba len kvalitného logopéda opakujem kvalitného. Tiež sa s tým zaoberajú hlasový pedagógovia napr. na hereckej škole. Lenže ja som mala stršiu pani logopédku. Bola dobrá. Pomohla, lebo vedela mi ukázať ako na to. Potom záleži len na vlastnej trpezlivosti a vlastnej vytrvalosti. Veď keď veľmi chceš, tak neexistuje aby som to nedokázala! Keď máš už svoje sily na konci, tak pros v modlitbe o silu od Boha. To je môj recept. Teraz si na ten môj problém spomínam, že stálo to za námahu. Bude to namáhave s tým počítaj. Prvé slovo, čo som povedala čisto bolo brčko, potom Brno a treba. U teba to môže byť iné. Tieto slova sú mi vžy milé. Prajem veľa trpezlivosti v námahe.

Magnetofón s mikrofónom a skúšaj, nahrávaj sa pokiaľ to nebude povedané správne, podľa mňa s malou dávkou vytrvalosti a sledovania samej seba za víkend nemáš čo robiť.