Rakovina hrubého čreva

Mala som polyp na hrubom čreve, ktorý už krvácal, výsledok “nádor - carcinoma in situ”. Už som po operácii - resekcia hrubého čreva. Po prepustení z nemocnici, po konzultácii s chirurgom som navštívila onkologičku, ktorá mi oznámila, že som vyliečená. Teda, že ďalšia liečba nie je údajne nutná. Mám prísť už len na kontrolu. Hoci táto správa ma potešila som napriek tomu zmetená, že som vraj vyliečená. Najprv mi oznámia, že mám rakovinu a teraz toto. Mám strach, že mi nepovedali všetko. Rakovinu hrubého čreva mali aj moji predkovia, ktorý na ňu umreli. Máte s tým niekto skúsenosť, viete mi poradiť? Veľmi pekne ďakujem.

Nakolko nador neprerastal do okoliteho tkaniva a tiez nie su pritomne metastazy, tak odstranenim primarneho loziska ti zachranili zivot. Horsie by bolo, ak by boli pritomne metastazy. Lekarom mozes kludne verit, nakolko v sucasnosti ma pacient pravo vediet pravdu o svojom zdravot. stave a preto nezamlcia sa ani vazne diagnozy.

Alena, na vasom mieste by som chodila pravidelne na kontroly a skumala by som napr. psychicke a vyzivove suvislosti ochorenia v historii rodiny. Osobne si myslim, ze je medzi nimi prepojenie a konkretne, ze moze byt nejaky symbol medzi hrubym crevom a vyprazdnovanim a spracovavanim emocií v rodine. Ide o psychosomaticke prepojenie. To je moj nazor pri roznych ochoreniach a tzv dedicnosti, alebo preberani roznych vzorcov spravania a komunikovania v rodinach. Rita Svihranova, www.psychoterapaut.zzz.sk

Tiež si myslím, že dnes lekári povedia všetko na rovinu a dúfam, že sa v mojom prípade nezmýlili. Kdesi som čítala, že som mala dostať dáku zabezpečovaciu liečbu. Onkologičkka povedala, že ďalšiu liečbu nepotrebujem. Tak ma napadlo, že by som si ju vyžiadala akože “pre istotu”, čo ak náhodou sa mi choroba objaví. Neviem či rozmýšľam dobre ale mám strach, že sa to objaví znova a môže to byť horšie.

Ako píšeš, že už tvoji predkovia mali a zomreli na túto diagnózu, treba chodiť preventívne na colonoskopiu (vyš. hrubého čreva). Neviem ako si stará, ale určite uz od 40 rokov. Trvá cca 5 až 10 rokov kým sa polyp zmení na rakovinu, takže nepodceňovat prevenciu.

Ahojte. Mojej mamine asi cca. pred 3 rokmi zacali problemy, velmi casta riedka stolica s primesou krvi, krce, bolesti a po 2 rokoch sa rozhodla navstivit gynekologa, mysliac si, ze je to zenskeho charakteru. Doktor okamzite povedal, ze to nema nic spolocne so zenskymi vecami ale s crevami, tak ju poslal na prijem na gynekologiu. Tam jej urobili sono kde pan doktor zistil, ze ma velky hnisavy nador cca 7 x 12 cm, nasledovali predoperacne vysetrenia a sla na operaciu este stale na gyn. oddeleni, kde zistili, ze je to naozaj problem z crevami, nasledoval prevoz na chirurgicke oddelenie, a strasne bolesti, mysleli sme si, ze uz bude vsetko konecne v poriadku, az na to, ze pri CT vysetreni po 1 operacii pani doktori zistili, ze maminka ma nador znova! Prve hystologicke vysledky ukazali, ze je to rakovina. Takze zas nasledovala operacia, ale uz s tym rozdielom, ze jej doktor povedal, ze bude mat vyvod asi tak na 6-10 mesiacov, to bola druha a este horsia a bolestivesia operacia, maminke museli davat od bolesti morfium alebo nieco take silne, myslela som si, ze tie bolesti neprezije, bala som sa, ale moja mama je tak silny clovek, ze prezila aj toto! Nasledovali oziare, ktore zvladala velmi dobre, chutilo jej jest, citila sa vyborne, dokonca aj pribrala, ale nejaky cas po skonceni oziarov zacala ma velke problemy, zacala vracat a nechuti jej jest ani pit, je slaba a zo 60 kg schudla na 45 je to strasne. Doktori jej povedali, ze sa to neda vyliecit! Onkologicke vysledky su sice fajn ale teraz ma zlu pasaz criev. Rozhodli sme sa znovu vyskusat Aloe Vera a Colostrum, verim, ze toto nakopne jej imunitny system a ze sa vyzdravie a bude zas plna zivota a energie ako kedysi. Vsetkym, ktori mate v rodine podobne ochorenie drzim palce a prajem skore uzdravenie. Chcem sa vsak spytat, ci ma niekto tiez taketo skusenosti ako my a este chceme vyskusat aj Brnenskych lekarov, pocula so same chvaly tak uvidime, majte sa.

Zdravim. nedocitala som sa ci pomohlo. obchadzam aj ja intrnet a hladam co by mojej mamine pomohlo. Ma 74 rokov, rakovina hrubeho creva-nador vyoperovany pred 5 rokmi, lieky nepotrebuje žiadne len chudne. z 65 kil na 55 schudla. bola som na 2 týždne na dovolenke- dnes sa važila a za 2 týždne o 3 kila má menej t, j, 52 kg. ide ma porazit. snažim sa jej vypomoct so zeleninou a ovocim. teraz som dočítala clánok o metabolickej liečbe. budeme musiet zmenit stravovanie, len neviem ci to dokážeme lebo moja mama miluje cukor vo všetkych formach. vas članok je spred 3 rokoch. zaujimalo by ma co bolo dalej, či sa vasej mamine podarilo pribrat. dakujem a prepačte ak nejakým sposom ruším, len dufam že vsetko dobre dopadlo. magda

Ahojte, tiež som nedávno riešila prevenciu rakoviny hrubého čreva a natrafila som na zjavne novinku na trhu a to domáci test, kt. si len kupite a urobite doma. Vysledky máte do pár minut, neverila som tomu, ale vyskašali sme to s priatelom i moj strýko, čo mal podozrenie, čo sa nakoniec ukázalo ako spolahlivý výsledok, ked nakoniec s tým išiel aj k doktorovi. Vrelo odporúčam stranku http://www.test-rakoviny.cz/, dokonca testy maju teraz za akčné ceny. Takže ak riešite podobné, stojí to za vyskušanie. Nech sa darí. Silvia Sz.

Veľmi ma zaujal Tvoj príspevok, sama som po operácii nádoru na hrubom čreve, musela som brať aj zabezpečovaciu liečbu-chemoterapiu-, toto neprajem nikomu, ešte teraz, po troch mesiacoch po liečbe mám nežiadúce účinky ako tŕpnutie rúk, nôh, nemôžem poriadne chodiť, bolia ma nohy… Aj moja mama mala túto chorobu, zomrela v 74 rokoch, ja mám teraz 65. Súhlasím s Tebou, že toto ochorenie súvisí nejako s emociálnou stránkou, keď som pátrala po príčinách, vyšlo mi najpravdepodobnejšie, že mi chýba vitamín šťastia (nejaký hormon, ktorý sa vyplavuje keď je človek šťastný, keď ho niekto hladká alebo bozkáva) a tohto som ja mala celý život nedostatok, aj manželstvo sa mi dosť dobre nevydarilo, bola som nešťastná, často smutná. Stravovanie mám v poriadku, nepijem, nefajčím, tak mi z tohto vyšlo, že toto je asi príčina môjho ochorenia, neustály stres. Teraz sa snažím byť v pohode, stále hladkám zvieratká alebo vnukov, až sa čudujú, čo to má znamenať, ale ja to viem. Teraz v pondelok idem na kontrolu po 3 mesiacoch, držte mi palce, nech mi to dobre dopadne.