Rakuske dôchodky pre opatroavatelky

Prosim vas, ktora opatrovatelka je uz dôchodkyna, ma napr. 63 rokov, pobera slov. dôchodok, ale este pokracuje v praci opatrovatelky v rakusku, ako to robite? Poradte mi. Poberate len slov. dôchodok? alebo ste poziadali aj o alikv. cast rak. dôchodku, t. j. cca 10 eur za odpracovany jeden rok prace, cize ked 5 rokov tak plus 50 eur? alebo nepoziadali, lebo sa to neoplati? poradte mi, vdaka Kika

Prečo sa tu pýtaš? Veď sa informuj na rakúske poisťovni, kde platiš odvody. Ale myslím si, že pri tom množstve východoeurópskych opatrovateliek rakúšania sprísnili vyplácanie dôchodkov, aby nenastal krach národnej pokladne.

Preto sa tu pytam, lebo to potrebujem vediet. Som daleko od SVA v jednej dedinke a nemam odtial ako sa dostavit osobne do SVA Verila som, ze mi niekto napise svoje osobne skusennosti, vsak opatrovateliek, ktore su uz na dôchodky su stovky. Ked sa takata najde, prosim, napiste mi, ako to prebehlo u vas, ci ste poziadali hned k slov. dôchodku aj alikv. cast z rakuska? alebo to nechate tak a az po skonceni prace o to poziadate. vdaka.

Nie neoplati sa žiadať v rakusku až vtedy keď celkom ukončiš živnosť, lebo ti budu sťahovať 5, 1% z dôchodku

Nechapem aj tak, ked budu stahovat 5. 10 percent, aj tak zostane nieco, t. j. je to viac, ako neziadadat a nedostat nic z rakuska. Tak ako to je?

Chcem sa opytat ked si zahajim rakusky dochodok až o dva roky neskor či budem mať narok chcem dalej pracovat na slovensku si chcem zahajit nebudem mat problem žiadam o radu

Pekný večer… som velmi prekvapená, ako doma na sk, dochodkyne plačú aké sú choré, atd, a do rakúskasa len tak sa hrnú a vladzu sa starať, celé dni aj noci o chorého človeka… len aby mali další, dochodok… je to chamtivosť…

M oja mila to neni chamtivost kde zijete moja mama ucitelka na zakladnej skole ma 36o eu dochodok po 32odrobenych rokoch moj otec este zije ale svokor zomrel a svokra dostala ponom 5Ö eu ona ma 32Ö eu zda sa vam to vela ja si myslim ze je to zobracina v Rakusku po 5rokoch dostali zeny 55 eu zda sa vam to vela ale pre niekoho aj 5Ö eu su peniaze a niekto je aj odkazany na aj tu alamuznu je to hamba nasich politikov ze rodiny su rozhadzane lebo u nas nie je robota ja ako zdravotna sestra by som mala na gyn. por. oddeleni 32Ö eu ak vsetko si doma zaolatim ostane mi 14Öeu na vsetko to nam ponuka vlada a sme vsetci stastni najprv rozmyslajte a potom kririzujte

Nie je možné ti odpovedať, lebo si to napísala ako “hotentot” :slight_smile:

Ženy, spamätajte sa a doprajte druhým, pani sa slušne pýta, nemá sa ako dostaviť na úrad, chce radu a nie vaše napádanie, čo tu miešate východniarky, ja som zo stredného Slov. , im nastane krach národnej pokladne? Nastane krach ich sociálneho systému, keď tam nebudú slov. opatr. , my nie sme na sociálnej podpore keď nám umrie pacient, musíme domov, pokým sa nenájde nová rod. , samy si platiť SVA… viete aké problémy má pani 63r. ? Isto tu nie je preto, že má doma hojnosť… tie slová, že doma chodia po lekároch a tu vedia robiť… hanbím sa za vás, ja mám 60. r, ledva čakám na dôchodok, veď sme zrobené doma máme 30 rok odrobených a nikto nás nezamestná, to máme sa pásť? Poliaci držia spolu tu vo W. pomáhajú si ako vedia, hľadajú prácu a slovenky len tieto hrozné slová, smutné.

Smutné slová p. Vlasta, neviete čo hovoríte, ste nie s dobrým srdcom pomôcť radou, škoda, dopadnete tak ako píšete, ona neplače, len sa pýta a to je rozdiel, nekádrujte druhé, vy asi nežijete z 200 eur. slov. dôchodku. Hanbím sa za vaše slová.

Kika, napíšte mi na eva1414@centrum.sk viem vám dačo poradiť ale nie tu, lebo čo tu čítam sú nežičlivé slová a snaha nepomôcť

Prepáčte eva1412@centrum.sk, preklep

Ja už tiež poberám slovenský dôchodok. Pracujem v At už 6. rok ale o dôchodok som ešte nepožiadala, pretože pri aktívnej živnosti by som musela odvádzať z rak. aj slov. dóchodku 5, 1 % zdravot. poist. v At a okrem toho, kebyže náhodou ochoriem, nemala by som už nárok na nemocenské dávky.