Rivotril a ucinky na mna

Ako zacat. Mam epilepsiu a zachvat dostanem tak raz za rok a pol. Nedavno som mal zachvat zas a dost ma to polozilo, viete mozem zas zabudnut na vodicak, mam stresy zo skoly, robim bakalarku a musim ju spravit, lebo uz som studoval na inej skole. Nechcem sklamat rodicov, ved na co som studoval dva roky, ked nespravim treti. Ale maval som aj zavrate, zahmlilo sa mi pred ocami a viete co mi pride na um “peter ides asi odpadnut” doktorka mi predpisala Rivotril, pomohlo mi to, ked idem po meste nemyslim na to ze, by som mal odpadnut. No sestra mi ukazuje ako ostanem z toho drogovo zavisly, aky to je nebezpecny liek ako spomaluje reakcie a stale sa mi da spat. Mama chce, aby som som to prestal uzivat, pomozte, co vy na to? Da sa popri tych liekoch ucit?

Ahoj, klud Peto, skus zacat poriadne sportovat a stretni sa aj s inymi epileptikmi, mne to pomohlo, lebo sa ukludnis, daj si vyssie ciele ako nejaka po… ta skola a zabudni na stres, povedz si, ze ak mas umriet, tak spokojny a nebudes mysliet na odpadavanie. Ja som pokecal s jednym chalanom na skole, co mal okrem epilepsie asi tisic inych diagnoz a navonok nic, stastny chlap, som si povedal, ze mozem byt rad a odvtedy som takmer v pohode, sem tam nejaka depka, ale minimalne.

Petulo, dve veci ma napadaju pri citani tvojho prispevku, jedna je psychicky dosledok epilepsie. Zdravotny dovod riesia lekari a psychicky dosledok ochorenia bud zvladnes sam za podpory priatelov a blizkych, alebo navstiv psychologa-psychoterapeuta. Zavrate a pocit na odpadnutie mavaju aj ludia citlivejsi, uzkostnejsi a ti, co si viac vsimaju negativa svojich pocitov a nehladaju viac svoje zdroje sebapodpory a podpory. Rozlisuj, co je zdravotne a co psychicke a ak to zatial nevies, mozes sa to naucit, seba sameho viac spoznavat. Druha vec, co ma napada, studujes predsa kvoli sebe a ak myslis, ze ma pre teba vyznam mat VS, tak hladaj ako si podporis sebavedomie, pevnu volu a svoju motivaciu studium dokoncit. Sklamanie rodicov je z mojho pohladu len jedna cast, kvoli ktorej by si mal-nemal studovat. Skor hladaj a skumaj, co ta v zivote bavi, aky zmysel to ma pre tvoj zivot. Mozno dnes este presne nevies, studium je tiez priprava na zivot do buducna. Studium je jedna z ciest a moznosti sa rozvijat a hladat, co v zivote chcem dosiahnut, ake mam ciele atd. … Lieky mozu pomoct, a zaroven je dolezite hladat svoje zdroje pomoci-podpory, ktore su v tebe samom. Psychologicka, psychoterapeutka - Rita Svihranova, www.psychoterapeut.zzz.sk