Ročné zúčtovnaie ZP za rok 2009

Dobrý večer, prosím o radu: ak bol niekto do 15.1.09 evidovaný na ÚP, od 13.1.09 má vydaný živnostenský list, ale zamestnal sa na živnosť až 21.1.09 - v akej výške mal platiť ZP za január 2009? V ZP mu vtedy povedali, že má zaplatiť preddavok 20,68 €, čo aj urobil, no neviem, ako to dať do RZZP (alikvotnú časť od 13.1. alebo od 21.1., resp. plnú sumu?

musim podat zdr.zuctovanie ked som bola na rodicovskej dovolenke od 1.1.2OO9 do 30.9.2009 popri tom som pracovala na zmluvu od 1.1.2009 do 31.5.2009. od 1.10.do 31.10. som bola vedena na urade prace. Od 1.11. som bola dobrovolne nezamestnana a pracovala som na dohodu do 17.12. za toto obdobie som si platila ZP sama. Od 18.12 som sa zamestnala. na pobocke Dôvery mi povedali že si ho urobiť musim no moja ekonomka bola z toho prekvapena.

Moj syn bol od januara do 15. septembra dobrovolne nezamestnany a potom nastupil do roboty. Musi podat rocne zuctovanie?

Snáď maximálny základ 319,57€.

Naozaj je to minim. vymeriavací základ; maximum pre rok 2010 je 2.169,09 €. Od noveho roka sa pri výpočte vymeriavacích základov v ZP nevychádza z minimálnej mzdy.

Dôležitý je vznik živnost. podnikania, pokiaľ bol evidovaný na ÚP do 15.01.09, vznik živnost. opr. mohol byť najskôr 16.01. Nie je dôležité, kedy sa “zamestnal” na živnosť. Vznik si viete pozrieť aj na www.zrsr.sk

Keďže bol ako samoplatiteľ, mal by podať.

Minimálny odvod do ZP je 41,37 Eur

Ano musíš podať RZ, pretože si bola aj samoplátca.

Správny min. odvod do ZP je od 1.1.2010 44.73 Eura a do SP je 96,90 Eura.

Dobry den, prosim Vas, existuje nieco take ako maximalna mesacna platba pre zdravotnu poistovnu?

Dlhodobo zamestnana a rocny plat je okolo 2500 eur, musim podat priznanie?

Dobry den, hladam pomoc, lebo si tiez neviem poradit s danovym priznanim aj na danove aj do zdravotnej poistovne.Minuly rok som mala otvorenu zivnost 7 mesiacov, ale nemala som z nej prijem, lebo som hladala pracu, potom som zivnost zrusila a bola evidovana na urade prace 3 mesiace, a posledne 2 mesiace som bola zamestnana. Od zamestnanca papiere k danovemu priznaniu mam, ale treba mi vobec podavat RZZP, ked som neprekrocila vysku prijmu? A ak musim, aky typ tlaciva musim pouzit?

Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2009 musia podať:

1. každá samostatne zárobkovo činná osoba – teda každý, kto mal počas roka 2009 oprávnenie vykonávať podnikateľskú činnosť v roku 2009 čo len jediný deň. A to bez ohľadu na to, či nejaký príjem dosiahol alebo nie. Patria sem nielen živnostníci, ale aj držitelia iných oprávnení na samostatnú zárobkovú činnosť – právnici, lekári, umelci a pod. Rovnako sem patria aj tí, ktorí boli počas celého roka zamestnancami a zároveň dosiahli nejaký príjem v zmysle § 6 zákona o dani z príjmov, a to bez oprávnenia či licencie. Takýmito príjmami sú napr. autorské honoráre, nezdanené zrážkovou daňou.
2. zamestnanec v trvalom pracovnom pomere – týka sa len zamestnancov, ktorých príjem čo i len v jednom mesiaci v roku 2009 presiahol 3-násobok priemernej mesačnej mzdy, teda sumu 2 006,16 EUR. Takáto situáciu nastáva najmä v prípadoch, keď v niektorých mesiacoch dosiahli nepravidelné odmeny či trináste platy. Do tejto hranice sa však nepočíta odstupné, odmeny pri pracovnom či životnom výročí či náhrady za pracovnú pohotovosť.
3. dobrovoľne nezamestnaná osoba – tzv. samoplatiteľ čiže osoba, ktorá si platila zdravotné poistenie sama. A to iba v prípade, ak úhrn jej príjmov zo zamestnania alebo samostatnej zárobkovej činnosti za mesiace, počas ktorých bola takouto osobou, presiahol násobok sumy 191,07 EUR a daného počtu mesiacov. Iným slovami: RZZP podáva, ak jej priemerný mesačný príjem v mesiacoch, počas ktorých si platil poistné sám, bol vyšší než 191,07 EUR.
4. poistenec štátu (študent, dôchodca, príjemkyňa rodičovského príspevku, nezamestnaný) - opäť iba v prípade, ak úhrn jeho príjmov za mesiace, počas ktorých bol poistencom štátu, presiahol násobok sumy 191,07 EUR a daného počtu mesiacov.

Zdroj:
http://www.investujeme.sk/clanky/danove-priznanie-a-rocne-zuctovanie-zdravotneho-poistenia-2009-kto-ho-musi-podat/