Rodina v kríze - ako ďalej

Som 30 rokov vydata za muza z velkej lasky, vzdy sme mali uplne odlisny nazor na zivot, najskor sme nemohli mat deti z jeho strany po vzajomnej dohode, inseminacii sa nam narodil syn. Moj muz nikdy nebol ten, co by nieco vybavil, zariadil, ale vzdy sa prisposobil okolnostiam. Dlhe roky som to brala tak, ze ved som si ho takeho dobrovolne vzala. Pri vychove nic neriesil, bol len do poctu. Teraz uz asi 4 roky su velke problemy so synom - alkohol, marihuana. Viackrat som to riesila aj policiou, ale vzdy to skoncilo len napomenutim a poriadkovou pokutou, ktoru som musela uhradit ja, nakolko syn bol neplnolety. Teraz je plnolety a neviem si rady a moj manzel je ticho, ako keby sa ho to netykalo. Teraz uz od Noveho roku sa vobec nerozpravame a jemu to vyhovuje. Sme vedla seba ako dvaja cudzi ludia, ale mna to psychicky vycerpava a neviem ako to riesit, nakolko hned vidim prekazky a necitim sa na to aby som ich zvladla prekonat sama. Ak ma niekto podobne skusenosti, ozvite sa na predebatovanie a moje povzbudenie. Dakujem.

Milá Oľga, so synom treba urobiť vážny rozhovor, aby si chlapec uvedomil o čo tu vlastne ide, treba mu povedať ako veľmi ho ľúbite a že mu chcete len dobre, najlepšie by bolo ak by súhlasil s liečbou, ale ak by nesúhlasil, treba to riešiť rázne vysťahovaním z bytu, jednoducho on asi potrebuje padnúť až na dno a potom sa odrazí, cesta sa mu ukáže a on sa musí rozhodnúť ktorou pôjde, želám veľa zdravia šťastia a trpezlivosti.

Dobrý deň, viete mi povedať, v koľkých rokoch môžem syna vyhodiť z domu? Potrebujem mu dať príučku, vykradol nám všetky cennosti a predal na drogy, polícia ho nevystraší, mňa nepočúva, otec je mŕtvy, riešili sme to cez všetky možné kanály od lekárov po poradňu, ale chalan odmieta pomoc, má 19 rokov, neviem, aký je zákon, 18 už má, ale môžem ho vykopnúť do 26 rokov, ak chodí ešte do školy?

Podľa mňa jedno i druhé riešenie je: Jednoznačne to vyriešiť osamostatnením! Myslím si, že pokiaľ študuje a beriete na neho prídavky, tak ešte ho nemôžete vyhodiť, ale potom jednoducho dať dve možnosti. Buď alebo. Buď liečenie, zmena alebo si dospelý, vybral si si túto cestu, tak choď. Samozrejme, keď zmeníš názor, som tu kedykoľvek pre teba a pomôžem ti! A v prípade p. Oľgy sa zrejme potom i ukľudní manželská kríza. Chlapi sú veľmi pohodlní na to, aby riešili problémy. Jednoduchšie je povedať: Ty si ho vychovala - to je tvoj výsledok, staraj sa a mne daj pokoj! Prajem veľa šťastia! A hlavne sa nevyhrážať, ale konať! Preto, keď mu vy 6 krát za deň poviete vyhodím ťa a neurobíte to, je spoľahnutý, že len zastrašujete!