Sanitka, ake su nároky držiteľa preukazu ZŤP

Prosim o radu v tejto problematike: Aké sú nároky džiteľa preukazu ZŤP (bez farebného prúžku) pokiaľ ide o zabezpečenie dopravy držiteľa do nemocnice na vzdialenosť cca. 100 km? Ide o to, či má nárok na sanitku a ak áno, aká je cena prepravy za 1 km a to vo variantach bez priznania a s priznaním kompenzácie na dopravu osobným dopravným prostriedkom (auto).

Dobrý deň prajem. Neviem o tom, že by preukaz ZŤP zohral nejakú úlohu pri zohľadnení nároku na sanitku. Ide skôr o diagnózu, totiž pacienti s určitým typom diagnózy sú oslobodení od platenia týchto poplatkov. Ceľkom určite viem, že napríklad pacienti s onkologickou diagnózou neplatia za sanitku. Informujte sa u svojho praktického lekára, on musí vedieť povedať, ako je to vo Vašom prípade. S pozdravom: I.Cs.

Pokial ste držitelom preukazu ZTP platite za sanitku 1,-sk/1 km. Informovať sa možete vo vašej zdravotnej poisťovni.

Dobrý deň prajem! Pozastavil som sa na dvoch vetách: Informovať sa možete vo vašej zdravotnej poisťovni. Nemal by v tom prípade platiť celoplošný predpis na celú SR. Každý lekár, každé zdravotné stredisko má “svoje” zákony. Informujte sa u svojho praktického lekára, on musí vedieť povedať, ako je to vo Vašom prípade. Môj obvodný lekár ma posiela autobusom, kýve s plecami: “Čo ja viem?”, mám preukaz ZŤP-S, chodím na kardiológiu, angina pectoris a nedosiahol som ani 60% záťaž srdca - už v roku 2005.

Dobry den tu je Valika. Chcem sa spytat na prevoz sanitkou, mam stvorrocneho syna, je nechodiaci na 70% postihnuty, mame preukaz ztp s cervenym pruzkom. Ake su naroky na sanitku v nasom kraji, alebo na nejaku spolocnost, ktora by nas odviezla do rehabilitacneho centra, ktore navstevujeme. Byvame nedaleko Presova. Za porozumenie dakujem. Valika

Dobrý deň, pred dvoma dňami mi implantovali strojček na srdce, mám oslabenú imunitu. Práve ma včera pustili z nemocnice. Do Bratislavy k môjmu obvodnému lekárovi mám cca. 30 km. Mám polovičný invalidný dôchodok, ale mám preukaz ZŤP so sprievodom. Mám nárok na sanitku? Mám len 31 rokov, takže som nerátal, že v takomto veku budem na dôchodku a veru neviem, aké mám práva, alebo nároky. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň! Manžel je 63 ročný dôchodca a onkologický pacient. Vybavili sme preukaz ZŤP (uznali mu 50%). Táto zľava platí na cestu vlakom, aj na expres? Ako je to na cestu MHD. Doteraz mal 50% aj bez preukazu. Ďakujem!