Sanitka, ake su nároky držiteľa preukazu ZŤP

(Zdeno) #1

Prosim o radu v tejto problematike: Aké sú nároky džiteľa preukazu ZŤP (bez farebného prúžku) pokiaľ ide o zabezpečenie dopravy držiteľa do nemocnice na vzdialenosť cca. 100 km? Ide o to, či má nárok na sanitku a ak áno, aká je cena prepravy za 1 km a to vo variantach bez priznania a s priznaním kompenzácie na dopravu osobným dopravným prostriedkom (auto).

(I.Cs.) #2

Dobrý deň prajem. Neviem o tom, že by preukaz ZŤP zohral nejakú úlohu pri zohľadnení nároku na sanitku. Ide skôr o diagnózu, totiž pacienti s určitým typom diagnózy sú oslobodení od platenia týchto poplatkov. Ceľkom určite viem, že napríklad pacienti s onkologickou diagnózou neplatia za sanitku. Informujte sa u svojho praktického lekára, on musí vedieť povedať, ako je to vo Vašom prípade. S pozdravom: I.Cs.

(COLI) #3

Pokial ste držitelom preukazu ZTP platite za sanitku 1,-sk/1 km. Informovať sa možete vo vašej zdravotnej poisťovni.

(Štefan Theis) #4

Dobrý deň prajem! Pozastavil som sa na dvoch vetách: Informovať sa možete vo vašej zdravotnej poisťovni. Nemal by v tom prípade platiť celoplošný predpis na celú SR. Každý lekár, každé zdravotné stredisko má “svoje” zákony. Informujte sa u svojho praktického lekára, on musí vedieť povedať, ako je to vo Vašom prípade. Môj obvodný lekár ma posiela autobusom, kýve s plecami: “Čo ja viem?”, mám preukaz ZŤP-S, chodím na kardiológiu, angina pectoris a nedosiahol som ani 60% záťaž srdca - už v roku 2005.

(valika) #5

Dobry den tu je Valika. Chcem sa spytat na prevoz sanitkou, mam stvorrocneho syna, je nechodiaci na 70% postihnuty, mame preukaz ztp s cervenym pruzkom. Ake su naroky na sanitku v nasom kraji, alebo na nejaku spolocnost, ktora by nas odviezla do rehabilitacneho centra, ktore navstevujeme. Byvame nedaleko Presova. Za porozumenie dakujem. Valika

(Miroslav Zadražil) #6

Dobrý deň, pred dvoma dňami mi implantovali strojček na srdce, mám oslabenú imunitu. Práve ma včera pustili z nemocnice. Do Bratislavy k môjmu obvodnému lekárovi mám cca. 30 km. Mám polovičný invalidný dôchodok, ale mám preukaz ZŤP so sprievodom. Mám nárok na sanitku? Mám len 31 rokov, takže som nerátal, že v takomto veku budem na dôchodku a veru neviem, aké mám práva, alebo nároky. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

(Anna) #7

Dobrý deň! Manžel je 63 ročný dôchodca a onkologický pacient. Vybavili sme preukaz ZŤP (uznali mu 50%). Táto zľava platí na cestu vlakom, aj na expres? Ako je to na cestu MHD. Doteraz mal 50% aj bez preukazu. Ďakujem!