Šarlach

Dobry den, chcem vas poprosit o radu o chorobe sarlach. Moja 6 rocna dcerka ho ma, dakujem za info.

Šarlach je infekčné ochorenie bakteriálneho pôvodu. Vyvolávateľmi sú streptokoky produkujúce špeciálny toxín, ktorý sa viaže na cievy kože a slizníc. To spôsobuje charakteristické príznaky tohto ochorenia - makulopapulázny exantém (typ kožnej vyrážky). Šarlach sa šíri kvapôčkovou infekciou. Klinické príznaky sa objavia o 2 až 5 dní od nakazenia. Postihuje najmä deti. Príznaky: Horúčka, Zimnica, Bolesti hlavy, Bolesti hrdla, Zápal mandlí a hltana, Malinový jazyk - povlečený, červený s vystupujúcimi papilami pripomína malinu, Drobnoškvrnitá vyrážka najprv na spodnej časti brucha a na vnútorných stranách stehien, v podpazuší, po bokoch trupu, postupne sa rozšíri na celé telo. Neskôr vyrážky miznú, koža sa stáva drsnou a olupuje sa. Diagnostika: Diagnóza sa určí na základe klinických príznakov. Najcharakteristickejšími znakmi sú malinový jazyk a neskôr olupovanie kože. V krvnom obraze nájdeme zvýšený počet bielych krviniek (najmä neutrofilných a eozinofilných). Kultiváciou sa dokáže prítomnosť streptokokov. Liečba: Podávajú sa antibiotiká - penicilín, prípadne makrolidy počas 10 dní.

Dobry den,10 rocny synovec ma sarlach a bol v kontakte s mojou 4 mesacnou dcerkou. Tiez by som si mala vsimat pri dcerke tie priznaky o ktorych pisete? Dakujem za odpoved.

Ani neviem ako a odkial, ale moja 7-rocna dcerka dostala sarlach. Najprv dostala dost vysoku horucku, ktora jej ustupila do jedneho dna, cely den prespala a stazovala sa, ze nemoze prehltat, rano sa jej vyhodili vyrazky, ktore ju dost svrbeli. Sli sme za lekarom a povedali nam, ze je to sarlach. Dali jej penicilinove antibiotika, teraz len dufam, ze to neprejde aj na jej sestricky.

Dobry den jana. Akurat sme sa vratili z pohotovosti a ze vraj mame vsetky priznaky sarlachu. Dali nam antibiotika s tym, ze ak sa do vecera vysypeme viac, mame okamzite prist. Lieci sa tato choroba az v nemocnici alebo staci doma? Bojim sa, ze tam skoncime. Syn ma 5 rokov, vcera prisiel zo skolky s teplotou. Dakujem, Luciana.

Dory den, chem sa spytat, ci dieta chore na sarlach moze chorobu preniest na rodica? Dakujem.

Moja kamaratka ma 3,5 r. syna a ona sama je v 28. tyzdni tehotenstva. Vysledky su potvrdene vyterom. Moze to mat nejaky vplyv na plod? Dakujem.