Sestra alkoholička

Hľadám pomoc pre moju sestru a jej deti, aj ked ona o to nestojí, je slobodná, má dve deti,a o každé sa súdi s ich otcami, problém je v tom, že veľa pije, tento týždeň sa opila skoro do bezvedomia, a kedže je malá od nej závislá, lebo ju kojí, neviem ako jej mám vysvetliť, že jej škodí, vláči ju po nociach, v noci tá malá musí spať na kočíku vonku, lebo keď to na sestru príde, tak nehľadí vpravo ani vľavo, je jej jedno čo bude. Keď je opitá, je hrubá k mamke, u ktorej býva a ktorá sa stará o deti, keď ona akože nemôže, je zlá aj na deti, oplzlo im nadáva, malého, ktorý má tri roky, odstrkuje. Dnes je znovu opitá, takže s ňou nie je reč. Niekedy keď má splín, tak sľubuje, že už nebude, naposledy včera cez deň, platilo to len do poobedia, ako na zapôsobiť, aby neprišla o deti, existuje nejaká iná pomoc okrem detského domova, dalo by sa s tým ešte niečo robiť? Budem vďačná, za každú radu.

Neviem, ako Ti mám poradiť, je to ťažké, pokiaľ si to ona sama neuvedomí, tak sa z toho ťažko dostane. Skus to nejako cez socialku, postrašiť, že jej zoberú deti, ale len vtedy, keď je triezva, pokiaľ je opitá, žiadne prosby ani vyhrážky nepomôžu. Skús isť ev. za detskou lekárkou, ku ktorej deti patria, vysvetliť situáciu a niečo spolu na ňu vymyslieť.

Myslím, že je to veľmi ťažké, ja sa obávam, že strašenie asi nepomôže. Myslím, že deti pre sestru už dávno prestali byť motiváciou na zlepšenie. Ona musí trpieť strašnými depresiami, z toho, že nemá spoľahliveho partnera, možno z finančnej situácie a celkovo z pocitu nezmyselnosti života. Zrejme jej pripadá svet strašne smutný. Keby mne bolo takto strašne, viem si to predstaviť, pomohlo by mi len nájdenie toho správneho partnera, čo je však nesmierne ťažké. Nateraz by som asi našla sestre fakt najlepšieho psychiatra a pokúsila sa to riešiť tým, že by som jej dala pocit podpory a jasných pravidiel. Vyhrážanie v nej len podporí pocit, že svet fakt stojí za figu a odvracajú sa od nej i tí najbližší. Nezávidím vám situáciu, nie som odborník, len hovorím svoj názor, nakoľko samá pocitmi depresie trpím. Skrátka také objatie a možno i spoločné vyplakanie sa je hodnejšie, než všetky výčitky sveta. A ešte by som sa asi obrátila na rôzne spolky abstinujúcich alkoholikov ahľadala inšpiráciu tam, oni najlepšie vedia čím vaša sestra prechádza a čo by mohlo zabrať, veď tým prešli. Prajem Veľa duševnej sily a trpezlivosti, zachráňte detičkám maminu.

Nejde o vyhrážanie, ani strašenie, ale niekedy v tej svetlej chvíli si oni uvedomujú o čo všetko môžu prísť. Psychiater nepomôže, pokiaľ ona nezíska ten pocit, že to sama chce a až keď si to uvedomí, potom už môže pomôcť psychiater pri nejakej detoxikačnej kure. Viem o čom hovorím, mala som to doma, stojí to strašne vela síl, ale stojí to za to.

Tvoja sestra musí padnúť na dno, aby bola ochotná sa liečiť. Musíš sa pokúsiť zistiť, čo je u nej “dno”. Je to to, že stratí teba ? Je to to, že príde o deti ? Je to to, že príde o strechu nad hlavou ? Na čom jej najviac záleží ? … Ak to zistíš, musíš zariadiť, aby získala 100% istotu, že o to príde, ak neprestane piť. Potom bude (možno) ochotná liečiť sa.

Inak povedané - sestre pomôžeš iba tak, že jej prestaneš pomáhať.

Nemate pravdu, depresie a depresie sposobene alkoholom su 2 rozne veci. U alkoholikov prave alkohol sposobuje a umocnuje tieto depresie. Nejake hladkanie tu malo pomoze. Vsetko, co je v jej zivote zle - teda financna situacia, neistota ziadny partner - sa da riesit, az ked sa postavi na nohy a vytriezvie. V sucasnej situacii jej ziadny partner nepomoze. Nariekanie alkoholikov netreba brat vazne, pretoze oni vzdy maju kopu dovodov, preco piju (su to vsak fiktivne dovody). Asi nema velky zmysel cakat, kym ublizi detom, mozno by malo zmysel jednat so socialkou, nech jej niekto oficialne vyhrozi, ze jej deti vezmu, mozno by sa dalo zariadit, aby sa deti dostali do opatery rodinnych prislusnikov, ked bude v poriadku, moze sa o ne zase uchadzat. Naozaj maju pravdu ti, ktori hovoria, ze musi padnut na dno, aby sa mohla odrazit spat. Alkoholizmus je choroba a najtazsie je docielit, aby sa chory chcel zacat liecit. Musi mat pocit, ze nema inu moznost. Treba jej vyjadrit podporu, ale tvrdo vyzadovat plnenie podmienok.

Skus sa jej venovat, potrebuje pomoc, je nestastna (v takej situacii sa ani necudujem) a nevie to riesit. Ale najst cestu je dost zlozite, ak padne na dno, ako tu pisu ti “mudri”, nikdy z neho nemusi vstat, mame dost bezdomovcov.

Zájdi za najbližškou psychiatričkou, povedz čo je vo veci, ona ju objedná na určitý termín. Donúť sestru nejakým podvodom, aby tam s tebou išla. Ak nebude chcieť ísť, doktorka ju na základe tvojich informácií (ohrezenie zdravého vývoja detí) dá predviesť policajtami, a tá hanba ju už preberie. Ďalej je to len na nej samej. Dovtedy ju pravidelne kontrolujte, navštevujte. Hrozí, že aj nechtiac ublíži deťom.

Naozaj sa často nedá nič, lebo ona ak nejde k lekárovi, tak proste zo zákona na to má právo, iba ak by bol pohovor so psychiatrom pripravený vopred, a dal by aj lístok na sanitku, že keď bude mať nejaký ten amok, tak ju hneď šupnú do liečebne, alebo treba zájsť na sociálny úrad, aby začali jednať vo veci maloletej, aby jej matka neškodila, toto často pomôže, lebo je to aj hanba, a je to strach, že všetko človek stratí, sociálny úrad, ale musí byť tiež veľmi tvrdý voči nej, aby videla realitu, lebo v tom alkohole je zmiešaná, skalená.

Reagujem neskoro, ale predsa, pre deti existuju sos - opatrovatelske centra, kde moze na cas deti “odlozit” bez toho, aby jej ich zobrali, jedno taketo centrum je napriklad v Cani pri Kosiciach a ona sama by nemala vahat, ale riesit to cestou liecenia, centier je neurekom.

Suhlasim, riesim teraz tiez svoju pribuznu, alkoholizmus je choroba, depresie su neviem ci vysledkom ci pricinou, uz na tom nezalezi, je to nieco take, ako ina vazna choroba, ktora sa musi liecit, najhorsie je, ze alkoholik nevie pochopit, ze ide o chorobu, presne ako tato sestra, ani moja pribuzna nevidi, ze sposobuje svojmu dietatu psychoteror, a ze jej dieta musi byt pred nou ochranenne, je to boj s psychicky chorym clovekom, ktory nevie o svojej chorobe, trvalo to dlho pokial mi bolo zrejme, ako to vlastne s alkoholikmi je, ale vy ako sestra, musite nieco robit na ochranu deti a nepozerajte na vasu sestru, popritom pomozete aj jej, vdaka tomu sa mozno spamata, treba do toho zapojit socialku, ak by sa nieco stalo detom, boli by ste sama do toho zatiahnuta, ze ste neoznamili co sa im deje.

Dobry vecer, ja si taktiez neviem radu. Mam sestru, byva s mojimi rodicmi pred 5 mesiacmi porodila syna. S partnerom sa rozdelili, kazdy byva so svojimi rodicmi. Moji rodicia jej uple so vsetkym pomahaju, moja mama je ako mamina maleho. Ona ma velky problem s alkoholom, pravidelne v 2-3 tyzdnovych intervaloch ide nieco vybavit a pride domov opita na mol. Vzdy nieco vyvedie, minule naburala uplne auto, zazrak, ze prezila. Vcera si isla podrezavat zily, mama je totalne psychycky vynervovana, pred inkfartom. Vcera som jej chcela volat zachranku, potom zaspala. Dnes sestra v alkoholovom opojeni pokracovala, zas sa opila. Maleho vôbec neriesi, keby nebolo mojej mamy, tak neviem. Ked je triezva sa chova uplne normalne, ako by sa nic nestalo. Neviem ako dalej, neviem ako ju prinutit sa liecit, ved mi znici rodicov, co s malym? Co mam robit? Poradte mi prosim.

Monika, liecba je ucinna najma, ak je dobrovolna. Ked bude sestra pod vplyvom alkoholu, zavolajte zachranku, a poziadajte, ci ju neodvezu do nemocnice - na psychiatriu, nakolko zavislost na alkohole patri pod psychiatricke oddelenie a rovnako aj pokus podrezat si zily. Konajte, kym sa nestane nestastie. Vysvetlite im, ze by ste mali zaujem nastartovat lieciaci proces, nakolko ma male babatko. Porozpravajte sa s jej obvodnou lekarkou, alebo psychiatrickou, ako to cele usmernit smerom k lieceniu. Rita Svihranova

Monika, ešte pravdepodobne nie je všetko stratené, uvidíte ako sa bude k tomu stavať ona, keď vytrezvie na tej psychiatrii / tá rada od Rity je super /, len tak môže zistiť a uvedomiť si, že robila niečo zlé, ale myslím, že hraničné je už to, že nemá záujem o svoje dieťa, začínajú u nej už psychické zmeny, pud zachovania rodu a starostlivosť o dieťa sú silné, tak konajte, tichým súhlasom a výčitkami nedokážete nič.

Dobry vecer, dakujem pekne za radu. Stalo sa, ten vecer ako som to pisala mi mama volala, ze ju odviezla zachranka, pojedla lieky a zapila alkoholom. Skoncila na psychiatrii v nemocnici, nasi tam rano hned isli. Doktorka im povedala, ze ona nie pripad pre hospitalizaciu. Tam maju vraj tazke pripady a ona nie je az tak zle na tom. Ma sa liecit ambulantne. Takze ju pustili domov. Teraz je ako medik, zas moja mala zlata sestra. Velmi plakala, ze ona slubuje, ze sa zmeni a nikdy sa alkoholu nedotkne. Ja jaj velmi chcem verit, ale ako? V pondelok ide k psychiatricke a uvidime ako sa bude dalej postupovat, ja len dufam, ze to nebude len o liekoch. Drzte mi prosim palce, velmi sa o nu bojim. Mozno by nebola zla aj nejaka skupinova terapia, ale teraz neviem ci s abst. alkoholikmi ci skor s psych. poruchami? Neviem.

Monika, neviem z ktoreho mesta sestra je, ale okrem liecby u psychiatricky si myslim, ze by bola dobra liecba v sanatoriu - liecebni na zavislosti / na Murani, alebo v Banskej Bystrici alebo inde / a ak nie liecebna, kde si pocas par tyzdnov sestra uvedomi rozne suvislosti, tak na zaciatok individualna psychoterapia. Z mojho pohladu vstup do skupiny abstinujucich alkoholikov predpoklada uz uvedomenie si a priznanie si, ze pijem, teda riesim rozne problemy, stresy, trapenia alkoholom. Myslim si, ze na vasu stru bolo toho naraz vela, rozchod s partnerom, porod, dieta. Ak sa neda riesit partnersky vztah, je dolezite podporit sestru liecbou u psychoterapeuta. Matka, co sa opija a zapija lieky alkoholom, a doma ma male babatko jasne signalizuje celemu okoliu, ze nevladze inak riesit svoje psychicke problemy. Urcite potrebuje vnimat, ze si to niekto vsimne. Podporte ju aj k spolupraci v psychoterapii, a aj vy sa s nou rozpravajte, ak vladzete, co ju trapi, casom mozno sama pochopi, ze potrebuje liecbu. Psychoterapeutov najdete na stranke slovenskej psychoterapeutickej spolocnosti, alebo na zzz.sk, alebo inak na internete. Rita Svihranova, www.psychoterapeut.zzz.sk