Slovenské nemocnice potrebujú podľa ministra Uhliarika redukciu

Sektor zdravotníctva je podľa šéfa rezortu Ivana Uhliarika (KDH) najmenej zreformovanou oblasťou na Slovensku. Ako poukázal na dnešnom diskusnom fóre Hospodárskych novín, v zdravotníctve nefungujú základné pravidlá racionálneho hospodárenia, absentujú reálne ceny a úhrady za poskytovanie zdravotnej starostlivosti, prevažuje kvantita nad kvalitou a v SR je minimálna možnosť vstupu súkromných zdrojov pacientov do poskytovania zdravotnej starostlivosti



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/10344-slovenske-nemocnice-potrebuju-podla-ministra-uhliarika-redukciu

Videl som niektoré nemocnice v zahraničí, ktoré mali pod sebou spádovú oblasť 40 000 ľudí a obslúžili ich na úrovni našich VIP platených lôžkových izieb v budove veľkosti tretiny ružinovskej nemocnice. Starali sa o mňa cez deň aj v noci, boli milí, bolo tam čisto a všetko mi vopred vysvetlili - hovorím o Anglicku. Aj tam majú určite zlé a dobré, treba si však brať príklad z dobrého a fungujúceho. Naše zdravotníctvo aj tak najviac prepláca za nezdravo sa stravujúcich, alkoholikov a fajčiarov (v čom ľudí vláda nepriamo podporuje) - títo ľudia trpia ochoreniami, na liečbu ktorých sa míňajú neskutočné peniaze zo štátnej kasy a pritom sa ničia dobrovoľne sami, dane z alkoholu, cigariet, predaja sladkostí a mastných nebezpečných výrobkov by tak mali ísť všetky do zdravotníctva, alebo potom konzumentom týchto potravín zvýšiť poistné. Keď nepijem a nefajčím, prečo mám platiť rovnaké odvody ako fajčiar alkoholik? On bude stáť podľa štatistiky štát viac ako ja, ktorý som zdravý a lekárov nepotrebujem. Ja chodím pravidelne na preventívne prehliadky a starám sa o seba a platím rovnako ako niekto, kto na to kašle a potom, keď už je neskoro jeho liečba stojí štát a daňových poplatníkov státisíce namiesto desiatok eur.