Starecká demencia – keď sa z dospelého stane dieťa

Popri Alzheimerovej chorobe je strašiakom staršej populácie aj starecká demencia. Presné príčiny ochorenia zatiaľ nie sú známe. Dokázaný bol len úbytok niektorých chemických látok v mozgu a postupná atrofia, čiže odumieranie mozgových buniek.



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/13665-starecka-demencia-ked-sa-z-dospeleho-stane-dieta

S opatrovaním dementnej osoby mám velké skusenosti. Pracujem v Rakusku ako opatrovatelka a mojou pacientkou už 4 rok je 98 ročná dementnápacientka. Táto choroba prechádzala postupne niekolkými štádiami, ked sav noci presuvala spať na zem, až po celodennými ako aj nočnými vydávaniami zvukov, prestala chodiť, niekedy počas jedenia spí, nepozná svojich blizkých. Asi predmesiacom sa stalo, že ked som ju zakrývala mi uplne zretelne povedalacelú vetu a to Ty ešte nespíš? Skoro som odpadla, avšak doteraz tomu nerozumiem, lebo už asi rok absolutnenerozpráva.

Mila katka to je normalne a poviem ti ak by si ju viacej zapajala do diania v domacnosti začala by ti viacej rozpravat a lepsie reagovat na rozne veci… viem to z vlastnej skusenosti. vsetko dobre prajem

Aj ja mam problem s manželkou.
ma 70 rokov a teraz nas prestava poznavať, inak spravi vsetko o vsetkom rozprava normalne, len nas nepozna.
čo s tým ?

Katka, môžem potvrdiť Vašu reakciu na článok. Tiež opatrujem v Rakúsku babku, 75 ročnú, alcheimer-demenz- stupeň ochorenia 6. V roku 2007 ešte jazdila autom, top žena. Prešli sme snáď všetkým, čo sa o tejto chorobe píše. Teraz sme už na tom zle, pár metre urobí len s pomocou dvoch ľudí, ktorí ju držia, podlamujú sa jej nohy, nehovorí už 5. rok ani slovo, inkontinentná, prehĺta veľmi zle, v kuse sa dusí. Jej reakcie sú takmer na nule. No keby ona na mňa tiež prehovorila, možno by som aj odpadla. Prajem všetkým opatrovateľkám pevné nervy a trpezlivosť.

Ahojte, aj ja staram ako opatrovatelka niekolko rokov o dementov v zahranici, prezila som s nimi vsetko mozne az po utoky agresivity. Zaujimalo by ma, ci sa moze k tejto chorobe pridruzit aj schizofrenia, pretoze ti ludia pocuju hlasy, odpovedaju na vety ktore nikto nepovedal, vidia v byte ludi, vidia v izbe nastupiste, boja sa stupit na zem, lebo si myslia ze je to voda… atd. Vopred dakujem za Vasu pripadnu odpoved.

Nechcela som nikoho urazit, zle som sa vyjadrila, myslela som dementnych ludi, prepacte, vsetkym dotknutym osobam sa Vopred ospravedlnujem

Začala som sa starať o nie tak staru pani. ma 68 rokov ma lieky ktore stale nachadzam po šuplikoch a až ma to bniekedy zaraža, lebo už dosť liekov som pretriedila a dala pre ňu na nepristupne miesto. včera večer jej stav prepukol až do agresivyti. rodina prosi o pomoc, ale až nebudu aj oni pomahať tak ja to s ňou asi nezvladnem. jej stavy sa menia a ja to nezvladam dakujem za odpoved a vaše rady