Steatóza pečene

Chcela by som sa opýtať na ochorenie: Steatóza pečene. Ďakujem.

Najpravdepodobnejšia príčina steatózy je nadváha hlavne v páse. Najdôležitejšia je redukcia nadváhy a hepatoprotektívny režim /nízkotučná diéta, vyhýbať sa alkoholu a chemikáliám aj Domestosu a pod./ Tieto rady platia iba v prípade, že pečeňové testy sú OK. Ak sú zlé, treba ísť za gastroenterológom kôli vylúčeniu závažnejších ochorení, je ich aspoň 15.

Velmi ma tato tema zaujala, nakolko mne bola prisudena takato diagnoza a nemam nadvahu, ani som ju nikdy nemala stravujem sa zdravo, jem striedmo, ale do pozornosti sa mi dostalo co ste napisali o chemikaliach, ja som taky medvedik cistotny a stale dezinfikujem napr. aj Domestosom, som z toho hotova, je to naozaj pravda? Dakujem.

Treba schudnut ak je z coho, nejest vela tukov upravit stravu a ono ako stukovatela ta pecen, tak aj potom naspat sa vrati do normalu, ak je to zapricinene stravovanim, nie je to nezvratitelny proces.

Keby to bolo len o chudnuti a o strave alebo o piti a napiti alkoholu. Poznam ludi ktori nepiju alkhohol a stravuju sa ozaj zdravo jogurty a pod. a maju stukovatenu pecen. Tak potom sa pytam z coho?

Ja mam tiez nealkoholovu steatozu pecene. Mam 30 rokov a pecenove testy (ALT, AST) mam zvysene od 17 rokov. ALT som mal dokoca az 7, 95 (v priemere asi tak 3-4) a povolena norma je cca 0, 7. Chodil som aj ku hepatologovy a po biopsii mi predpisasl atoris a potom sa mi vysledky uplne zhorsili, tak uz tam nechodim. Niekedy som mal vpadnute brucho ako onorekticky, trcali mi vsetky rebra a panvove kosti, ale teraz mam brucho ako tehotny :slight_smile: Jest mi chuti vsetko, zacal som aj behat, ale nevladzem, pretoze tato choroba je znama tym, ze clovek je neustale velmi unaveny. Tak som zacal chodit aspon na tury, ale tam velmi neschudnem (aj ked prejdem napr. 20km) Inak som normalny vyska 180cm a vaha 82kg ale brucho mam dost velke.

Nie je to len o chudnutí, o pití alebo nepití alkoholu, existujú aj iné formy steatózy pečene ako tieto. Ale problém je to taký istý, ak nie ešte väčší, keď má človek pocit, že si to nenavodil sám, ak takýto pocit napríklad tí spomínaní opilci majú… Steatóza väčšinou pokračuje do cirhózy a môže do zlyhania pečene, ktorá ide veľmi často so zlyhaním aj iných funkcií / napr. obličky, mozog, … / , ale je to jeden s faktorov, ktorý môže byť podkladom pre vznik rakoviny pečene… A tie všetky obmedzenia sú o tom - nezaťažovať pečeň zbytočne potravinami, ktoré sú ťažké na spracovanie / napr. tie tuky… / , pretože pečeň je hlavná továreň všetkého čo do človeka príde akoukoľvek cestou. A ešte jeden “atribút” toto ochorenie má, nebolí a chorý ani nevie, že má nejaké problémy, ak na ňu príde treba ju skôr stabilizovať aby nepokračovala, nie ju ešte svojim akýmkoľvek nezodpovedným spôsobom zhoršovať. Nikto nevybabre s nikým, len sám so sebou.

Tiez si davam presne tuto istu otazku? Clovek nepije, max. prilezitosne na nejakych oslavach a toto vam lekari zistia? Vsetky organy v tele vporiadku, az na pecen.

Liena, vsak to tu uz bolo napisane, ze chora pecen nesuvisi vyslovene len s nadmernou konzumaciou alkoholu. Mastna strava, uzivanie liekov, virusove ochorenia (napr. inf. mononukleoza, hepatitidy). Kto ma poskodenu pecen, musi uplne! Vylucit alkohol, dokonca aj alkoholove pripravky na dezinfekciu tvare napr. pri akne. Alkohol sa totizto vstrebava aj cez kozu a skodi uz chorej peceni.

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, do akej miery sa pečeň vie vrátiť do normálu. Moje výsledky sú AST 0,43, ALT 0,42 GMT 0,6, AMs 0,61. V správe mám napísané hepatopatia chron v.s. steatosis.

Zistili mi tiež steatózu pečene, som z toho v šoku, lebo nepijem, stravujem sa striedmo a rôznorodo, nadváhu nemám, skôr podváhu, lieky tiež len nevyhnutne. Tak sa pýtam z čoho? Počula som, že konzumácia jabĺk vplýva na pečeň, a ja ich zbožňujem. A čo fajčene a káva - môže to mať nejaký vplyv? Dá sa to úplne vyliečiť napríklad diétou, detoxikáciou a pod.? Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.

Veľa z vás sa pýta, prečo ak aj nepijete alkohol a nie ste tuční máte v pečeni tuk. Existuje tzv. viscerálny tuk, ukladá s vo / okolo vnútorných orgánov ako je aj napr. pečeň. Pečeň je aj prirodzená zásobáreň tuku pre organizmus, pre okamžitú spotrebu, keď telo spotrebuje cukry. Pečeň je najväčší vnútorný orgán ľudského tela a najnovšie výskumy hovoria o jeho “zázračných” schopnostiach sa regenerovať. Základom je však zdravá strava, stop akejkoľvek konzumácie alkoholu - treba tej pečeni dopriať oddychu, aby sa zregenerovala. Aj navonok chudý človek môže mať nebezpečne veľa tukov v tele. Hlavne ak konzumuje príliš veľa tukov v strave. Nechcem nikomu radiť, nie som dietológ, ale ak už nechcete nejakého vyhľadať a zakaždú cenu sa lekárom vyhýbate, tak si aspoň upravte jedálniček tak, aby aspoň polovica váhy stravy bola zelenina a ovocie, vyhýbajte sa mastným a údeným jedlám úplne, nahraďte mäso rastlinnými bielkovinami kde len môžete (strukovinámi, tofu, … ) a skúste aspoň tri krát do týždňa pri cvičení vyhnať srdce do “vysokých otáčok”, lebo to všetko súvisí navzájom. Zdravý životný štýl nedodržuje väčšina Slovákov, ale ani Britov, ani v iných vyspelých národoch to lepšie nie je a už vôbec nie u samotných lekárov, tam pomoc márne hľadáte v prevencii, česť výnimkám.

Ti nie je tučnota, ale plynnatosť. Skús Espumisan alebo niečo podobné proti nafukovaniu.

Tiež “ju” mám. Nepijem, tuky obmedzujem… Čo všetko sa na Slovensku ešte deklaruje ako “nezávadná potravina”, keď vznik tejto choroby je podmienený zvýšeným obsahom toxínov a zdraviu škodiacich chcem. prísad v potravinách, ktoré denne kupujeme a konzumujeme…
Rad by som vedel ako si zodpovedné kontrolné orgány vykonávajú svoju prácu - čaká sa načo?
Keby aspoň lekári pristupovali k diagnostike a prevencii zodpovednenjšie

Ja mám to isté ! a plne stebou súhlasím ! Dobre viem o čom hovorím, Načo sa čaká ? !

dávať si pozor na čistiace prostriedky na domácnosť... všetko treba potom oplachovať dokonale...je to svinstvo!!!!!