Štína žľaza - znížená funkčnosť

(Zuzana Bogdalíková) #1

Môže mi niekto povedať, ako sa prejavuje znížená činnosť štítnej žľazy, ako sa to zisťuje a ako sa lieči? Ďakujem.

(Andrea) #2

Zisťuje sa to krvnými testami u endokrinológa, sonom a lieči sa to substitučne, to znamená, že užívaním syntetických hormónov v podobe tabliet, ráno nalačno. Prejavy: zhoršená kvalita nechtov, vlasov, únava, spomalený metabolizmus.

(Zlata) #3

U mna sa prejavuje znizena funkcia stitnej zlazy intoleranciou tepla a priberanim. Liecim sa uz 6 rokov. Uzivam Euthyrox 100 mg rano.

(Michala Škultétyová) #4

Dobrý deň! Vedeli by ste mi poradiť? Mám viac zdravotných problémov a kvôli ním som bola asi pred pol rokom na endo. a tam zistili, že mám zníž. fun. š.ž. Vtedy som nemala nijaké problémy, (len som ju mala “opuchnutu”) ale teraz prudko priberám, bolí ma hrdlo (krk) a som unavená. Na kontrolu o rok, myslíte, že tento problém môže byť od nej? Čo všetko vlastne má na starosť š.ž.?Neviem, či mám ísť na endor. teraz, alebo ako mi povedala (o rok). Ďakujem za akúkoľvek radu.

(Andrea) #5

Vzhľadom na problémy, ktoré opisuješ a zdajú sa byť závažné, mi kontrola o rok pripadá neskoro. Pýtaj sa do Ľubochne, kde je Národný ústav, tam sú najlepší odborníci.

(Michala Škultétyová) #6

Ahoj Aďka. Ty máš nejaku skúsenosť so š.ž.? Ak áno, tak aký.Mala si problém s krkom, ako keby ťa boleli uzliny, mandle a tie svaly pri krku? Ďakujem za radu.

(zuzu) #7

Niekde som čítala, že štítna žľaza je druhé srdce. Ja som sa jedného dňa rozhodla, že pôjdem na preventívu štítnej s mojou mamičkou. No a doktor mi povedal, kto chce veľa vedieť, veľa sa dozvie. Našli mi cca. 3 cm uzol, ktorý musel ísť okamžite von. No a s ním samozrejme polovica štítnej. Operácia bola pred tromi rokmi. Dva roky beriem tabletky na vyrovnanie hladiny hormónov. Ja som nemala žiadne prejavy toho, že by čoši nebolo v poriadku, len občasné búšenie srdca, keď som bola v kľude.