Stomatologická pohotovosť v Prešove

Dobrý deň,

rád by som sa podelil so všetkými o jedno veľmi zaujímavé zistenie. Všeobecne je známe, že človek sa o svoje zdravie snaží starať tak (prevencia) aby lekársku pomoc nemusel vyhľadať. No samozrejme, že okolnosti človeka zvyknú postaviť do rôznych situácií. Pre mňa je (aspoň by mala byť) Lekárska služba prvej pomoci inštitúciou, ktorá mi dáva istotu, že keď sa už stane niečo nepredvídané - mám sa na koho obrátiť. V Prešove to žiaľ tak nie je - čo je v 21. storočí naozaj na zamyslenie! Stal sa mi problém, ktorý určite sám človek nezvládne no a zistil som, že pracovná doba Stomatologickej pohotovosti v Prešove je otvorená od 15-20 (a čo ak sa niečo udeje o 22:00)?! Inak, nech sa páči až do Košíc - ozvalo sa z linky na danej pohotovosti. Je to naozaj smutné. Ale človek kvôli zdraviu bude cestovať aj do Košíc - česť práci súdruhovia!

Cest praci sudruhovia, ono to znie tak trocha, ako keby ta lekarska pohotovost fungovala “ako vtedy za komosov”. Lenze podla mna to v “tych” casoch bolo ovela lepsie a to na co sa clovek mohol spolahnut bolo socialne zabezpecenie. Vratane zdravotnej starostlivosti, to uz “dnes” ale nemoze a v Presove zvlast!

Zubná pohotovosť vo väčšine miest nie je v noci, napr. v Žiline len do 18.00 hod, ja si myslím, že tak strašne akútne nikoho nezačnú bolieť zuby, aby nevydržal do 2. dňa.

Ved sme v Presove, tak co riesime? :smiley: Ved ked uz mam zomriet, nech je to od bolesti zubov a hlavne v Presove.

Kto nezažil, nevie. Keď niekto chytí zápal pod ďasnom, ústa napuchnú z hodiny na hodinu a človek nevládze ani rozprávať a je mu na odpadnutie - to je len začiatok toho, ako to vyzeralo kedysi u tety, keď začala mať problémy a verte mi, trvalo nám veľmi dlho, kým sme našli ochotného zubára v nedeľu večer sa s nami obťažovať, pichol jej injekciu a bol pokoj.

Samozrejme, väčšina ľudí to prežije, ale ťažko sa mi spomína na zážitky na pohotovostiach, keď vidím koľko mesačne platím do zdravotnej poisťovne. A najlepšie je to, že ja okrem tých pohotovostí, raz za čas, lekárov nepotrebujem - som zdravý.

Veď práve ako napísal Juraj, kto nezažil, nevie. Cenním si prácu všetkých lekárov, no táto téma však nieje o tom. Len aby každý dostal pomoc vtedy, keď ju potrebuje. Rád by som bol, keby si apoň kompetentní položili otázku, čo budú robiť, ak sa niečo niečo prihodí v Prešove.

A co sa tak o zuby starat? V tomto storoci je fakt smutne, ze su ludia, ktori spoliehaju na LSPP. Ruku na srdce obcan, preco na tom zube vlastne ten zubný kaz vznikol?

Milá pani, keď máte tak extrémnu chuť reagovať a poučovať, zamyslite sa nad tým, prečo ste na tejto stránke vôbec - asi vás trápi choroba, prečo ste to preboha dopustili?

Ale teraz vážne, k zubárovi sa chodí aj napríklad so zápalom na ďasne alebo s iným problémom, ako je zubný kaz - najlepšie sa nevyjadrovať, ak sa do veci nerozumiete.

Veci rozumiem az velmi. Pracujem ako Dentalna hyginicka. Pricinu takej bolesti a zapalu parodontu vam mozem podrobne vysvetlit. V Presove mate kopu DH, ved tam sme ten odbor studovali skoro vsetky zo Slovenska. Takze HURA pravidelne za svojim stomatologom a nejakou sikovnou dentalnou hygienickou a mate po probleme s otvaracimi hodinami na pohotovosti. Pozdravujem Presov, mam na to mestecko len tie nejlepsie spomienky.

Zdravim vsetkych mudrlantov a zelam im to iste ako som zazil ja. Vcera som bol u zubarky a nic som zo zubom nemal, teraz su tri hodiny v noci a ja mam za sebou 5 valetolov a chut rozkopat nejakemu zubarovi rit.

Milá pani, nesuhlasim s Vami. Dopriala by som vám tu bolest zubov - tých istych, ktoré mi už pomaly 4 rok moja zubarka stale dookola opravuje. Tak ako je možne, že sa stale kazia tie iste, ked clovek dodrzuje hygienu? Nie je chyba na strane i zubarky za doslova odflaknutu pracu?

Je to strašne nemať v tak veľkom meste ako je Prešov zubnú pohotovosť aj v noci. Zlomený zub až do ďasna je tak bolestiví ako zlomená ruka. ak zlomím ruku mám kam isť ale ak sa mi odlomí zo zuba môžem sa isť tak akurát zastreliť.

Mila pani Andrea este ste asi nezazili bolest zubov ked tu poviete taku hlupost ze nieje problem vydrzat do druheho dna

Bolest nevznika z hodiny na hodinu, a vyckavat na vecer a pohotovost je nezodpovednost. Bolest zubov nie je zivot ohrozujuci stav.

Absolutne súhlasím z oboma stranami. Bolesť zuba je veľmi nepríjemná a obťažujúca. Nepríjemné je to hlavne ak chodím k niekomu pravidelne, dodržiavam všetky zásady ústnej hygieny, plne dôverujem jeho úsudku a liečbe a aj napriek tomu nastane takáto nepríjemná situácia. Následkom toho jednoznačne musí nastať selekčný tlak od pacientov, nedať možnosť perzistovať flákačom. Ale ako sa hovorí, “aj majster tesár sa utne”. Na druhú stranu, ochorenia tvrdých zubných tkanív, ďasien a ich následky sa vyvýjajú v dlhom časovom intervale a nie z hodiny na hodinu. Preto gro “klientov” LSPP musí zmeniť hlavne svoj postoj k svojmu zdraviu a až potom hľadať problém v ordinačných hodinách LSPP a technických a iných možnostiach LSPP, doplatkoch za ošetrenie, platbách poisťovniam.

Mila pani DH, viem si presne predstavit, ako podrobne viete vysvetlit zapal parodontu. Ja osobne by som bola radsej, ak by mi to vysvetlil zubny lekar, ale to je mimo temy. Ano mate pravdu ak sa vsetci budeme starat o zuby a navstevovat DH, tak je po starostiach. Podla vas by sa mali asi aj ostatne pohotovosti zrusit nie? No naco, ked clovek dava pozor na ceste, doma v praci, vzorne sa o seba stara, navstevuje lekara, nema sancu teda aby dospel k nejakej nehode nie? Zamyslite sa nad sebou.

Neda mi nenapisat, ze: radsej sa dam osetrit u mojej zubnej lekarky, ktora mi vylieci dasna, odstrani zubny kamen, ako by som mal ist k dentalnej hygienicke a zaplatit jej za to 50 eur. U lekara to mam lacnejsie a samozrejme odbornejsie.

Pred chvilou / 21:30 / sa mi odlomil koncovy zamok na fixnom aparate tak len dufam, ze ho do rana neprehltnem.

Je 22:55 a nasa pohotovost v PO je do 20:00, nepomoze mi uz nic len sa nadopujem asi tabletkami a pojdem na pohotovstnu na vyplach, kde mi uz teda aspon v tomto pomozu, bolest zuba neovplyvnim, pride mi z minutu na minutu, no je strasne, ze v takom meste ako je Presov, niet spolahlivosti a spokojnosti obcanom.

Práve som si prečítala zopár názorov a pobavilo ma, keď si niekto myslí, že sa dá vydržať bolesť do druhého dňa - dá, ale s bolesťou a s krabičkou liekov od bolestí. Ale s tými otváracími hodinami som v šoku - včera ma rozbolel zub, cez noc som opuchla na pol tváre, moja zubárka ma dovolenku, zastupujúca zubárka zas neordinuje, lebo veď je sviatok a ako som sa dočítala, pohotovosť funguje až od tretej … teším sa na krásny deň / a určite aj víkend / v bolestiach… VIVAT slovenské zdravotníctvo.