Štrajk lekárov - aký je váš názor?

Aký je váš názor na štrajk lekárov, hromadné výpovede a celý tento cirkus? Myslíte si, že si vyššie platy zaslúžia? Boli ste s ošetrením u lekára, so službami a celkovo s nemocničnou starostlivosťou spokojní, keď ste naposledy navštívili nemocnicu alebo ambulanciu lekára? Naozaj sú lekári o toľko viac od ostatných ľudí a vysokoškolákov, aby si mohli v dnešnej voľnej kapitalistickej ekonomike vynútiť namiesto ponúkaného300 eurového zvýšenia platov hneď viac ako dvojnásobok, nie je to veľa bez žiadných záruk zvýšenia kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti pacientovi? Ja som z toho znechutený, nakoľko si myslím, že je na čase, aby sa spravila nejaká dohoda, ale aby boli podmienky nie len na zvýšenie platov, ale aby aj lekári urobili svoje - prevenciou, prístupom k pacientovi a svojim a svojim statusom pomohli národu žiť na vyššej kvalite a zdravšie, prevenciou a poučením pacienta pomohli obmedziť alarmujúci počet civilizačných ochorení a pomohli týmto spôsobom získať peniaze na svoje platy. Ďalší spôsob by bol, keby sa nemíňalo všetko, čo ide do zdravotníctva na politicky zmanipulované výberové konania dodávateľských firiem, ktoré pomaly zlikvidujú nemocnice úplne, nákupy predražených prístrojov, predražených liekov a doslova tony zbytočne predpísaných liekov, z ktorých zisky tečú do farmaceutických spoločností a platíme ich z verejného zdravotného poistenia namiesto toho, aby tieto všetky peniaze išli na platy lekárov, tak idú do… Peniaze sú, a je ich veľa, ale tečú ina, ako by mali.

Moj nazor, je to svinstvo od nich, ze chcu tak vela v krize a ze cakali do teraz, preco si nepytali od Fica ked bolo penazi dost? Sak ten ako socialista im mal dat. Cakali, kym im to padne na hlavu a teraz sa tvaria mudro, zo zaciatku som im drzala palce, ale cim viac citam a rozmyslam nad tym, tym viac sa moj nazor otaca proti lekarom. A co ostatni? Ja mam vysoku skolu, nadstavbu robenu v zahranici a zarabam 800 eur mesacne, bez manzela neprezijem, po 30 rokoch praxe by som bola rada platu mojich rovesnikov z radov lekarov. A ja osobne nepoznam chudobneho lekara, v nepriamej rodine mame dvoch, nehnevajte sa na mna, len ich pocuvam, ako na nic nie su peniaze, ale inak su to v rodine najbohatsi ludia a na dovolenku dva krat do roka, detom auta a domy kupuju, ale robia zo seba chudakov. Mozna je par zacinajucich lekarov na Slovensku, ktori maju velmi nizke platy, ale aj ja som zacinala robit nejako a ledva som najom a stravu pokryla.

Ked som robil kedysi pre nemocnicu, soferoval som sanitku, moji znami to robia este stale, keby lekari videli tie platy, by sa len smiali a co, maju teraz moji byvali kolegovia prestat vozit chorych lekarov sanitkou a zacat strajkovat, aby lekarom ukazali, ze nie su jediny, bez ktorych to nejde, ze nie su jediny, ktori potrebuju zvysit plat. Koho budu liecit, ked budu strajkovat soferi MHD a pacienti sa nebudu mat ako dostat do nemocnice? Alebo taxikari alebo aj pumpari? Trocha sa zamyslite myli lekari, v akej dobe ste sa rozhodli robit sceny, ked si myslite, ze sa o vas na zapade pobiju, tak preco tam uz nie ste? Keby ste mozna isli vyskusa, tak by ste zistili, ze s vyssim platom treba aj viac robit a mat vyssiu zodpovednost, ze pecene holuby do huby nepadaju sami.

Mne to pripadá ako politická hra celé a lekári, ktorí sa zúčastnili výpoveďami, tak sú naivné obete politickej hry, nasvedčovalo by tomu aj to s tou PR agentúrou a angažovanosťou politikov.

Ja som sestra v ambulancii všeobecného lekára a môj nepozerá ani televízor, že jemu je to jedno. Takže nie je lekár ako lekár, nehádzať všetkých do jedného vreca.

707 eur vymenili za zdravie chorých ľudí, kvôli nim bude vyhlásený núdzový stav na Slovensku, tak aj my chceme väčší plat, policajti dajte výpovede - tých 600 eur sa vám nemáli? Alebo učitelia, profesori? Pekári a predavači ste spokojní s 450 €? Vodiči MHD, komunálne služby vaše platy sú tiež asi velké, dajte požiadavku! Všetci aspoň o 800 eur, veď zaslúžime si, prečo by sme nemohli aj my, vy, oni? Potom predbehneme Grécko raketovou rýchlosťou a budeme v … Milí Lekári, spamätajte sa!

Ja by som každému jednému zobrala diplom, okamžite, ohrozujú životy ľudí … a nech si idú na Úrad práce aj tak majú dosť! Za úplatky a tie krásne platy. Ešte nech sa sťažujú chudáci … a prečo každý lekár si svoje detičky dávajú študovať za lekárov, asi preto, aby treli biedu čo? Fuj na nich!

Dobrý deň, rada prispejem z vlastnej skúsenosti, otca odviezla záchranka v stredu večer, v piatok po vlastných nohách chodil, v pondelok okolo obeda prepustený tak, že sme ho vyniesli bezvládneho zo sanitky, ako bonus zabudnutá ihla v žile aj s hadičkou, ktorú sme odstránili doma. Večer pohotovosť vo Fak. nemocnici, dostal infúzie, postavil sa na nohy a prešiel sám, záver: prepustený so zápalom močového mechúra a dehydratáciou. Tak mi povedzte, za čo chcú ešte vyššie platy.

Je nehorázne, ako svojim štrajkom lekári ohrozujú pacientov, je veľmi smutné, ak lekár, ktorý má liečiť ľudí ohrozuje ich život svojím nerozumným konaním. Povolanie lekára nie je obyčajné povolanie - lekár sľubuje liečiť a pomáhať ľuďom, ak toto neplní, nie je lekárom. Potom ide len o peniaze. Uvedomujú si títo lekári, koľko ľudí na Slovensku má čistý príjem 300 eur a musí z tohto príjmu uživiť svoje deti? Je neskutočne veľa ľudí v tejto krajine, ktorí pracujú ťažko a poctivo a zarábajú veľmi malé peniaze, nemôžu si dovoliť otvoriť ústa a ísť štrajkovať, lebo inú prácu si nenájdu. Uvedomujete si lekári, čo pre takýchto ľudí znamená navýšenie o 300 eur? A Vám to nestačí? Myslíte, že ostatní ľudia si nezaslúžia byť slušne a spravodlivo platení? Prosím Vás lekári už dosť je táto doba smutná a denne každý prežíva toľko stresu, ľudia žijú z výplaty do výplaty, prestaňte s týmto vydieraním! Vy máte ľudí liečiť! Prečo ste si potom vybrali toto povolanie? To šlo fakt len o peniaze? Problémy, ktoré v našom zdravotníctve sú treba riešiť slušne a bez trestania pacientov!

Nech si ušetria vo vlastnom rezorte, v nemocniciach sa kradne materiál, nakupuje sa všetko predražené, predpisujú sa zbytočné lieky, antibiotiká - nech dajú farmafirmy namiesto dovoleniek lekárom na výplaty :slight_smile: Z našich peňazí to budeme platitť, nech idú aj lekári aj celá vláda do… , šak im platíme miliardy do poistenia, nech zefektívnia zdravotníctvo a nie takto, zbytočné predpisovanie liekov, tendre za milióny eur, povolia sa takémuto štrajku a potom sa čudujte, koho budem voliť.

Tiež som zvedavá, z akých (koho) peňazí sa to bude financovať a pre koľko lekárov to bude. Len tých 2000 štrajkujúcich, keď im dajú po 300 euro, tak to bude 600 000 euro mesačne, ale budú chcieť aj ostatní, určite to nedajú iba tým, čo dali výpovede.

Je treba nový pohľad na celú situáciu. V ľudskom živote nikdy nevieme, kedy kto bude potrebovať lekára ja, moje dieťa, moja mama, … Vytvorme v našej republike také zákony, vyberme takých lekárov, že budeme najlepší na svete. Dá sa to, len treba chcieť. Odosobnime sa a vytvorme nové dielo: lekár v štátnej službe nech je na morálnej i odbornej úrovni, je ohodnotený platovo i morálne, nech sú odborné komisie, pacientské hodnotenia, … účet v štátnej pokladni len na ich platy a prispievatelia zo všetkých odvetví, dary. Nikoho nepodceňujem, ale na dolapenie tých, ktorí porušujú zákony sú vytvorené mašinérie a na záchranu ľudských životov (kde je istota, že to nebudeš o chvíľu potrebovať aj ty / musia lekári upozorňovať. Začnime meniť aj myslenie a nebavme sa len o tom, že nemáme peniaze na platy lekárov, peňazí je dosť, len ich treba správne prerozdeliť, treba správne určiť priority - ľudský život, jeho kvalita, zdravie - nie je prvoradá priorita? Nech sú také zákony, že byť lekárom v štátnej nemocnici bude chcieť byť ten najlepší lekár, a ja ako občan Slovenska môžem sa spoľahnúť, že bude o mňa postarané, keď to budem potrebovať.

Super prispevok Emy.

Len aby nám sem nieprišli zachvíľu komunisti zasa alebo aj ešte horšie, lebo si to tu dosereme celé takýmto prístupom, nenažraní bankári, lekári, politici, nezdá sa vám, že už to tu raz bolo? Dávať ľuďom dôvody, prečo voliť extrémnu pravicu alebo ľavicu je nezodpovednosť celej vlády a teraz môžem ukázať na každého jedného idiota vo vláde, pretože nikto sa neozval s nejakým rozumným riešením a lekári ťeda u mňa a predpokladám, že aj u väčšiny súdnych ľudí klesli a tie svoje diplomy si môžu akurát tak zavesiť na…

Ja by som povedala, že niekto si zaslúži prilepšiť a niekto rozhodne nie. Z mojej skúsenosti je to bohužiaľ tak. Niektorí si totiž privyrábajú aj popri plate :- (

Ja držím lekárom palce, ale ak niekoho nechajú zomrieť, tak nie. Nemám rád strach, preto je mi to "“vydieranie” také nesympatické.

Co poviete na to, ako sa zachovali lekari k sestram? Ja som trocha sklamana, ked citam spravy a noviny v telke pozeram a je mi do placu po tych rokoch ked myslia iba na seba.

Aj práve kvôli správnemu prerozdeľovaniu sa mali meniť štátne nemocnice na akciovky. sú to práve lekári, ktorí celú transformáciu zastavili, takže ako to je? Chceme zmeniť financovanie a mať nad ním kontrolu, alebo je to až veľmi výhodné pre určitú skupinu ľudí, že štátne nemocnice sú bezodné studnice, z ktorých tečie do vrecák jedna radosť?

Nie je lekár ako lekár, divím sa lekárom, ktorí sa zúčastnili takéhoto prostestu, lebo sa ponížili na úroveň tých zlých / neschopných /. Čo to je za nezmysel zdvíhať platy všetkým naraz? Prečo nie iba tým dobrým alebo najlepším, prečo by mali zdvíhať aj tým, čo si to vôbec nazaslúžia? Aký režim chcú lekári nastoliť? Je to smutné, ale myslel som si donedávna ešte trocha viac o lekároch, nemal som prehnané očakávania, ale teraz sa vymazali v mojich očiach. Momentálne si myslím, že už jediná východisková situácia je naozaj úplny kapitalizmus, vyhodiť všetkých a požiadať Maďarsko, Rumunsko a Ukrajinu o pomoc, prerobiť celé zdravotníctvo do efektivity a zdobrovolniť povinné zdravotné odvody, lebo ja osobne rukojemníkom ostávam aj po ich štrajku, musím platiť rovnako, či žijem zdravo alebo nie a platiť nezmyselné míňanie v zdravotnícve na neefektívne budovy, lekárov, sestry a celé deravé zdravotníctvo, ktoré má neskutočne veľa peňazí v rozpočte a aj tak chce viac. A všetci dobre vieme, kde peniaze končia, vo vzduchu z kúrenia starých budov, v koši za neminuté lieky a vo vilách za štátne zakázky a v daňových rajoch a exotických ostrovoch za súkromné poisťovne.

Dobrý článok na eTrende, http://blog.etrend.sk/frantisek-mucka/2011/11/29/pani-doktori-dobre-ste-to-pokaslali/