Trombocytopénia

Dobrý deň. Máte niekto skúsenosti s touto chorobou? Nasadili mi Prednison. Na začiatku som mala krvné došričky 5000, po týždni 28000, ale po dvoch zase len 10000. Od dnes som presla na infuzky Solu-Medrol. Chcela by som vedieť niečo o týchto liekoch viac. A hlavne to, čo sa pri tejto chorobe može ale hlavne nemôže jesť!Ďakujem. Zuzana

Ahoj, ja som začala mať problémy s krvnými doštičkami asi pred 8 rokmi. Keď mi to zistili mala som len 7000. Príčinu lekári presne nevedeli, ale tvrdili, že to mohla byť aj reakcia na obyčajnú virózu. Postupne sa to prednisonom upravovalo a asi po necelých 2 mesiacoch som mala pri kontrole už 200 000, ktoré však začali opäť veľmi klesať už po týždni. Ťahalo sa to som ňou vlastne až doteraz, a stále to nie úplne v poriadku, ale vlastne lieky - Prednisom som brala len na začiatku v 1. mesiacoch - koľko si presne nepamätám, potom v BA mi dávali infúziu a aj Ascorutin, ktorý spevňuje steny ciev. Potom už len vitamín C, ktorý zvyšuje ich počet. Teraz už neberiem nič, len občas si preventívne dám vitamín C a počet sa mi ustálil tak na tých 200 000 bez akýchkoľvek liekov. Počas týchto rokov sa mi stav zlepšoval postupne. Napr. istú dobu som mala pri kontrole vždy okolo tých 40 000 potom o ďalší rok to bolo už vždy okolo 70 000 a takto postupne sa to zvyšovalo. Takže snáď sa to postupne upraví aj u teba. V jedle sa nemusíš v ničom obmedzovať, teda aspoň ja neviem, že by niečo škodilo. A čo dosť škodí je slnko v lete. Vždy keď som sa opaľovala, vyhadzovali sa mi po tele petéchie (drobné červené bodky), čo je jasný znak toho, že si na tom horšie. Snáď som aspoň trochu pomohla, veľa štastia.

Ahoj, ja som sa osobne s touto diagnozou stretla tak, ze ju ma moj manzel, jemu dokonca krvne dosticky klesli na 26 tis., ale uzival Prednison tak ako vy, teraz uz neberie nic uz je to 4 roky, neobmedzuje sa vobec v nicom, ked mozem poradit jest vela sezonnej zeleniny a ovocia, jest hlavne listovu zeleninu, lebo tam je najviac kys. listovej pre tvorbu dosticiek. Spenat, cvikla a pod.

Ja mam tuto chorobu uz druhy krat, po roku a vzdy sa mi objavila po brusnej chripke a po uzivani liekov ( algifen a endiex ) momentalne sa robia testy, ci to nesposobuje algifen ako nejaku alergicku reakciu. Uzivam prednison dost vysoke davky a zatial sa drzim pod 100 ale bolo to uz aj lepsie. Ak niekto uzival pred touto chorobou tieto lieky, daj ti prosim vediet.

Ahoj. Ja ju mam 3 roky. Pol roka som mala dosticky 5 tis. na zaklade tohto poctu mi vybrali slezinu a zatial je vsetko v poriadku. Dosticky mi stupli na 400-500 tisic. Za tie tri roky som mala raz jednu, potom zase vyse sto. Stale to bolo hore dole. Tiež som to mala ako ty, že sa mi to vratilo druhykrat.