Turnerov syndrom

(bea) #1

Vite niečo o turnerovom syndrome?

(BeaI.) #2

Mám 24 ročnú dcéru s TS. Od 15 roku bola liečená rastovým hormónom. Vedľajšie účinky žiadne. V 12/008 ukončená právnická fakulta. Čo ďalej?

(Miriama ) #3

Ja mám 9-mesačnú dcérku s TS. Tiež by som sa o tom chcela dozvedieť viac, kedže lekári v mojom okolí o tom veľa nevedia - v podstate to ani nepoznajú.

(Katarína) #4

Dobrý deň, mám 22 rokov a aj ja mám TS. Chcela by som sa spýtať, či všetky pacientky s touto diagnózou nemôžu mať deti. Existuje prípadne nejaká iná možnosť? Ďakujem.

(daniela) #5

Dobrý deň, mám 24 rokov a TS. Chcela by som prispieť a povedať, že TS sa netreba báť, nie je to choroba v pravom zmysle slova. Ak môžem niekomu poradiť, veľmi rada. Ako 9 ročnej mi povedali, že nemôžem mať dieťa, 8 rokov som sa liečila rastovým hormónom a tvrdím, že som v živote šťastná.

(michaela) #6

Pri klasickom, nemozaikovom TS 45,X sú ženy neplodné. Pri mozaikovom type 45,X/46,XX ak je línia normálnych buniek 46,XX dostatočná tak sa môže stať, že žena začne spontánne menštruovať. Ale obyčajne je potrebné oplodnenie darovaným vajíčkom.

(michaela) #7

Ahoj Daniela, tak to je super, že si mala možnosť liečiť sa rastovým hormónom. Pre mňa prišla liečba rastovým hormónom neskoro, takže som ho nebrala a preto meriam len 145 cm. Mladšie dievčatá s TS to už majú v živote našťastie oveľa ľahšie vďaka rastovému hormónu. Ja som to šťastie nemala.

(daniela) #8

Ahoj Michaela, ja si to uvedomujem, že som mala šťatie, ale vonkajšok nie je najdôležitejší, aj keď dnešná doba chce spraviť z každej ženy modelku. Aj keď máme TS, máme svoju hodnotu a kto to nevidí, nám za to nestojí. Určite máš krásne vnútro a srdiečko a to je oveľa viac, ako nejaké centimetre … pekný deň.