ÚDZP prijal 1373 podaní týkajúcich sa náboru poistencov zdravotných poisťovní

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) od 1. apríla do 26. novembra prijal 1373 podaní týkajúcich sa náboru poistencov a konkurenčného boja poisťovní. Celkovo 275 podaní sa týkalo podozrenia z falšovania prihláškyToto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/1673-udzp-prijal-1373-podani-tykajucich-sa-naboru-poistencov-zdravotnych-poistovni

Prekvapuje ma, koľko sankcií hrozí poistencom, ak nezahlásia zmenu poisťovne zamestnávateľovi ale aj pri nevrátení preukazu včas. Hlásenie lekárom, má byť asi vopred a ešte nedávno by to u každého bolo asi za 20 sk? Čestné prehlásenia, doporučené listy pri podvodníckych aktivitách sú už len nadstavba.
Čo s tým. Myslím, že redukcia počtu poisťovní je na programe dňa. Čo si budeme hovoriť: len štát dokáže zaistiť zdravotnú starostlivosť. Nič na tom nemení ani fakt, že jestvujú neštátne zdravotnícke zariadenia. Na tom trhu by sa totiž čo i len trochu slabšie zarábajúce skupiny vôbec neudržali a o tom to je.
Zdroj peňazí niekde musí byť. Takzvaná slobodná voľba lekára je tiež len idea, pretože inak by nemuselo byť zákonné ustanovenie o pridelení lekára úradom, ak pacienta nikde nechceli vziať.
V rozhlase môžeme počuť zmienky o “konkurencii” ale to sú tiež len predstavy zväčša odborných lekárov, ktorí patria do fakultných nemocníc.
M.V.